İngiliz gazetesi yazdı: Erdoğan'ın çabaları Biden'ı köşeye sıkıştırıyor

İngiltere'nin önemli gazeteleri arasında yer alan Financial Times, Türkiye ve ABD ilişkileri konusunda dikkat çeken bir yazı kaleme aldı

İngiliz gazetesi yazdı: Erdoğan'ın çabaları Biden'ı köşeye sıkıştırıyor
İngiliz gazetesi yazdı: Erdoğan'ın çabaları Biden'ı köşeye sıkıştırıyor
GİRİŞ 14.10.2021 15:02 GÜNCELLEME 14.10.2021 15:06
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

İngiltere merkezli Financial Times Türkiye muhabiri Laura Pitel imzalı makalede, "Türkiye'nin savaş jeti arama çabaları Biden'ı sıkıştırıyor" başlığı kullanıldı. Ayrıca Türkiye'nin hava savunma sistemlerinde kendi gücünü geliştirerek bağımsız olma çabasına da vurgu yapıldı.

Haberler'den Olgun Kızıltepe'nin haberine göre Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki siyasi gelişmeler, dünya basını tarafından yakından takip ediliyor. İngiltere'nin saygın gazeteleri arasında yer alan Financial Times da iki ülke arasındaki savunma sistemleri anlaşmalarına atıfta bulunan bir habere imza attı. Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel imzalı makalede, "Türkiye'nin savaş jeti arama çabaları Biden'ı sıkıştırıyor" başlığı kullanılırken, "Erdoğan, Rusya'dan ikinci hava savunma sistemini sipariş etmeyi planlarken daha çok F-16 satın almak istiyor" yorumu yapıldı.

"TÜRKİYE, HAVA GÜCÜNÜ KENDİ GELİŞTİRMEK İSTİYOR"

Makalede, "Türkiye'nin savaş jeti sorunu var. Onlarca yıllık NATO üyesinin, ABD tarafından 100 adet yeni nesil F35'lerin teslimi iptal edildi. Bu uçaklar hava gücünün temelini oluşturacaktı. Bu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Vladimir Putin'den hava savunma sistemi satın almasından dolayı bir ceza. Ankara bir gün hava güçlerini kendi geliştirdiği Türk yapımı savaş uçaklarıyla doldurmayı amaçlıyor. Fakat bu hava sistemi henüz hazır olmaktan çok uzak olduğu için eskimiş F-16'lara güvenmek durumundalar. Ankara'nın Washington'dan 40 adet yeni F16 satın alma talebini anlaşılır kılıyor" denildi.

"ARALIK 2020'DEN BERİ YAPTIRIM VAR"

Türkiye'nin Aralık 2020'den beri ABD'nin yaptırımları altında olduğuna dikkat çekilirken, "Yeni uçak anlaşması komşusu ve uzun zamandır düşmanı olan Yunanistan'ın hava kuvvetlerini güncellediği, Fransız Rafale ve Amerikan F-35 satın aldığı bir dönemde Türkiye'ye yardımcı olacaktır" denildi. Öte yandan ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmanın ABD ile Batılı müttefikleri arasında gerilimi yumuşatılabileceği de kaydedildi.

Türkiye'nin ABD'den F-16 alımının maliyeti ve Biden'ın tavrı belli olduTürkiye'nin ABD'den F-16 alımının maliyeti ve Biden'ın tavrı belli oldu

 

Financial Times muhabiri, "ABD'nin anlaşma yapıp yapmayacağı belli değil. Erdoğan'a çok sayıda sebepten dolayı düşmanca bir tavır sergileyen Kongre satışı engelleyebilir. Joe Biden yönetimi Erdoğan'ı savunsa bile Türkiye'nin yeni S-40 hava savunma sistemi satın alması buna yardımcı olmayacaktır" yorumunu yaptı.

"BIDEN YÖNETİMİNİ SIKIŞTIRIYOR"

S-400 sorununun en büyük kriz olduğunun belirtildiği makalede, "Bu durum Biden yönetimini sıkıştırıyor. Herhangi bir önkoşul olmadan F-16 satışına yeşil ışık yakılması Türkiye'yi eleştirenler tarafından 'hoş görülmez yatıştırma' olarak görülür. Fakat F-16 satışı iptal edilirse Ankara'nın Rusya'ya yanaşması için yeni bir bahanesi olur" denildi.

Türkiye'nin savunma sisteminde Moskova'yla daha derin bağ kurmasının Ankara'nın işine yaramayacağı kaydedilirken, "Böyle bir yakınlaşma daha fazla ABD yaptırımını tetikleyebilir ve aynı zamanda iç savunma endüstrisinin genişlemesine zarar verebilir" yorumu yapıldı.

"ÇİN'DEN SATIN ALABİLİRLER"

2019 yılında Rusya'da düzenlenen bir hava savunma sistemi etkinliğinde Putin ile dondurma yerken Erdoğan'ın espri yaparak Su-57 savaş uçağını satın almayı önerdiğini hatırlatan Financial Times, "Bazı batılı yetkililer bu talebin gerçek olmasından endişe ediyor" gözlemine yer verdi.

Gazeteye konuşan ve F-16 satışına onay verilmesini isteyen Avrupalı bir diplomat ise, "Eğer Amerikalılar bu satışı onaylamazsa Türkiye ne yapacak? Türkiye o zaman Rusya'dan ya da Çin'de satın alacak. Onların bu boşluğu doldurması gerekiyor" dedi.

KAYNAK: HABERLER
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • erilter 1 ay önce Şikayet Et
  abd'de kongreden onay çıkmaz rusya ile suriyedeki sorun düşünülerek adım atılmalı onlardan uçak almak?
  Cevapla
 • menduh 1 ay önce Şikayet Et
  türkiye amerika ya bu konuyu yanıtlaması için belli bir süre vermelidir.bizi oyalamalarına musade edilmemelidir.
  Cevapla
 • Misafir Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Buradaki amaç abd bunu onaylamayacak zaten sonrası su 57 uçakları için sipariş geçilmiş pilotlar bile eğitimde
  Cevapla
 • Ankara 1 ay önce Şikayet Et
  Bazı yorumlar o kadar boş ki görmeye bile değmez! İngiliz çakalı birşeyler zırvalamış bizim bazı vatandaşlarımız da o zırvaya hemen inanıvermiş! Ne eskisi??? Alınmak istenen F16 Block 70 mi eskiymiş? 900'ün üzerinde çözülmesi gereken sorunları olan F35 çok mu kaliteliymiş? O yüzden mi uyanık ingilizler f35 siparişlerinin çoğunu iptal edip o parayı kendi 6.nesil savaş uçağı çalışmalarına ayırmışlar? Bu bizim stratejimiz onlar kendi işine baksınlar..
  Cevapla
 • zeki 1 ay önce Şikayet Et
  kardeş sen yanlış anladın. alacaklarımızın eski olduğunu söylemiyor. Elimizdekilerin eski olduğunu söylüyor.
  Cevapla
 • murat 1 ay önce Şikayet Et
  Allah bizlere akill fikir versin neden f-16 aliyorsun yeni model yeni uçak alamak varken eskiyi neden aliyorsun abd ye şirin gözükmek içinmiş acaba soka saçak o kadar paramız varmi bos yere alınan uçak unutmayınız bu milletin hakkı var o paralarda
  Cevapla
 • Mehmetbozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  Eski ucak alinacak diye hangi beyaz irlandali yazdi biz yunanistan degil turkiyeyiz
  Cevapla
 • Afyonlu 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye iyisini almak istiyor zaten ama veren yok. Ayrıca vermemelerinin nedeni s400 değil, bölgede israil den güçlü bir devlet oluşmasını engellemek.
  Cevapla
 • Haktan Yana 1 ay önce Şikayet Et
  Tam da Milli Muhalefet CHP'ye yakışan bir yorum.
  Cevapla
 • Ali Er 1 ay önce Şikayet Et
  Biraz haber oku kardeşim o zaman anlarsın. F35 için verilen paraları nasıl kurtaracaksın?
  Cevapla
 • abdullah ünal 1 ay önce Şikayet Et
  sen madolyanın önünü arkasını bilmeden ,simdi sen diyorsunki benim kafam bu ülkeyi yönetenlerden daha ıyı calısıyor ,cumhurbaşkanlıgına adaylıgını koyarsın bakalım sülalenden sana kaç oy cıkıyor , boş boş anca konusursunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Halk TV'de Fatih Sultan Mehmet hakkında skandal ifadeler
İstanbul için büyük tehlike: Balıklar yüzüyordu şimdi keçiler otluyor