ABD ordusu Dedeağaç Limanı'na bin askeri araç getirecek

Yunanistan ile 5 yıllık savunma anlaşmasına imza atan ABD ordusunun bu ayın ortalarında Batı Trakya'daki Dedeağaç Limanı'na bin askeri araç ile 120 yeni saldırı helikopteri indireceği belirtildi.

ABD ordusu Dedeağaç Limanı'na bin askeri araç getirecek
ABD ordusu Dedeağaç Limanı'na bin askeri araç getirecek
GİRİŞ 08.11.2021 18:07 GÜNCELLEME 08.11.2021 18:08
Bu Habere 179 Yorum Yapılmış

Yunanistan ile 5 yıllık savunma anlaşmasına imza atan ABD ordusunun bu ayın ortalarında Batı Trakya'daki Dedeağaç Limanı'na bin askeri araç ile 120 yeni saldırı helikopteri indireceği belirtildi. Bölgede incelemelerde bulunan ABD'nin Atina Büyükelçisi Jeffrey Pyatt, "Savunma anlaşmasının kuralları gereği Yunanistan ile askeri alandaki işbirliğimizi hızla geliştiriyoruz. Tarihin en büyük yığınağı Dedeağaç Limanı ve üs bölgesine yapılacak" dedi.

Geçtiğimiz ay Yunanistan ile yaptığı 5 yıllık savunma anlaşmasının ardından Abd, Batı Trakya bölgesindeki askeri varlığını arttırma çalışmalarına hız verdi. ABD'nin bu ayın ortalarında Dedeağaç Limanı'na 120 saldırı helikopteri ile 1000 yeni askeri aracı nakliyesi yapacağı açıklandı.

3 BİN ASKERİ YUNAN BAKAN KARŞILAYACAK

Yunanistan'ın önde gelen yayın organlarında yer alan haberler e göre, ABD ordusunun yeni askeri araç ve 3 bine yakın personelini, ABD'nin Atina Büyükelçisi Jeffrey Pyatt ve Yunanistan Genelkurmay Başkanı General Konstantinos Floros tarafından karşılanacağı belirtildi.

"TARİHİN EN BÜYÜK YIĞINAĞI OLACAK"

Dedeağaç Limanı'nda incelemelerde bulunan ve ABD üssünü ziyaret eden ABD Büyükelçisi Pyatt yaptığı açıklamada, Yunanistan ile ABD arasındaki anlaşmanın ardından tarihin en büyük askeri teçhizatın Dedeağaç Limanı ve üs bölgesine yapılacağını belirtti.

Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre kasım ayının ortalarında büyük bir askeri birliğin ve araçların limana yerleştirileceğini söyleyen Pyatt, "Burada inen askeri araç ve personelin bir bölümü Batı Trakya'da kalırken bir bölümü tren ve tırlarla Bulgaristan ile Romanya ve diğer Avrupa ülkelerine sevk edilecek. Bulgaristan ve Romanya'nın Dedeağaç arasındaki demiryolu bağlantısı olması nedeniyle artık boğazlar devre dışı bırakılmıştır. Buraya gelen daha önceki askeri teçhizatın bir bölümü yine Avrupa'daki ülkelere nakletmiştik. Savunma anlaşmasının kuralları gereği Yunanistan ile askeri alandaki işbirliğimizi hızla geliştiriyoruz" dedi.

BİR AY ÖNCE DEDEAĞAÇ'A YÜZLERCE ASKERİ ARAÇ İNDİRİLMİŞTİ

Yaklaşık bir ay önce ABD ordusunda 312 askerin görev yaptığı 600 ton yük taşıma kapasitesi bulunan ünlü katamaran nakliye deniz aracı USNS Yuma, Dedeağaç Limanı'na onlarca helikopter, tank ve zırhlı araç indirmişti. Buradaki araçların bir bölümü karayolu ve demiryolu ile Bulgaristan, Romanya, Kosova ve Macaristan'a nakledilmişti.

KAYNAK: HABERLER.COM
YORUMLAR 179
 • Arda 2 yıl önce Şikayet Et
  Ya bizim milletimiz neden böyle cahil cahil konuşuyor s400 var yok istanbulda deprem yapacaklar Bi kendinize gelin abilerim kardeşlerim bakın s400 hava savunma sistemidir hava araçları ve bazı füzeleri engeller balistik fuzelere karşı savunması iyi değildir.Balistik füzeleri bilmeyenler için diyorum kıtalar arası nükleer başlıklı yada hidrojen bombası gibi tee ebesinin hörekesinden atılıp fidana kadar giden füzelerdir. Az araştırın bakın Bi s400 tanka zırhlı araca ne yapsın ki Allah aşkına ben utandım yorumları görünce.
  Cevapla
 • canacan 2 yıl önce Şikayet Et
  youtubede var 2 yıl öncede sevkiyat vardı yeni değil. savaş olursa dedeağaç ve adalar geri alınmalıdır.
  Cevapla
 • 1968 2 yıl önce Şikayet Et
  ırak' ın neslini coni yaptılar, sıra yunan da
  Cevapla
 • samse 2 yıl önce Şikayet Et
  kudüsü alacağımızdan dolayı etrafımızı sarıyorlar
  Cevapla
 • AKGENC 2 yıl önce Şikayet Et
  Deprem oluşturup yardım ayağına istanbulu işgal edebilirler.anladıkları dilden önlemler alınmalıdır.
  Cevapla
 • Ömer 2 yıl önce Şikayet Et
  S400 ler bunun için var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bayram tatilinin acı bilançosu: 48 kişi hayatını kaybetti!
Dünya Bankası’ndan Türkiye için enflasyon tahmini!