Çipras'tan ABD ile anlaşmaya sert tepki: Türkiye'ye karşı garantisi yok

SYRIZA'nın Genel Başkanı Aleksis Çipras, 'Bugün imzasıyla birlikte Bay Miçotakis, sömürge sonrası hükümetin Yunan topraklarında süresiz yabancı askeri tesislere izin veren ilk başbakan oldu.' dedi

Çipras'tan ABD ile anlaşmaya sert tepki: Türkiye'ye karşı garantisi yok
Çipras'tan ABD ile anlaşmaya sert tepki: Türkiye'ye karşı garantisi yok
GİRİŞ 15.10.2021 11:33 GÜNCELLEME 15.10.2021 11:33
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'nı imzaladı. Söz konusu yenileme, anlaşmanın süresiz olarak yürürlükte kalmasını sağlayacak ve ABD mevcut üslerin dışında ek olarak başka üsler de açabilecek.

Star gazetesinde yer alan habere göre söz konusu anlaşma, muhalefet kanadından 'işgal' ve 'sömürge' şeklinde nitelendirilirken, ana muhalefet partisi SYRIZA'dan çok sert bir açıklama geldi.

SYRIZA Genel Başkanı Aleksis Çipras, Yunan-Amerikan savunma anlaşmasına sert tepki göstererek, "Bugün imzasıyla birlikte Bay Miçotakis, sömürge sonrası hükümetin Yunan topraklarında süresiz yabancı askeri tesislere izin vere ilk başbakanı oldu." dedi.

Miçotakis'in Dedeağaç'taki askeri tesislerle Amerikan kuvvetlerinin Bulgaristan ve Romanya'ya hızlı bir şekilde nakledilmesi olasılığını sağladığını söyleyen Çipras, 'Böylece Yunanistan, Karadeniz'deki tehlikeli gerilimlerin ön saflarına yerleşiyor. Bu çok ciddi tavizler karşılığında, egemenliğimize saygı konusunda yalnızca genel referanslarımız var." dedi.

Çipras, bununla birlikte anlaşmanın, özellikle Ege ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı, ABD desteğinin garanti etmediğini söyledi.

"BAĞIMSIZLIK, HAYSİYET VE ULUSAL EGEMENLİĞE UYMUYOR"

Anlaşmadan, 'Bay Miçotakis'in anlaşması' şeklinde söz eden Çipras, 'Öngörülebilir müttefik ve 'Yunanistan'ın ileri batı karakolu' doktriniyle mükemmel bir şekilde uyuyor. Ancak, bağımsızlık, haysiyet ve ulusal egemenlik konusunda 'iki eşit ortak ilkesine uymuyor.' dedi.

YORUMLAR 2
  • Halkcı 2 yıl önce Şikayet Et
    Yazık ya yüzyıllarca Osmanlıda simdide Amerikada bir türlü uydu devlet olmakdan kurtulamadı aynı cuvala girdiler hayırlı isler kolay gelsin
    Cevapla
  • batu 2 yıl önce Şikayet Et
    ben onların yerinde olsam bundan sonra usa vatandaşıyım derim.. uğraşmayın parça parça vermeye,, verin herşeyi bi seferde kurtulun hem vatandan hem topraktan hemde Türkler den :))
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Köpek sorunu için akıl veren İmamoğlu 6 yılda sıfır çekti! İhmal üstüne ihmal
İşte Türkiye ile Yunanistan'ın askeri güç karşılaştırması