Türkiye'nin ABD'den F-16 alımının maliyeti ve Biden'ın tavrı belli oldu

Türkiye'nin ABD'den talep ettiği 40 adet yeni F-16 Blok 70 alımının ve 80 adet F-16 modernizasyonunun maliyetinin 6 milyar dolara yakın olduğu; Biden yönetiminin ise, F-16 satışına ve modernizasyona sıcak baktığı belirtildi.

GİRİŞ 12.10.2021 22:21 GÜNCELLEME 13.10.2021 12:33
Bu Habere 160 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz hafta İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, kaynaklarına dayandırdığı  haberinde; Türkiye'nin 80 adet F-16 savaş uçağı modernizasyonu ve 40 tane yeni F-16 alımı için ABD'ye talepte bulunduğunu açıklamıştı.

Milliyet gazetesine konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, "Birinci tercihimiz, hakkımız olan F-35'leri almaktır. ABD ile bu kriz aşılırsa Türkiye tekrar programa girer, oradaki F-35'lerimizi alırız; çözülmezse alternatif arayışlarımıza devam ederiz. Ödediğimiz para karşılığında mevcut F-16 filomuzun genişletilmesi ve elimizdeki F-16'ların modernizasyonu bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Mesele daha yeni şekilleniyor. Şartları gördükten sonra ihtiyaçlarımız çerçevesinde nihai bir karar verilir" demişti.

"MALİYETİ YAKLAŞIK 6 MİLYAR DOLAR OLACAK"

Amerikan Bloomberg ve İngiliz Middle East Eye'a (MEE) konuşan Türk yetkililer, olası F-16 alımı ve modernizasyonu hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Türk diplomatik kaynakları, Türkiye'nin ABD'den talep ettiği 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 80 adet F-16 modernizasyon kitinin toplam maliyetinin 6 milyar dolara yakın olduğunu söyledi.

Reuters: Türkiye 40 adet F-16 alımı için ABD'ye başvurduReuters: Türkiye 40 adet F-16 alımı için ABD'ye başvurdu

Türkiye'nin F-16 talebiyle ilgili ABD'den açıklamaTürkiye'nin F-16 talebiyle ilgili ABD'den açıklama

ABD F-16 talebine olumlu cevap gelmezse... Türkiye'nin planı ortaya çıktıABD F-16 talebine olumlu cevap gelmezse... Türkiye'nin planı ortaya çıktı

'F-16 teklifi Türkiye'ye ABD'den geldi' iddiası'F-16 teklifi Türkiye'ye ABD'den geldi' iddiası

"BIDEN YÖNETİMİ SATIŞA VE MODERNİZAYONA SICAK BAKIYOR"

Türk yetkililere göre Biden yönetimi; F-16 savaş uçaklarının satışını destekliyor. Ancak Kongre'den onay konusunda sıkıntı yaşanabileceğini belirtiyor.

Kaynaklar; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın bu konuyu, Roma'da düzenlenecek olan G20 Zirvesi'nde tartışacağını aktardı.

Olası ters bir kararın hem Türkiye'yi hem de NATO'nun güney kanadını riske atacağını söyleyen Türk kaynaklar; "ABD'li yetkililer bize F-16'nın modernizasyonunun ulaşılmaz bir şey olduğunu asla söylemediler. Washington'ın Türk ve Yunan dengesine de dikkat edeceğine inanıyoruz" dedi.

"ABD KONGRE'Sİ BLOKE EDEBİLİR"

Türk yetkililer, ABD Kongre'sinin satışı bloke etmesi durumunda; Ankara-Washington arasındaki ilişkilerin daha da istikrarsız hale geleceğini kaydetti.

TÜRK HAVA KUVVETLERİ'NİN ENVANTERİNDE KAÇ F-16 VAR?

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, halihazırda Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ konfigürasyonlarında 230 adetten fazla F-16 savaş uçağı var.

Blok 30 savaş uçakları, halihazırda TUSAŞ tarafından yapısal modernizasyonundan geçiriliyor.

80 adet modernizasyon kiti tedarikinin ise Blok 50 ve Block 50+ konfigürasyonlu F-16'ları kapsadığı belirtildi.

TÜRKİYE PROGRAMDAN ÇIKARTILMIŞTI

Ankara, daha önce ABD'li savunma şirketi Lockheed Martin'den 100'ün üzerinde F-35 sipariş etmiş ancak S-400 krizi nedeniyle 2019'da F-35 programından çıkarılmıştı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 160
 • Delii 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlara güvenilmez ABD 6 milyarın kokusunu aldı. 6 milyar Parayı alır, bir bahane uydurup f16 vermez ve toplam 6 milyar paranın üstüne yatar. 1 milyar 400 milyonun üstüne yattıgı gibi.
  Cevapla
 • Sondakika 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlardan savaß uçağı alacağımıza mühendislerini alalım paramizida iade etsinler insansız jetleri hizlibir şekilde çoğaltalim koca yusuflarida uçan koraya donuşturelim sinek gib düşman ućaklarini düşürsun
  Cevapla
 • şeyhmus 2 yıl önce Şikayet Et
  tarih tekerürden ibaret ibaretzamanında inglizler osmanlıya gemileri teslim etmediler o yüzden kendi göbeğimizi kendimiz kaşıyalım
  Cevapla
 • Can 2 yıl önce Şikayet Et
  Yazìk patasını ödedigimiz f35 abd sentosundan onay almadı f16 neden onaylasinlar macaraya gerek yok .kendimiz yapalim zaman alsada køtü abd mal sahibi yapsın T7ürkiye yi...almayalım yazik ...
  Cevapla
 • Can 2 yıl önce Şikayet Et
  Maksat paramızı kurtarmak ingilizlerin osmanlìya gemileri vermedigi gibi abd ler de vermez...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
RTÜK Başkanı Şahin 'iş çığrından çıktı' deyip açıkladı! Yaş sınırı geliyor
İran, teşekkür mesajında Türk bayrağını kullanmadı