ABD ile imzalar atıldı! Dendias küstahlaştı! Türkiye'yi tehdit etti

Yunanistan ve ABD arasındaki Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması yenilendi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, imza sonrası küstah sözler sarf etti.

GİRİŞ 14.10.2021 19:34 GÜNCELLEME 14.10.2021 20:30
Bu Habere 188 Yorum Yapılmış

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan-ABD Stratejik Diyaloğunun üçüncü turuna katılmak için yaptığı iki günlük ABD ziyaretinde ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Dendias, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile düzenlediği basın toplantısının ardından Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın ‘İkinci Değişiklik Protokolünü’ imzaladı.Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, iki günlük resmi ziyaret için geldiği ABD’nin başkenti Washington DC’de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi.

5 YILLIĞINA YENİLENDİ

Dendias ve Blinken ABD-Yunanistan arasındaki Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'nın İkinci Değişiklik Protokolünü imzalayarak, söz konusu savunma anlaşmasını 5 yıllığına yeniledi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Blinken, ABD'nin Yunanistan'da birkaç askeri üssü olduğunu hatırlatarak, imzalanan değişikliğin iki ülke arasındaki savunma anlaşmasının süresiz olarak "yürürlükte kalmasına" izin vereceğini ifade etti.Blinken, "Bugün savunma işbirliğimizi güçlendiriyoruz" ifadelerini kullanarak, "Bu güncelleme, anlaşmanın süresiz olarak yürürlükte kalmasına izin verecek ve Yunanistan'daki güçlerimizin yeni lokasyonlarda eğitim ve operasyon yapmasına olanak tanıyor" dedi.

DANDİAS'TAN KÜSTAH TEHDİT

Dendias, egemenliklerinin tehdit altında olduğunu ve savaşa hazır durduklarını söyledi.

Dendias yaptığı açıklamada, ABD'nin Yunanistan'a taahhüdünün her iki ülkenin de birbirlerinin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak korumaya kararlı olduğunu gösterdiğini aktardı.

ABD ve Yunanistan arasında savunma işbirliğine yönelik anlaşmanın yenilenmesinden birkaç hafta önce ise Yunanistan, Fransa ile de yeni bir savunma anlaşması imzalamıştı.

"Göç krizinden ve Doğu Akdeniz'deki gerilimden sonra geçen sene bunun önemi, daha da arttı. Altını çizdiniz. ABD ve Yunanistan kararlı dediniz. Burada tüm ülkelerin egemenliğini korumak için barışa yönelik tehlikeli eylemler de dahil.

Doğu Akdeniz'de Yunanistan, bir savaş sebebiyle karşı karşıya. Bir savaş tehdidi söz konusu. Burada egemen haklarını kullanmasıyla durum savaşa gidebilir. Her gün de provokasyona maruz kaldığımızı belirtmeliyim. Yunanistan, diplomasi yoluyla sorunları çözmede kararlı. Uluslararası hukuka riayet etmede de kararlı."

YORUMLAR 188
 • mrtybz 2 yıl önce Şikayet Et
  ulan yunanistana bak be yine soyluyorum akdenizde egede haklarımız dan kim vazgecerse sehitlerimizin hakki milletin hakki zehir zikkim olur bilin bunu yunana abd ye fransaya hadlerini bildirin
  Cevapla
 • Emine 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu dille fındık kıranların üzerine salın mültecileri bitti. Vik vik ötüyorlar ya şimdi onlarla uğraşmaktan ötecek halleri kalmaz:))
  Cevapla
 • murat 2 yıl önce Şikayet Et
  yunana amerikan yığınağının kime karşı olduğu netti ama daha resmileşti, resim daha netleşti
  Cevapla
 • Rerim 2 yıl önce Şikayet Et
  Dikkatdikat.
  Cevapla
 • mars 2 yıl önce Şikayet Et
  Düşmanı hiç bir zaman küçümseme !!!
  Cevapla
 • Hasan Hüseyin 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd Yunanistan ı işğal ediyor. Yakın zamanda komşumuz abd olacak. Hadi hayırlısı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika... Erdoğan tarih verdi: Timsah gözyaşı döken köpekperestlere geçit yok!
Bakan Yumaklı: Köpek popülasyonunun artması sosyal hayatı etkiliyor