Yunan gazetelerinden Merkel manşeti: Unutmadık bize 332 milyar borçlusunuz

Yunanistan gazetesi, 2. Dünya Savaşı'nda Nazi işgalinde ülkede hayatını kaybedenler ve oluşan maddi hasarı hatırlattığı haberinde, "Unutmadık. Bize 322 milyar euro borçlusunuz!" başlığını kullandı.

Yunan gazetelerinden Merkel manşeti: Unutmadık bize 332 milyar borçlusunuz
Yunan gazetelerinden Merkel manşeti: Unutmadık bize 332 milyar borçlusunuz
GİRİŞ 29.10.2021 16:37 GÜNCELLEME 29.10.2021 16:38
Bu Habere 123 Yorum Yapılmış

Yunan gazeteleri, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Yunanistan'a gerçekleştirdiği iki günlük ziyaretinde Yunanistan ile Almanya arasında 2. Dünya Savaşından tazminat taleplerini manşetlerine taşıdı. “Dimokratia” gazetesi manşetinde, "Hayır! Unutmadık Merkel. Bize 322 milyar borçlusunuz!" ifadelerini kullandı. Gazete, haberde Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis'in onuruna yemek verdiği Merkel'i karşıladığı an çekilen fotoğrafı kullanırken, yanına da gamalı haç fotoğrafı yerleştirdi.
"Eleftheros Typos" gazetesi de ziyaret haberinde Merkel'in ekonomik kriz yaşayan Yunanistan'ı kurtarma çabalarında gösterdiği tutumdan bahsederken, 2. Dünya Savaşında Almanların Yunanistan'ı uğrattığı zarar ve ödenmesi gereken tazminat konusunu öne çıkardı.

TAZMİNAT TARTIŞMASI

Yunanistan'da Hitler Almanyası'nın işgali sırasında Nisan 1941-Eylül 1944 tarihleri arasında yaklaşık 300 bin Yunan vatandaşı öldürülmüştü. Yunan parlamentosu Almanya'dan, 1. ve 2. Dünya Savaşı'nda ülkede yol açtığı zarar ve işlediği suçlar nedeniyle 200 milyar Euro'dan fazla tazminat ödemesini isteyen kararı oy çokluğuyla kabul etmişti. Haziran 2019'da Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, 1. ve 2. Dünya savaşlarındaki işgallere karşılık savaş tazminatı talebiyle Almanya'ya sözlü nota vermişti. Atina yönetimi ayrıca, devlet bankasından alınan işgal kredisinin geri ödenmesini ve o dönemde çalınan tarihi eserlerin iade edilmesini istiyor.
Almanya tarafı ise söz konusu döneme ait belirtilen tazminat sorununun 1950'lilerde çözüldüğünü ve iki ülke arasında 1960’ta konuyu sona erdiren bir anlaşma imzalandığını savunuyor.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 123
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan gene haydutluk pesinde merkel olmasa yunan simdi batmisti
  Cevapla
 • Asım 2 yıl önce Şikayet Et
  parayı alsan gene batarsın, sen yunanistansın.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Siz hitlerden kalırmısınız itler. Çoluk çocuk kadın yaşlı demediniz unutmadık.
  Cevapla
 • Ya devlet başa 2 yıl önce Şikayet Et
  Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadoluyu yakıp yıkmalarının tazminatını ödemedi bu yunanlılar. Onu da bize ödesinler
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Yunanlılarda Türkiyeyi işgal edip yakmadıkları yer bırakmadılar. Bize tazminat ödemeleri gerekirsen bir sarhoş yüzünden lozanda ege adalarını bunlara verdik.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener'den Özel'in ittifak çağrısına yanıt
Tepkiler büyüyor: Tiktok kapatılsın - Gazete manşetleri