Tahran'dan vatandaşlarına çağrı: Azerbaycan toprağı Karabağ'ı kullanmayın

İran, şoförler ve vatandaşlarına Azerbaycan yasaları ile toprak bütünlüğüne saygı göstermeleri, Ermenistan'a geçerken Azerbaycan toprağı Karabağ'ı kullanmamaları çağrısında bulundu.

Tahran'dan vatandaşlarına çağrı: Azerbaycan toprağı Karabağ'ı kullanmayın
Tahran'dan vatandaşlarına çağrı: Azerbaycan toprağı Karabağ'ı kullanmayın
GİRİŞ 21.10.2021 11:53 GÜNCELLEME 21.10.2021 11:55
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İran Yol ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Karayolları ve Ulaştırma Kurumunun, İranlı uluslararası nakliye şirketlerine gönderdiği mektupta şoförlerden, vatandaşlardan ve nakliye şirketlerinden Azerbaycan yasalarına saygı göstermeleri istendi.

Azerbaycan'dan son dakika İran hamlesi! Engellediler, jet açıklama geldiAzerbaycan'dan son dakika İran hamlesi! Engellediler, jet açıklama geldi

Aliyev ifşa etti! Çok konuşulacak İran-Ermenistan çıkışı!Aliyev ifşa etti! Çok konuşulacak İran-Ermenistan çıkışı!

Açıklamada, İran Dışişleri Bakanlığı ile yapılan koordinasyon neticesinde Azerbaycan yasalarına göre, yabancıların bu ülkeye resmi sınır kapıları dışında giriş yapmalarının Azerbaycan toprak bütünlüğünün ihlali olarak kabul edildiği ve bunun mesuliyetinin olduğu hatırlatıldı.

İranlı şoförlere ve vatandaşlara "mevcut hassasiyetler dikkate alınarak" ve bunun olumsuz sonuçlarıyla karşı karşıya kalmamak için Azerbaycan toprak bütünlüğüne saygı göstermeleri ve Ermenistan tarafından Azerbaycan'ın toprağı olan Laçın koridorundan Karabağ’a geçmemeleri, İranlı uluslararası nakliye şirketlerine de (Ermenilerin yaşadığı) Karabağ bölgesi ile ticari anlaşma yapmamaları ve taşımacılık faaliyeti yürütmemeleri tavsiyesinde bulunuldu.

- NE OLMUŞTU?

İranlı iki tır şoförü, Karabağ'ın Rus unsurların kontrolündeki bölgelerine Azerbaycan'ın izni olmaksızın taşımacılık yaptıkları için gözaltına alınmıştı.

İran plakalı araçların Karabağ'da Ermeni nüfusunun yaşadığı ve geçici olarak Rus unsurlarının kontrolünde olan bölgelere yasa dışı seyahat etmesi, Azerbaycan ile İran arasında gerginliğe neden olmuştu.

Azerbaycan, bu konudaki tepkisini 11 Ağustos'ta İran'a verdiği nota ile belirtmiş fakat buna rağmen İran tırlarının Karabağ'a geçişi sürmüştü.

Azerbaycan sınır muhafızları ve gümrükçüler, Ermenistan ile İran'ın bağlantısını sağlayan Gorus-Gafan yolunun Azerbaycan sınırlarından geçen kısımlarında kontrol noktaları kurarak, buradan geçiş yapan İran tırlarından gümrük vergisi talep etmişti.

Öte yandan Azerbaycan, İranlı iki tır şoförünü bugün serbest bırakmıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
güzergah
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Rambo 1 ay önce Şikayet Et
  Yayılmacı. Politika lar. Dan. Vaz. Geçilmelidir
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Yani karabağda kontrol yok ama ihalardan plakalarını al Azerbaycan a girincede sen şu vakit sınır ihlali yaptın de tutukla çok mantıklı. İran Azerbaycan ı cephesine alacağına yanına geçmeli.
  Cevapla
 • Suat 1 ay önce Şikayet Et
  Hayırdır biri kulağınızı çekti işte yıllarca PKK ya nasıl destek verdiği burdan belli İRAN sen bizim dostumuz değilsin
  Cevapla
 • Hızır 1 ay önce Şikayet Et
  Onlarda sana iltimas ediyor,yalvarıyor gel dost olalım.suriyeye yaptığınız gibi, bizimlede dost olup, arkadan vurun.
  Cevapla
 • Agrasif 1 ay önce Şikayet Et
  Çokta tınnn
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Miçotakis'ten Türkiye ile birlikte çalışma itirafı: Birlikte çalışmalıyız
Mehmet Acet yazdı: İşte yeni ekonomi modeli...