ABD ile imzalar atıldı! Dendias küstahlaştı! Türkiye'yi tehdit etti

Yunanistan ve ABD arasındaki Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması yenilendi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, imza sonrası küstah sözler sarf etti.

GİRİŞ 14.10.2021 19:34 GÜNCELLEME 14.10.2021 20:30
Bu Habere 180 Yorum Yapılmış

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan-ABD Stratejik Diyaloğunun üçüncü turuna katılmak için yaptığı iki günlük ABD ziyaretinde ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Dendias, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile düzenlediği basın toplantısının ardından Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın ‘İkinci Değişiklik Protokolünü’ imzaladı.Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, iki günlük resmi ziyaret için geldiği ABD’nin başkenti Washington DC’de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi.

5 YILLIĞINA YENİLENDİ

Dendias ve Blinken ABD-Yunanistan arasındaki Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'nın İkinci Değişiklik Protokolünü imzalayarak, söz konusu savunma anlaşmasını 5 yıllığına yeniledi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Blinken, ABD'nin Yunanistan'da birkaç askeri üssü olduğunu hatırlatarak, imzalanan değişikliğin iki ülke arasındaki savunma anlaşmasının süresiz olarak "yürürlükte kalmasına" izin vereceğini ifade etti.Blinken, "Bugün savunma işbirliğimizi güçlendiriyoruz" ifadelerini kullanarak, "Bu güncelleme, anlaşmanın süresiz olarak yürürlükte kalmasına izin verecek ve Yunanistan'daki güçlerimizin yeni lokasyonlarda eğitim ve operasyon yapmasına olanak tanıyor" dedi.

DANDİAS'TAN KÜSTAH TEHDİT

Dendias, egemenliklerinin tehdit altında olduğunu ve savaşa hazır durduklarını söyledi.

Dendias yaptığı açıklamada, ABD'nin Yunanistan'a taahhüdünün her iki ülkenin de birbirlerinin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak korumaya kararlı olduğunu gösterdiğini aktardı.

ABD ve Yunanistan arasında savunma işbirliğine yönelik anlaşmanın yenilenmesinden birkaç hafta önce ise Yunanistan, Fransa ile de yeni bir savunma anlaşması imzalamıştı.

"Göç krizinden ve Doğu Akdeniz'deki gerilimden sonra geçen sene bunun önemi, daha da arttı. Altını çizdiniz. ABD ve Yunanistan kararlı dediniz. Burada tüm ülkelerin egemenliğini korumak için barışa yönelik tehlikeli eylemler de dahil.

Doğu Akdeniz'de Yunanistan, bir savaş sebebiyle karşı karşıya. Bir savaş tehdidi söz konusu. Burada egemen haklarını kullanmasıyla durum savaşa gidebilir. Her gün de provokasyona maruz kaldığımızı belirtmeliyim. Yunanistan, diplomasi yoluyla sorunları çözmede kararlı. Uluslararası hukuka riayet etmede de kararlı."

YAZDIR
YORUMLAR 180
 • Misafir 2 gün önce Şikayet Et
  Alayınız gelsin biz düşmanın üzerine süngüyle koşmaya hazırbir milletiz ya siz
  Cevapla
 • Yavuz Sultan Selim 2 gün önce Şikayet Et
  Rutin bozulmasın karşımıza tek tek çıkamadılar hep avrupa kıtası olarak sürü sürü gavur ordusu çıktı hani yedi düvel diyoruz ya, buna atamız rahmetli 2. Kılıçarslan'ın altı yüz binlik haçlı gavur ordusunu görünce söylediği söz aklıma geldi " Bu kadar herifi nereye gömeceğimi düşünüyorum " demişti !..
  Cevapla
 • Emekli 2 gün önce Şikayet Et
  Ne etsen ne yapsan..kimden el.aman/imdat dilesen yinede seni ege denizinin derin soğuk sularına gömeceğiz don.dias...
  Cevapla
 • Vatan 2 gün önce Şikayet Et
  Rabbim bütün müslümanlara birlik beraberlik versin.Barbar ,zalim ,soykırımcı haçlılar iyice zıvanadan çıktı.Bu gavura korona bile ibret olmadı.Rabbim bu gözü dönmüş toplumlara beterini versin.
  Cevapla
 • Vatandas 2 gün önce Şikayet Et
  Ülkesini peskes çekiyor bununlada gurur duyuyor it oğlu it ulan egemenliğinmi kalmış senin kaldır başını uyan sağına soluna bak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gribi Korona virüsten ayırmanın tek yolu var
Son dakika: Yapılan teklif sonrası Türkiye'den müthiş hamle! Yine pişman olacaklar