ABD'li milletvekillerinden Dışişleri Bakanı'na mektup: Türkiye'ye F-16'ları vermeyin

Son dakika! 2'si Yunan asıllı, Temsilciler Meclisi üyesi toplam 3 milletvekili, ABD Dışişleri Bakanlığı'na mektup yazarak, Türkiye'ye F-16'ların verilmemesini talep etti.

GİRİŞ 22.10.2021 11:47 GÜNCELLEME 23.10.2021 06:04
Bu Habere 120 Yorum Yapılmış

Son dakika! Türkiye'nin ABD'den 40 adet yeni F-16 Block 70 (F-16'ların en üst sürümü) alımı için talep mektubu gönderdiği ifade edilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, teklifin Washington yönetiminden geldiğini belirterek, "Bu konu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35'ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu" ifadelerini kullanmıştı.

Reuters: Türkiye 40 adet F-16 alımı için ABD'ye başvurduReuters: Türkiye 40 adet F-16 alımı için ABD'ye başvurdu

Türkiye'nin ABD'den F-16 alımının maliyeti ve Biden'ın tavrı belli olduTürkiye'nin ABD'den F-16 alımının maliyeti ve Biden'ın tavrı belli oldu

Son dakika: Başkan Erdoğan bizzat duyurdu! ABD'nin F-35'e karşılık yeni teklifi...Erdoğan, ABD'nin F-35'e karşılık F-16 teklifi yaptığını açıkladı

YUNAN LOBİSİ DEVREYE GİRMİŞ GİBİ

Bugün ise konu ile alakalı yeni bir gelişme yaşandı.

2'si Yunan asıllı, Temsilciler Meclisi üyesi toplam 3 milletvekili, ABD Dışişleri Bakanlığı'na mektup yazarak Türkiye'ye F-16'ların verilmemesini talep etti.

Chris Pappas (solda) Gus Michael Bilirakis (ortada) Carolyn Bosher Maloney (sağda)

MEKTUPTA YER ALAN İFADELER

ABD Dışişleri Antony Blinken'a hitapla, Chris Pappas, Gus Michael Bilirakis ve Carolyn Bosher Maloney tarafından ele alınan mektupta, Türkiye'ye S-400 alımı sebebiyle uygulanan CAATSA yaptırımları hatırlatılarak, "17 Ekim'de Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilere verdiği demeçte, ABD'nin 'bir grup F-16 savaş uçağının satışını teklif ettiğini' söyledi. Kongre'nin, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasında ısrar etmesinin nedenlerinden biri, S-400'lerin ve F-35'lerin bir arada kullanılmasıyla ilişkili risklerdi. Uzmanlar da Ankara'nın Rus S-400'lerine sahip olmaya devam etmesi durumunda, Türkiye'ye modernizasyon kitlerinin sağlanmasının benzer riskler oluşturacağını söyledi. Türkiye'nin talebine ilişkin çok sayıdaki haber ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi açıklamalarının, bu olası satışa karşı olduğumuzu beyan etmemiz için yeterli bir zemin oluşturduğuna inanıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Mektup, "ABD, Erdoğan hükümetinin ABD yasalarını ve NATO ittifakının standartlarını ihlal ettiği için hesap vermekten kaçmasına izin veremez" cümlesiyle sonlandırıldı.

Türkiye'nin talebi sonrası Ermeni lobisinden F-16 kampanyasıTürkiye'nin talebi sonrası Ermeni lobisinden F-16 kampanyası

 • ÖNEMLİ: Talebin bir yaptırımı bulunmasa da Türkiye karşıtı lobileri harekete geçirerek, "F-16'lar verilmesin" kampanyasının daha yüksek sesle dillendirilmesine kaynak olabilir.
KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 120
 • Aziz 2 yıl önce Şikayet Et
  Ondan bundan hayır yok kendi uçağını kendin yap, ne Rusya ne Amerika ne Avrupa ne Çin. Güçlü ordu herşeyi kendi üreten ülkedir.
  Cevapla
 • Kerim 2 yıl önce Şikayet Et
  Sonuna kadar katılıyorum. Gerçekler acıdır, bu devirde kendi silahını üretmeyen hiç bir ülkenin geleceği olamaz. Türkiye de artık bir yol ayrımında, ya kendi uçağını üretecek ve bağımsız olacak, yada yarınlardan ümidini kesecek.
  Cevapla
 • Metin benli 2 yıl önce Şikayet Et
  Natonun bize hiç bir faydası yok nato dan çıkalım uçakları ruslardan alalım incirligi kürecigi kapatalım ülkemize amerikadan turist dahi kabuletmeyelim çok ağır vize şartları getirelim hiçbir zaman avrupanın koruyucusu olmayalım
  Cevapla
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya, nato, batı, Amerika hepsi boş laflar. Osmanlı koca bir asır kendi gücüyle var oldu. Dolayısıyla kendi göbeğimizi kendimiz kesmek durumundayız. Kim ne üretmişse bizde üretebiliriz. Allah çalışana verir.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman din kardeşim Rusyayla omuz omuza mutlu mesut yaşarız diyorsun yani. Hakikaten bu kadar dünyadan bi haber yaşanır mı yahu. Natonun faydası yokmuş ağrı kesici mi nato içtinde ağrını mı kesmedi.
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Hoş geldin şu 35 veya su57 veya çekyat..
  Cevapla
 • uzman 2 yıl önce Şikayet Et
  f-35 vermeyin, f-16 vermeyin, patriot vermeyin, motor vermeyin, tank vermeyin.. ama Türkiye, size göre en güçlü nato müttefiklerinizden biri.. sizi korusun.. hadi ordan
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Niye bu kadar ver ver diye kafayı takıyoruz. Dünyada en büyük milletiz biz, her yerde Türk mühendislerinin yaptıkları arabalar ve teknolojiler var. Biz isteyelim nükleer silah yapmak bile bizim için en kolay olanıdır. Biz önce kendimize inanmasını bilelim
  Cevapla
 • Türkiye 2 yıl önce Şikayet Et
  Ortadoğuda asyada yıkılan her ülke sizin sonunuz olacak ey Avrupa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den, İran'ın "Reisi'yi Türk İHA'sı bulmadı" açıklamasına cevap
10 soruda kurban ibadetiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar