Açlık grevindeki 6 Filistinli için günler sayılı

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail'in idari tutukluluk uygulamasını protesto etmek için açlık grevi yapan 6 Filistinli tutuklunun hayati tehlikesinin bulunduğu konusunda uyardı.

Açlık grevindeki 6 Filistinli için günler sayılı
Açlık grevindeki 6 Filistinli için günler sayılı
GİRİŞ 24.10.2021 13:18 GÜNCELLEME 24.10.2021 13:18
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail hapishanelerinde açlık grevini sürdüren Filistinlilerin sağlık durumuna ilişkin bilgi verildi.

Açlık grevindeki 6 tutuklunun tamamının sağlık durumlarının "aşırı riskli" bir aşamaya ulaştığı, her geçen saatin sağlıkları için tehlike arz ettiği kaydedilen açıklamada, özellikle içlerinden birinin hayatını kaybetme olasılığının yüksek olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, İsrail makamlarının açlık grevindeki Filistinlileri serbest bırakmayı ve idari tutukluluk durumlarına son vermeyi kabul etmediği aktarıldı.

Esirler Cemiyeti, İsrail makamlarını, uzlaşmaz tutumuyla açlık grevindeki Filistinlilere kasten zarar vermekle suçladı.

İsrail hapishanelerinde 102 gündür açlık grevindeki Kayid el-Fesfus ile 95 gündür açlık grevindeki Mikdad el-Kavasime'nin işgal güçlerine ait sağlık merkezlerinde bulunduğu ve sağlık durumlarının çok kritik bir aşamaya geldiği vurgulanan açıklamada, Remle Hapishanesi kliniğinde bulunan 78 gündür açlık grevindeki Ala el-Arac, 69 gündür açlık grevindeki Hişam Ebu Hevvaş ve 61 gündür açlık grevindeki Şadi Ebu Aker'in ise sağlık durumlarının ciddi olduğu ve her geçen saatin risk taşıdığı kaydedildi.

Açıklamada, 32 gündür açlık grevindeki Ayyad el-Herimi'nin de Ofer Hapishanesindeki zindanda tutulduğu ifade edildi.

- İSRAİL'IN "İDARİ TUTUKLULUK" UYGULAMASI

İsrail, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin Esir Cemiyetinin verilerine göre, 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla İsrail hapishanelerinde 520'si "idari tutuklu" olmak üzere yaklaşık 4 bin 650 Filistinli bulunuyor. Bunların yaklaşık 200'ü çocuklardan oluşuyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 8
 • Yorum 1 ay önce Şikayet Et
  Hangi siyasetci, hangi kanal, hangi gazeteci görmüş bu haberi? Sıfır. Açlık grevin deki terörist olsa Kemal buradan kuduse koşarak giderdi
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 1 ay önce Şikayet Et
  Seni Türk Milleti Yok Edecek Siyonist Kafirler
  Cevapla
 • Yorum 1 ay önce Şikayet Et
  Eski türküler var kardeşim, 15 temmuza bak anlarsın. He ideolojik olarak yazdıysan daha çok çalışmanız lazım
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Eski turkler kalmadı.
  Cevapla
 • Müslüman 1 ay önce Şikayet Et
  itrail ile bütün ekonomik askeri siyasi ilişkiler kesilmeli zulme susulmamalı elimizden gelen en sert müdahale yapılmalıdır
  Cevapla
 • Cesim 1 ay önce Şikayet Et
  Yıkılasın İsrail Seni Göreyim Sana Ülke Diyenin Yüzüne Tüküreyim Ne Güzel Demiş Rahmetli Necip Fazıl
  Cevapla
 • isimsiz 1 ay önce Şikayet Et
  açlık grevi bir nevi intihardir. 'ben müslümanım 'diyen birisi intihar etmez. ediyorsa da kendisine cehennem hayirli olsun
  Cevapla
 • Kenan çelik 1 ay önce Şikayet Et
  gübüşün şiş olduğu halde yazmak kolay
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hasan Öztürk yazdı: Dün Erdoğan’a içeriden operasyon çeken akıl, bugün dışarıdan çekiyor
Abdulkadir Selvi Millet İttifakı'ndaki aday bilmecesini anlattı