Çin'den 'Taliban'a destek vereceğiz' açıklaması

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ülkesinin Taliban'ın kurduğu geçici hükümetin Afganistan'ı yeniden inşa çabalarına destek vereceğini bildirdi.

Çin'den 'Taliban'a destek vereceğiz' açıklaması
Çin'den 'Taliban'a destek vereceğiz' açıklaması
GİRİŞ 27.10.2021 06:27 GÜNCELLEME 27.10.2021 08:58
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Şinhua ajanının haberine göre Vang Yi, Katar'ın Doha kentinde Taliban temsilcileri ile görüşme gerçekleştirdi.

Taliban'ın kurduğu geçici hükümet ile Pekin yönetimi arasındaki ilk üst düzey temas olan görüşmede Vang, "Çin'in Afganistan'da istikrarı sağlamaya ve ülkeyi yeniden inşa etmeye yönelik çabalara destek vereceğini" belirtti.

Vang, uluslararası toplumun Taliban ile rasyonel ve pragmatik tarzda ilişki kurması gerektiğini vurgulayarak, ABD'nin yaptırımlarını kaldırması yönündeki çağrılarını yineledi.

Taliban'ın da tüm etnik grupları bir araya getirecek, kadınların ve çocukların haklarını koruyacak açıklık ve hoşgörüyü sergilemesi gerektiğinin altını çizen Vang, geçici hükümetten, Doğu Türkistan İslami Hareketi ve diğer terör örgütlerinin Çin'in güvenliğine risk oluşturmasını engellemesini istedi.

Çin, ABD öncülüğündeki NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Taliban'ın Afganistan'a yeniden hakim olmasını olumlu karşılıyor. Pekin yönetimi, geçici hükümete insani yardım alanında destek sağlarken, ilişki kurma konusunda ihtiyatlı adımlar atıyor.

Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında bölgede tarihi İpek Yolu güzergahında ulaştırma ve altyapı projeleri geliştiren Çin, Afganistan'da siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanmasını çıkarına görüyor.

Afganistan ile, Doğu Türkistan'a geçen dar bir sınır koridoru bulunan ülke, buradaki istikrarsızlığın kendi sınır bölgelerini etkilemesinden endişe ediyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Üzgün 2 ay önce Şikayet Et
  Eh müslüman ülkelerde seyreder artık
  Cevapla
 • Müslüman 2 ay önce Şikayet Et
  Kimse hanefi maturidi olan talibana yardım etmiyor onlarda mecbur çinle anlaşıyor şimdi biz kime kızalım çinin düşman olduğunu biliyorlardır heralde
  Cevapla
 • Remzi 2 ay önce Şikayet Et
  Taliban'ın takdir edilecek yegane tarafı varsa o da şudur; Afganistan'ın batılı devletler tarafından Irak gibi bölünüp parçalara ayrılmasına engel olmuşlardır ve ne pahasına olursa olsun ülkeyi tek parça halinde tutmayı başarmışlardır. Bir de 20 yıl sonra gelmiş olsa da amerikaya karşı zafer elde etmiş olmaları var.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Muharrem İnce’den İYİ Parti ve CHP’ye rest! Babacan, Karamollaoğlu ve Davutoğlu tepkisi!
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum