ABD'de ikiyüzlü tavır: Hindistan'a S-400 yaptırımı uygulanmasın

Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sistemi nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulayan ABD'de, ikiyüzlü bir tavır sergilendi. ABD'li senatörler, S-400 alan Hindistan'ın CAATSA yaptırımlarından muaf tutulması çağrısında bulundu.

GİRİŞ 28.10.2021 06:23 GÜNCELLEME 28.10.2021 06:23
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

ABD'li Demokrat Virginia Senatörü Mark Warner ve Cumhuriyetçi Teksas Senatörü John Cornyn, Başkan Joe Biden'a S-400 hava savunma sistemi alımıyla ilgili Hindistan'a yaptırım uygulanmaması yönünde çağrı yaptı.

Senatörler, Biden'a yazdıkları mektupta, "Bu sistemlerin yaklaşan teslimatlarının, ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırımları tetikleyeceğinden endişe duyuyoruz" ifadelerine yer verildi.

Senatörler, Hindistan'a CAATSA kapsamında yaptırım uygulanmasının iki ülke arasındaki "stratejik ortaklık üzerinde zararlı bir etkisi" olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Mektupta, "Bu nedenle, S-400 Triumf karadan havaya füze sistemini satın almayı planlayan Hindistan'ı CAATSA'dan muaf tutmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz" denildi.

Senatörler, ayrıca Biden'a Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nın (NDAA), Başkan'ın, ülkenin "ulusal çıkarlarının" söz konusu olduğu durumlarda feragatname yayınlamasına izin verdiğini anımsattı.

Mektupta, Hindistan'ın yaptırımlardan muaf tutulmasının "birkaç nedenden ötürü uygun olduğu", Hindistan'ın son yıllarda Rusya'dan silah ithalatına olan bağımlılığını azaltmak için "önemli adımlar" atarak, ABD'den eskisinden daha fazla silah satın aldığına dikkat çekildi.

Rusya'nın Hindistan'a silah ihracatının 2016 ile 2020 yılları arasında önceki 5 yıla göre yüzde 53 oranında düştüğü belirtilen mektupta, Yeni Delhi'nin bu dönemde ABD'den 3.4 milyar dolar değerinde silah alımı yaptığı kaydedildi.

Bununla birlikte senatörler, bu türden bir adımın Kovid-19 aşıları, enerji stratejisi ve savunma alanlarındaki ikili işbirliğinin derinleştirilmesine zarar vereceği konusunda uyarı yaparak, "Üstelik yaptırımların Hindistan'da, ABD'nin işbirliği yapmak için tutarlı ve güvenilir bir ortak olmayacağı uyarısını yapanları cesaretlendirme potansiyeline sahip" iddiasında bulundu.

Birkaç hafta önce ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman'ın Hindistan ziyareti sırasında Yeni Delhi'ye yönelik S-400 alımının "tehlikeli" ve "kimsenin çıkarına olmadığı" tehdidinde bulunmuştu.

KAYNAK: SPUTNİK
YORUMLAR 56
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd de ikiyüz az olmus 5 yüzlü sahte müttefik
  Cevapla
 • Molla Kasım 2 yıl önce Şikayet Et
  Hindistan arka bahçe...
  Cevapla
 • Sedat 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğal değil mi adamlar Müslümana düşman, küfür tek millettir gayet normal.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Youtobe savunma konusunda Türk Muhabirlerin hazırladığı programlarda ABD Hindistana F-16V ( Block+70 ) modellerini F-21 diye satmaya çalışıyormuş. Hatta F-16 ların komple üretim ve modernizasyon hattını Hindistana taşımayı taahhüt etmişler. Hindistan henüz kara vermemiş deniyor. Bizim F-35 lerin yerine almayı düşündüğümüz 40 adet hazır ve 40 eldeki mevcutların modernizasyone edileceği uçaklar... Benim görüşüm Hindistanın Mig-21 yerine F-16 almayı düşünmesi ve ABD bu satışın önünü CATSA yaptırımları ile kapatmamak olabilir.. Al gülüm ver gülüm...
  Cevapla
 • Haso 2 yıl önce Şikayet Et
  Kapatin su abd nin neyi varsa turkiye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mersin'deki 'Öcalan' skandalıyla ilgili yeni gelişme! Bakan Tunç duyurdu
Gençlerin kaç yaşına kadar aileleriyle yaşadığı belli oldu