Putin'den toplantıya damga vuran sözler! Erdoğan haklı...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18. Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısında yaptığı konuşmada, Başkan Erdoğan ve Türkiye hakkında çok konuşulacak ifadeler kullandı.

GİRİŞ 21.10.2021 22:00 GÜNCELLEME 21.10.2021 23:13
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18. Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısında yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan haklı. BM 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kuruldu ve o zaman farklı güç dengeleri vardı” ifadelerini kullanarak, “Rusya, NATO'nun askeri genişlemesinin doğuya kaydırılmayacağının söylenmesiyle kandırıldı" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 18. Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısına katıldı.
Programda kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Putin, Rusya’nın iç ve dış politikalarına dair düşüncelerini aktardı.

Dünyanın son 10 yıldır medeniyet krizi yaşadığını savunan Putin, "Karşı karşıya olduğumuz kriz, kavramsal bir kriz, hatta medeniyet krizi. Fiiliyatta bu, insanın yeryüzündeki varlığını tanımlayan yaklaşım ve ilkelerin krizi. Bu durumda hangi yöne ilerleyeceğiz, nelerden vazgeçeceğiz, neleri gözden geçireceğiz veya düzelteceğiz? Asıl değerler için savaş gerektiğinden, onları tüm gücümüzle takip etmemiz gerektiğinden eminim" dedi.

'ERDOĞAN İYİ BİR ANALİST'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iyi bir analist olduğunu ifade eden Putin, "Erdoğan kısa süre önce Rusya'ya geldi ve görüştük” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın Türkiye'nin de Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyesi olabileceğini düşündüğünü aktaran Putin, “Ancak buna Rusya tek başına karar veremez, oy birliği gerekiyor. Hindistan, Güney Afrika gibi ülkeler de var. Önemli olan dengeyi sağlayabilmek. Erdoğan'a da söylediğim gibi, eğer daimi üyelerin haklarını ellerinden alırsak, BM ölür. Uluslar birliğine dönüşür ve sona erer. Sadece bir tartışma platformuna dönüşür. Valday Tartışma Kulübü 2 olur" dedi.

'CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAKLI'

Güvenlik Konseyi'nde değişiklik yapılabileceğini savunan Putin, "Ancak Güvenlik Konseyi'ni temelini yıkmadan bir değişiklik yapılması gerekiyor, zira bugün Güvenlik Konseyi, BM'nin anlamıdır. Daimi üyeler var, onların hakları var. Güvenlik Konseyi'nde temsil edilip daimi üye olmayanlar var. Dolayısıyla bu yapıyı nasıl daha dengeli, etkin kılacağımızı düşünmeliyiz. Bu açıdan Cumhurbaşkanı Erdoğan haklı. BM 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kuruldu ve o zaman farklı güç dengeleri vardı. Artık bu değişti. Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Elbette bunların hepsini tartışmalıyız ancak reform yolunda hata yapılmasına izin vermemeliyiz" şeklinde konuştu.

ABD'NİN YÜRÜTTÜĞÜ SAVAŞLAR BÜYÜK DARBE VURDU

ABD’nin, Irak'tan sonra Afganistan'dan çıkması ve bölgede karmaşaya sebep olmasını eleştiren Putin, "20 yıldır dünyanın en güçlü ülkesi kendisiyle denk olmayan 2 bölgede askeri operasyonlar yürütüyor. 20 yıldır kendi hedefleri için girdiği bölgelerden çıkarken büyük zararlar verdi. ABD'nin yürüttüğü savaşlar operasyon bölgelerine büyük darbe vurdu" ifadelerini kullandı.

Afganistan'da kontrolü ele aldıktan sonra geçici hükümet kuran ve dünya kamuoyunda kaygılı yaklaşılan Taliban rejimine ılımlı yaklaşan Putin, Taliban'ın ülkedeki radikal gruplardan kurtulmayı amaçladığını söyleyerek, "Rusya olarak, Taliban'ın, Afganistan'daki radikal gruplarsan kurtulmayı amaçladığını görüyoruz" dedi.

'BATI BİZİM EVİMİZE SIZMAYA KALKMASIN'

Batılı ülkelerin birçok ülkeye dayatmalarda bulunduğunu ve bunun aile yapısına zarar verdiğini savunarak batıyı eleştiren Putin, "Azınlıklar lehine çoğunluklara tersine ayrımcılık yapılması veya anne-baba, aile ve hatta farklı cinsiyetler gibi temel değerlerden vazgeçilmesi talebi, onlara toplumsal güncellemeye yönelik yolda atılan kilometre taşları. Ancak Batı bizim evimize sızmaya çalışmasın. Zira Rusların büyük çoğunluğu, manevi değerlerin ve tarihsel geleneğin, kültürün esas alınması gerektiğini düşünüyor" diye konuştu.

YORUMLAR 41
 • Yahya 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah yer gök saittirki benim almanlarla kan bagim yoktur olamaz imkansizdir ben almanlara ceza olarak gönderildim almanlarsa iblisin arkasinda bana cehennemi yaşatmak için görevlendirildi bukadar babamin tek akrabasi olan sarışın kesim ruslardir annemse direk muhammet fatima soyundan gelir Almanya bana ceza olarak verilmiş bir vebadir
  Cevapla
 • hhüseyin 2 yıl önce Şikayet Et
  Hak dünyaya hakim olacak ama biz de ısrarla onu söylemeye devam edeceğiz inşallah
  Cevapla
 • 432 2 yıl önce Şikayet Et
  tartışma kulubüne dönüşsün ne olacak elinizdeki çıkarlar gidecek diyemi korkutorsuz firavun zalimler geberip toprak altı olacaksız halen burunlarından kıl aldırma yok demiyorlar biz dünyanın 250 ülkesine hata ediyoruz yanlış yapıyoruz tarihten buyana diyene yok firavun imansızlarıveto hakkınız gitsin ne olacak vetoyla ayakta olan platform tüm uluslararası batı kuruluşları olmaz olsun yıkılsın yakılsın
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah için ülkenin başına böyle bir lider daha geldi mi? Reis ile Putin harika işler yapıyor, zamanla bunu daha iyi anlayacağız.
  Cevapla
 • Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünyada iki lider var biri Erdoğan biri Putin. Putin Erdoğan gibi daha cesur olsa dünya düzeni değişecek.
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 2 yıl önce Şikayet Et
  Sarı Trumpu da unutma, yakında halk ihtilali yapacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bunaltıcı havalara kısa bir ara: Sıcaklıklar düşecek yağışlı hava etkili olacak
Kassam Tugayları, İsrail'in Merkava tanklarını böyle imha etti