Son dakika: ABD'den Türkiye'nin olası Suriye harekatı ile ilgili dikkat çeken açıklama!

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sınır ötesi operasyon sinyaline ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ABD'nin muhtemel bir Türkiye operasyonuna destek verip vermeyeceği sorusuna net bir cevap veremedi.

GİRİŞ 15.10.2021 06:47 GÜNCELLEME 15.10.2021 08:56
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Lübnan halkına ve Beyrut'taki Adalet Sarayı'nın yakınlarında yaşanan trajik olaylarda ölenlerin ailelerine en içten taziyelerimizi sunduğumuzu belirtmek isterim." ifadelerini kullandı.

Son dakika: Erdoğan'ın operasyon sinyali sonrası bölgede sıcak gelişme! Haritalar masadaErdoğan'ın sinyali sonrası sıcak gelişme! Haritalar masada

Price, ABD'nin Lübnan yargısının bağımsızlığını desteklediğini ve yargıyı yıldırma veya şiddetle tehdit etme girişimlerine karşı olduğunu belirtti.

Sözcü, "Lübnan demokrasisinin sağlığı ve geleceği, vatandaşlarının zor sorunları kendi ülkelerinde hukukun üstünlüğüne güvenerek ve yeni hükümetle barışçıl diyalog yoluyla ele alma yeteneğine bağlıdır." dedi.

ABD Dışişleri Müsteşarı Victoria Nuland'ın gün içinde Beyrut'ta olduğunu belirten Price, Nuland'ın programının ülkedeki şiddet olaylarından etkilenmediğini dile getirdi.

ABD: HİZBULLAH'IN SORUMLU OLUP OLMADIĞINI BİLMİYORUZ

Price, Nuland'ın sükunet çağırısında bulunduğunu belirtirken, ABD'nin ülkedeki şiddetten Hizbullah'ın sorumlu tutup tutmadığına ilişkin bir soruya, "Bu konuda henüz kamuya açıklayacak bir kanıya varmadık." yanıtını verdi.

ERDOĞAN'IN OPERASYON SİNYALİNE İLİŞKİN ABD'DEN AÇIKLAMA

Artan YPG/PKK saldırıları sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sınır ötesi operasyon sinyaline ilişkin bir soruya Price şu yanıtı verdi: 

"NATO müttefikimiz Türkiye'ye yönelik sınır ötesi saldırıları kınıyoruz. Bu saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimizi ilettik, ateşkes çizgilerini korumanın ve bu sınır ötesi saldırıları durdurmanın önemini vurguladık. Bütün bunlar hakkında çok net olduk. Ayrıca, tüm tarafların Suriye'de istikrarı artırmak için ateşkes çizgisini sürdürmesinin; buna saygı duymasının ve iç savaşa siyasi bir çözüm bulmak için çalışmasının çok önemli olduğunu da belirttik."

Bakan Akar'dan son dakika yeni harekat sinyali! Avrupa'ya Doğu Akdeniz restiBakan Akar'dan son dakika yeni harekat sinyali!

ABD, MUHTEMEL BİR TÜRKİYE OPERASYONUNA DESTEK VERECEK Mİ?

Price, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu belirterek, başta terörle mücadele ve Suriye'deki çatışmaları sonra erdirmek üzere Türkiye ile ABD'nin birçok ortak menfaatinin bulunduğunu kaydetti.

ABD'nin muhtemel bir Türkiye operasyonuna destek verip vermeyeceği sorusuna net bir yanıt vermeyen Price, Suriye konusunda Ankara ile istişareleri sürdürdüklerini söyledi.

Son dakika: Türkiye, ABD ve Rusya'ya resti çekti! Sözlerinde durmadılar gereği yapılacak..Türkiye, ABD ve Rusya'ya resti çekti!

ABD FİLİSTİN BAŞKONSOLOSLUĞUNU KUDÜS'TE AÇACAK

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın İsrailli mevkidaşı ile önceki gün düzenlediği basın toplantısında Filistin Başkonsolosluğunu açacağını ifade ettiği ancak bunun Kudüs'te açılacağını söylemediğine ilişkin bir soruya yanıt veren Price, "Bakan bunu açıkça belirtti. Mayıs ayında hem Kudüs'te hem Ramallah'ta konuştuğunda çok net bir şekilde ifade etmişti. Kudüs'teki konsolosluğumuzu yeniden açma sürecini ilerletiyoruz." dedi.

YORUMLAR 27
 • selam 2 yıl önce Şikayet Et
  türkiyenin suriyede esadla iş birligi bölgenin bekaası için zaruridir
  Cevapla
 • KAPTAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye nin en büyük düşmanı abd dir.Asla Türkiyenin ilerlemesini istemez.
  Cevapla
 • C.Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne Desteği? Amerika açık olarak pkk,ya Silah veriyor! ...ama biz Saldırıp Can kayıplarımızın hesabını pkk,dan soracağız! ..yeter artık!
  Cevapla
 • S.E 2 yıl önce Şikayet Et
  Nerde abd orada sorun.demokrasi adalet eşitlik dediler ülke birbirine girdi.birde uzun bacaklılar surunu var ingiltere ne bunlar.girdikleri yer ayran aşı gibi.
  Cevapla
 • xxlxx 2 yıl önce Şikayet Et
  Suriye'deki çatışmaları sonra erdirmek üzere Türkiye ile ABD'nin hiçbir ortak menfaati yoktur. Çünkü İsrail uşağı ABDnin tek derdi kurduğu terör örgütlerini destekleyerek Büyük İsrail devletini kurmak için bu bölgenin kan gölüne dönmesini sağlamak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Evlenme sayısı ve kaba evlenme hızı değişti! Evlenen çiftlerin sayısı düştü...
Türkiye'de kişi başına kaç araba düşüyor? İşte ülkelerdeki rakamlar...