Belçika'da görülmemiş iddia kadınları sokağa döktü

Belçika'nın başkenti Brüksel'de kentin göbeğindeki iki kafede çok sayıda kadına içkilerine uyuşturucu katılarak tecavüz edildiği iddiası üzerine, savcılık tarafından soruşturma başlatılırken kadınlar da sokağa indi.

Belçika'da görülmemiş iddia kadınları sokağa döktü
Belçika'da görülmemiş iddia kadınları sokağa döktü
GİRİŞ 16.10.2021 11:47 GÜNCELLEME 16.10.2021 11:47
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Perşembe akşamı bin 300'den fazla kadın, Brüksel kafelerinde yıllardır sürdüğü belirtilen cinsel istismar olaylarını protesto etmek için bir yürüyüş düzenledi. Tepkilerin odağında, Brüksel'in Ixelles (Elsene) semtindeki öğrenci bölgesinde yer alan ve aynı kişiye ait olduğu belirtilen El Cafe ve Waff adlı iki işletme var.

DOMİNO ETKİSİ GİBİ, PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Geçen hafta Waff adlı kafeye giden iki genç kadın, "Féminisme Libertaire Bruxelles" adlı kadın örgütünün Instagram sayfasında, bu işletmedeki bir barmenin içkilerine uyuşturucu katarak tecavüz ettiğini duyurdu.

Aynı kişiye ait iki kafenin boykot edilmesi çağrısının yer aldığı paylaşımın altına, yaklaşık 25 kadın, Waff ve El cafe adlı işletmelerde farklı tarihlerde cinsel istismara uğradıklarını yazdı. Kadınların anlatımlarına göre, cinsel istismar olayı 6 yıldan bu yana devam ediyor.

KENDİLERİNİ YARI ÇIPLAK SOKAKTA BULDULAR

Bir kadeh içki içtikten sonra birkaç saat boyunca bilincini kaybettiğini söyleyen kadınlar, tecavüze uğradıktan sonra yarı çıplak vaziyette ya bir evde ya da sokakta uyandıklarını anlatıyor.

Belçika medyasına göre, bazı kurbanlar kaçmayı başardı ve partnerleri tarafından eve götürüldü. Birçok kurban, kendilerine inanılmayacağı korkusuyla polise gitmedi.

RTBF kanalı, kafede içkisine uyuşturucu katıldığını 8 kadınla görüştü. Bu kadınlardan 4'ü uyuşturulduktan sonra tecavüze uğradıklarını söyledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Brüksel Savcılığı, Ixelles'teki kafelerde meydana geldiği belirtilen cinsel suçlarla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Sosyal medyada, şu ana kadar 17 kadının suç duyurusunda bulunduğu belirtiliyor.

Waff adlı kafenin yöneticileri, barmenle ilgili sorundan haberdar olmadıklarını öne sürerek, bu kişinin işine son verildiğini söylüyor. Ancak Belçika medyasına göre, söz konusu barmen aynı işverene ait olduğu belirtilen 100 metre ilerideki El Cafe'ye gönderildi ve çalışmaya devam ediyor.

KADINLARDAN PROTESTO YÜRÜYÜŞLERİ

Brüksel'de bin 300'den fazla kadın, Ixelles semtinde toplanarak, cinsel şiddeti protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenledi.

"Kurban, sana inanıyoruz. Saldırgan, seni görüyoruz" pankartı ile yürüyen kadınlar, daha fazla güvenlik ve cinsel şiddetin önlenmesi çağrısında bulundu.

Gösteriye katılan bir kadın öğrenci, "Bir barmenden sipariş ettiğiniz içeceğinize haberiniz olmadan bir şey konabileceğini bilmek korkunç" dedi.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 4
 • Denizci 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa zaten tarihten beri böyle zulum ve iskence benim halkim halen gözunu bir turlu açmadi
  Cevapla
 • Engin 1 yıl önce Şikayet Et
  Günaydın...... İÇKİ nin olduğu yerde çok olan şeyler.....bırakın barları arkadaş ortamlarında bile içip sarhoş olanlar neler yapıyor kimbilir. Çünkü kafa gidik...
  Cevapla
 • Angaralı 1 yıl önce Şikayet Et
  Öyle demeyin orası medeni chp zihniyeti o seviyeye ulaşmaya çalışıyor
  Cevapla
 • Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  SiIn en hayırlınız kadınlarınıza karşı en iyi olanınızdır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Rusya ile ABD arasında BAE'de gerçekleşen mahkum takasının görüntüleri yayınlandı
ABD Temsilciler Meclisi'nden skandal karar: Eşcinsel evlilik yasa tasarısına onay verdiler