Erdoğan uyarmıştı, Macron tersini yaptı! Fransa'dan Rum lidere Libya daveti

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in, 12 Kasım'da Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleşecek Libya konferansına katılmak için, Fransız hükümetinden resmi bir davet aldığı açıklandı.

GİRİŞ 08.11.2021 07:27 GÜNCELLEME 08.11.2021 12:56
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

İtalya'daki G20 Zirvesi sonrası dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u Libya Konferansı konusunda şu sözlerle uyarmıştı:

"Macron ile olan görüşmemizde 5-6 ana başlık vardı. Bunların merkezinde tabi Libya vardı. Libya ile ilgili Berlin Konferansının bir benzerini Paris'te yapmak istiyor. Bu bir yerde durumdan vazife çıkarmak gibi oluyor. Bizim oraya ısrarla eş başkan olarak gelmemizi istiyor. Dedim ki 'Berlin'de zaten biz bu konferansı yaptık. Kaldı ki buraya bazı davetleriniz var; mesela Yunanistan, mesela İsrail, mesela Kıbrıs Rum kesimi. Bunların katılacağı bir Paris Konferansına biz katılamayız.' Durdu ve 'Bir çalışma yaptırsak bunun üzerinde, özel temsilciler belirlesek' dedi. Ben de 'Şartımız bu, bir defa bunlar olmayacak. Eğer Yunanistan buraya gelecekse özel temsilci falan da göndermeye gerek yok. Burada çok ısrarcı durumundaysanız özel temsilcileriniz kim, bunları da görelim ama burada Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum kesimi olacak olursa bunu zaten yapamayız' dedim. Birincisi bu. Şimdi o da isimler verecek, biz de isimler vereceğiz, arkadaşlar aralarında görüşme yapacaklar. Fakat tabi bu şartlarımız yerine gelmedikten sonra olmaz."

Biden'dan Türkiye'ye F-16 sözü! Erdoğan'dan ABD ve Fransa'ya Dedeağaç uyarısıErdoğan'dan Macron'a: İsrail, Yunanistan ve Rum Yönetimi gelirse biz katılmayız

ANASTASIADIS'E DAVET GÖNDERİLDİĞİ DOĞRULANDI

Rum basınının önde gelen gazetesi Politis, "Erdoğan'ı Görmezden Geldi ve Kıbrıs'ı Davet Etti" başlıklı haberinde, "Türkiye'nin konuyla ilgili itirazları ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail'in konferansa katılması durumunda, ülkesinin konferansta yer almayacağına dair tehditlerine rağmen, Güney Kıbrıs Libya konferansına katılmak için Fransız hükümetinden resmi davet aldı" ifadelerini kullandı. Rum Hükümeti Sözcüsü Marios Pelekanos da gazeteye yaptığı açıklamada, bu durumu doğrulayarak, "Güney Kıbrıs konferans için davet aldı" dedi.

Güney Kıbrıs'ın en çok satan gazetesi Fileleftheros ise "Başkan ve Dışişleri Bakanı Paris'e Gidiyor" başlıklı haberinde, Rum kesiminin konferansa katılacağını yazdı. Gazetenin sorusuna yanıt veren Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis ve Hükümet Sözcüsü Pelekanos, Güney Kıbrıs'ın Paris'te olacağını söyledi.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 23
 • avcıoğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Adam Fransiz!
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Üstesinden geliriz elbet ama hep geç davranıyor işi riske ediyoruz ve çok yıpranıp yoruluyoruz
  Cevapla
 • Uzman Turkiye 2 yıl önce Şikayet Et
  Macron aynı Makron. Düşmanlığını devam ediyor. Libya dışişleri Makronu uyarmalı
  Cevapla
 • Hızır İlyas HASTA 2 yıl önce Şikayet Et
  Libya'da dışişleri bakanı,ni görevden aldık. Sanırım Libya Hükümeti yanlış yapmaz. Türkiye'nin sayesinde Libya'da istikrar vardır
  Cevapla
 • Sözmen 2 yıl önce Şikayet Et
  Macron haklı ya kandırılırsa?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Transferde mutlu son! Fenerbahçe milli futbolcuyu İstanbul'a getirdi
Tam 59 yıl önce bugün ortaya çıktı! İşte bütün umutları yerle bir eden fotoğraflar!