ABD'den ikiyüzlü adım! S-400 bahanesiyle Türkiye'ye baskı yapmışlardı

ABD Senatosuna, Rusya'dan S-400 alan Hindistan'ın CAATSA kapsamından muaf tutulması için yasa tasarısı sunuldu.

GİRİŞ 03.11.2021 02:09 GÜNCELLEME 03.11.2021 17:22
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

ABD Senatörlerinden Cumhuriyetçi Ted Cruz, Todd Young ve Roger Marshall, Hindistan'ın S-400 alımıyla gündeme gelen CAATSA yaptırımlarına karşı önlem almak üzere "İttifakları ve Liderliği Zedeleyen Beklenmedik Sonuçların Dolaylı Yollarla Azaltılması (CRUCIAL) Yasası" başlıklı tasarı sundu.

Üç senatörün ofislerinden yapılan ortak açıklamada, CAATSA'nın Çin'e karşı oluşturulan birliği zedeleyeceği gerekçesiyle CRUCIAL Yasa Tasarısını sundukları kaydedildi.

Açıklamada, "CRUCIAL Yasası, Başkanın, Amerika'nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında Hint-Pasifik'teki en yakın bölgesel müttefiklerimize karşı yaptırımlar uygulamasını engelleyecektir." ifadesi kullanıldı.

Tasarının tanıtımına ilişkin açıklamada, Cruz'un şu ifadelerine yer verildi:

"Hindistan, (eski ABD Başkanı Donald) Trump yönetimi döneminde Çin'e karşı birleşen güvenlik mimarisinin kritik bir parçası. Çin'in saldırgan davranışlarına karşı koymak için Asya ve ötesinde kabiliyetli ortaklar gerekiyor ve ABD-Hindistan ilişkisi bu konuda çok taraflı çabalarımızın temel taşı haline geldi. Çin küresel egemenliğini genişletmeye çalışırken, Hindistan sömürüye direndi, savunma kabiliyetleri ve ekonomisi için başka arayışlara girdi. Şimdi, Başkan Joe Biden'ın Rusya'yı caydırmayı amaçlayan bu yaptırımlarının uygulanması tüm bu ilerlemeyi geri almak olur. Bunu yapmak, Çin'in saldırganlığına karşı savaşmak ve Hindistan'ı Rusya'ya bağımlı olmaya zorlamak gibi ortak güvenlik hedeflerimizi baltalamaktan başka bir işe yaramaz."

Konuya ilişkin açıklama yapan Senatör Young da CAATSA geçtiği dönemde QUAD'ın gündemde olmadığını Hindistan'a yaptırım uygulamanın QUAD birliğine zarar vereceğini belirtti.

Tasarı, yasalaştıktan sonra QUAD ülkelerinin 10 yıl boyunca CAATSA yaptırımlarından muaf tutulmasını ön görüyor.

S-400 alımını bahane ederek Türkiye'ye CAATSA yaptırımlarının uygulanması konusunda yönetime baskı yapan ABD Kongresinin, Hindistan'ın Rusya ile S-400 anlaşması yapmak üzere olduğu bir dönemde böyle bir adımı atması dikkati çekti.

Joe Biden yönetiminin, Rusya'dan S-400 satın almaları nedeniyle Hindistan'a ABD yaptırımları uygulayıp uygulamamaya yakında karar vermesi bekleniyor.

Tasarının yasalaşması için Kongrenin iki kanadı olan Senato ve Temsilciler Meclisinden geçmesi ve Biden tarafından imzalanması gerekiyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 18
 • vay be arkadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  çanakkaleye abd ve ingiltere hatırlayın hintli askerler getirmişlerdi bizimle svaşdılar unutmayın
  Cevapla
 • Müslüman 2 yıl önce Şikayet Et
  abd çinden yatırımını hindi stana çekebilir ucuz iş gücü yani modern köleler için
  Cevapla
 • İbrahim 2 yıl önce Şikayet Et
  Dertleri s400 falan değilki batının bütün argümanları İslam düşmanlığı bunu anlamayan bilmeyen benim aklım var demesin
  Cevapla
 • Mahmut em 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunların gözü Türkiye topraklarnda mazlumların katili vampir Amerika
  Cevapla
 • Hamdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz kurtuluş savaşını Amerika'nın güdümündeki İngiltere İtalya benzeri ülkelere karşı verdik dolayısı ile Amerika'ya karşı verdik gerçek düşmanimiz aslında merikadir
  Cevapla
 • Fehmi 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd nin türkiye ile ilgili plânları var demekki iyiki almışız s400leri abd bizim için hic bir zaman dost ve müttefik olmadı çıkarları doğrultusunda söylemden öteye gitmedi gitmez de
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kızını ve torununu öldüren cani dededen skandal savunma!
Yerli otomobil Togg sahiplerine Euro 2024 müjdesi!