John Bolton'dan ABD'ye Türkiye üzerinden S-400 uyarısı

Trump döneminin Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Bolton, Hindistan'a yönelik S-400 yaptırımlarında muafiyete gidilmesiyle ilgili uyarılarda bulundu. Bolton, bu durumun Türkiye ve diğer ülkelerde de benzer bir talep oluşturabileceğini söyledi.

GİRİŞ 13.11.2021 12:49 GÜNCELLEME 15.11.2021 09:12
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

ABD'de The Hill gazetesi, Hindistan'a Rusya'dan S-400 satın aldığı için uygulanması gereken yaptırımlarda herhangi bir muafiyete gidilmesinin zincirleme etkileri olacağını yazdı. Geçen ay Kongre'ye bir tasarı sunan senatörler, diğer silah anlaşmalarının geleceği için Hindistan'a S-400 konusunda muafiyet sağlanması gerektiğini belirtmişti.

ABD'de ikiyüzlü tavır: Hindistan'a S-400 yaptırımı uygulanmasınABD'de ikiyüzlü tavır: Hindistan'a S-400 yaptırımı uygulanmasın

ABD Senatosu'na S 400 alımıyla ilgili Hindistan'a ayrıcalık tasarısı sunulduABD Senatosu'na S 400 alımıyla ilgili Hindistan'a ayrıcalık tasarısı sunuldu

"TÜRKLER DE BENZER BİR MUAFİYET İSTEYEBİLİR"

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'ın ulusal güvenlik baş danışmanı John Bolton ise, The Hill'e yazdığı makalede bu muafiyetin sağlanmaması gerektiğini belirterek, "Rusya'dan silah satışlarına yönelik yaptırımlardan feragat etmek Washington'da olağan hale gelirse, sorun büyümeye devam edecek. Hindistan'ın muafiyetinin, Rusya'nın dış-askeri satış ajansı Rosoboronexport'un irade eksikliğimizi istismar etmesini sağlarken, Türkiye'den ve diğer olası alıcılardan benzer muamele taleplerini hızla tetikleyeceği de kesin. Türkler yaklaşan seçimlerde Erdoğan iktidardan giderse Türkiye bir muafiyet isteyebilir" ifadelerini kullandı.

ABD İNCE BİR ÇİZGİDE

Bolton yazısında, Hindistan'ın tüm yüksek teknolojili ürünleri ABD'den almasına gerek olmadığına, birçok Batılı ülkenin Hindistan'ın savunma ihtiyaçlarını karşılayabileceğini ve bu ortaklıkla Rusya'nın etkisinin kırılacağını ileri sürerek, "Bu model yalnızca ABD-Hindistan ilişkisi için değil Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda diğer ülke için de önemli. Aksi takdirde Kremlin'in bu ülkeleri ABD'den çekerek kendisiyle anlaşma yapmaya zorlamaya çalıştığı ve Washington'ın etkisini kırmaya çalıştığı aşikar. Muafiyet uygulanmaması halinde Hindistan ve benzeri ülkelerin Rusya ile silah ticaretine aynen devam etmeleri de olası. Bu nedenle Hindistan sorununun çözülmesi gereklidir" ifadelerini kullandı.

Bolton, uzun süre özel güvenlik başdanışmanlığını yaptıktan sonra, Trump'la anlaşmazlığa düşerek görevden ayrılmıştı.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ
YORUMLAR 60
 • Sezar 2 yıl önce Şikayet Et
  25 sene önce Yabanci basin da afganistan, irak, libya, suriye, Turkiye isgal edip böleceklerini yaziyordi. Turkiye haric hepsi isgal edildi. Sira Turkiye ye geldi. S-400 kesin gerekli.
  Cevapla
 • Okan Alkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Ekonomi kötü.. Ancak 2 tane daha s 400 sistemi alınarak.. Kararlılık gösterilmeli.. Ayrıca ukraynadan alınan sistemlerde teknoloji transferi yapılmalı..
  Cevapla
 • silah yap 2 yıl önce Şikayet Et
  Hiç kimseden silah almayacaksin. En iyilerini kendin yapacaksın. Ekonomini kendin duzelteceksin.
  Cevapla
 • Sezar 2 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan silahlanirken ve ABD yunanistana bir ordu asker gonderirken, sen de bunlara karsi silahlanman gerekir.
  Cevapla
 • Baston 2 yıl önce Şikayet Et
  Hiçbir şey yoktan var edilmez.Hep üstüne koyarak gidilir.almazsan savunmasız kalırsın düşmanların istediği fırsat.
  Cevapla
 • hamdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerikalılar Türkiye'den muafiyet istesin.
  Cevapla
 • çaldıran 2 yıl önce Şikayet Et
  geri zekalılar, sizden muafiyet isteyen mi var. Zaten S 400 ler alındı, kendi kendinizi adam yerine koymayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hamas yine ezber bozdu! İşte serbest bırakılan esirlerin açıklamaları
EURO 2024'te kura heyecanı! Türkiye'nin grubu belli olacak