ABD Taliban'la görüştü! Peş peşe açıklamalar

Taliban, Afganistan yönetimini devralmasının ardından Katar'ın başkenti Doha'da ABD ile yaptıkları ilk yüz yüze görüşmelerin iyi geçtiğini duyurdu. Görüşmeye ilişkin ABD'den de açıklama geldi.

ABD Taliban'la görüştü! Peş peşe açıklamalar
ABD Taliban'la görüştü! Peş peşe açıklamalar
GİRİŞ 11.10.2021 20:10 GÜNCELLEME 12.10.2021 00:35
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid'in, Twitter hesabından paylaştığı "Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanlığının açıklamasında" görüşmelerin, samimi bir ortamda geçtiği, sorunların çözümüne yönelik iyi bir fırsat olduğu ve ihtiyaç duyulması halinde sürdürülmesi konusunda tarafların mutabık kaldığı belirtildi.

Açıklamada, Taliban ve ABD heyetleri arasında 9-10 Ekim'de Doha'da gerçekleştirilen görüşmelerin iyi geçtiği kaydedildi.

Görüşmede siyasi konuların detaylı şekilde ele alındığı ve Taliban'ın sorunların çözümü için Şubat 2020'de taraflar arasında imzalanan Doha Anlaşması'nı eksiksiz şekilde uygulanmanın en iyi yol olduğunu vurguladığı ifade edildi.

Ayrıca Taliban'ın Afganistan'a ulaştırılacak insani yardımın siyasi sorunlarla bağlantılı olmaması gerektiğini vurguladığı aktarıldı.

ABD'DEN İNSANİ YARDIM SÖZÜ

Açıklamada, ABD temsilcilerinin, Washington yönetiminin Afgan halkına insani yardım ulaştıracağını ve diğer insani yardım kuruluşlarının işlerini kolaylaştıracağını söylediği bildirildi.

Taliban'ın, ABD'nin söz konusu tavrını memnuniyetle karşıladığı, yardım kuruluşlarıyla şeffaf şekilde iş birliği yapacağı ve ülkedeki yabancı uyruklu kişilerin işlerini kolaylaştıracağı ifade edildi.

Açıklamada, taraflar arasında diplomatik ilişkilerin daha iyi hale getirilmesi için çaba sarf edilmesi gerektiği kaydedildi.

ABD: TALİBAN'IN EYLEMLERİNE BAKILACAK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, görüşmelerle ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, Afganistan'dan ayrılmak isteyen Amerikalıların ve diğer ülke vatandaşlarının güvenli şekilde çıkışlarının sağlanması konusunun öncelikli olarak ele alındığını belirtmişti.

Açıklamada ayrıca kadınların yeterli şekilde temsili konusu da dahil ülkedeki insan hakları meselelerinin görüşüldüğü ve ABD'nin Afgan halkına doğrudan yardım yapacağı aktarılmıştı.

Görüşmelerde ABD tarafının, Taliban'ın sözlerinden ziyade eylemlerine bakarak yol haritasını belirleyeceği vurgulanmıştı.

Taliban geçici hükümetinin "Dışişleri Bakan Vekili" Emirhan Muttaki ise ABD ile yapılan görüşmelerde ikili ilişkilerde "yeni bir sayfa açma" konusunun ele alındığını belirtmişti.

ETİKETLER
Katar SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • akilli olun 1 ay önce Şikayet Et
  şu tiplere bakin ,sanki taş devrinin mağara sakinleri
  Cevapla
 • Musti Afatsum 1 ay önce Şikayet Et
  aynen
  Cevapla
 • Komşu 1 ay önce Şikayet Et
  Çokda aşırdık ABD neden bunca silahı emin ellere yeni kuklalara neden bıraktığı ortaya çıktı
  Cevapla
 • NAMIK KEMAL 1 ay önce Şikayet Et
  BIRAKIN BU OYUNLARI; TALİBANIN SAHİBİ KİM , KİM KURDU ABD SÖZDE ABD AFKANİSTAN DAN ÇEKİLDİ ;…… AMAAAAAA DEĞİŞEN NE VAR SADECE SAKAL VE ÇÜPPELER GİYİLDİ İÇİ ABD AJANLARI ; MİLLETİN BU OYUNU YUTTUĞUNUMU ZANNEDİYORSUNUZ …….. Yorum…
  Cevapla
 • BAE 1 ay önce Şikayet Et
  Hadi hayırlısı yeni BAE
  Cevapla
 • Işçi 1 ay önce Şikayet Et
  Allah Resulü sav hayatını bilmeyen cahiller bugünün muslumanlarini tanıyanlar ikra ikra ikra
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Anne ve babası olmayan gence sevdiği kızı Vali Aydoğdu istedi
Türkiye, 4 yabancı kuruma geri vites yaptırdı! Açıklamalar peş peşe geldi