Yunan basını çıldırdı: Türkiye'yi bu füzelerle vuracağız

Yunanistan, Doğu Akdeniz'deki provokasyonlarını bir adım daha ileri taşıyarak, doğrudan savaş hazırlıkları yapmaya başladı. ABD ile savunma anlaşması protokolünü uzatan Atina'nın başka planları olduğu da ortaya çıktı.

GİRİŞ 12.11.2021 07:35 GÜNCELLEME 13.11.2021 07:10
Bu Habere 340 Yorum Yapılmış

Atina yönetimi Doğu Akdeniz'deki provokasyonlarını bir adım daha ileri taşıyarak, doğrudan savaş hazırlıkları yapmaya başladı. ABD ile savunma anlaşmasını protokolünü uzatan ülkenin başka planları olduğu da ortaya çıktı.

Atina hayallerine kavuştu ve geçtiğimiz günlerde Türkiye korkusu ile iyiden iyiye arka bahçesine dönüşmeye başladığı ABD ile karşılıklı savunma anlaşmasında imzalar atıldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Perşembe günü iki ülke arasındaki Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'nın uzatılması protokolünü imzaladılar.

"Bu diyalog, ülkelerimiz arasındaki dostluğun ne kadar yakın olduğunun ve birbirimize ne kadar değer verdiğimizin bir örneğidir" diyen Blinken, kendisini "bölgede istikrarın direği" olarak nitelendiren Yunanistan'a güçlü ve güvenilir bir müttefik olduğu için minnettarlığını dile getirdi.

YUNAN BASINI: TÜRK KUVVETLERİNİ HEDEF ALIYORUZ

Türkiye korkusu ile iyiden iyiye ABD'nin arka bahçesine dönüşmeye başlayan Yunanistan'da basın, özellikle füze sistemlerini içeren yeni adımları yazdı.

Haberde, olası savaş halinde Türkiye'nin hangi füzelerle vurulabileceği analiz edildi.

Milliyet'te yer alan habere göre Yunan basınında çıkan ve "Yunan kuvvetleri, olası bir çatışma ihtimaline karşı, komşu kıyıdaki Türk kuvvetlerini ve altyapıyı hedef alıyor" ifadeleriyle başlayan haber şöyle devam etti:

"İlk olarak, Temmuz 2021'de Fransızlar tarafından Yunan ordusuna, Dört Exocet roketatarla donatılmış bir dizi kıyı füze sisteminin tedariki önerildi.

Fransız mobil kıyı savunma sistemi Exocet, özel bir araca monte edilerek, deniz alanına erişimi engelleme, kıyı tehditlerini etkisiz hale getirme ve yüzey birimlerini etkisiz hale getirme yeteneklerine sahip hızlı hareket eden füzeler sağlıyor.

Sistem, dünya çapında faaliyette olan EXOCET MM40 BLOCK 3 füzesinin en son versiyonuna dayanıyor. Roket 780 kg ağırlığında, uzunluğu 6 metreden az, çapı ise 350 mm. Operasyonel menzili is 200 km.

İkinci olarak, ATACMS sistemlerinden Atinay'ya 150 km'nin üzerinde etkili bir menzile sahip olan ABD'nin son teknoloji ürünü Block IVA füzeleri alınmak isteniyor. 150 km'den daha uzun menzilli füze sistemleri edinmek artık ulusal bir gereklilik haline geldi, bunlar mümkün olan en kısa sürede sağlanmalı.

ABD İLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLİYOR

Bütün bunlar, Genelkurmay Askeri Konseyi'nin, hem ABD'nin önerisini hem de stratejik öneme sahip uzun menzilli füzelerle ilgili geri kalan konuların konuşulduğu bir toplantıda değerlendiriliyor.

150 kilometreden fazla mesafelerde hedefi etkisiz hale getirme yeteneğine sahip olan Amerikan GMLRS-ER sistemleri gündemde. Aynı zamanda Yunanistan'da bir RM-70 Vampir fırlatıcı test ediliyor.

Sistem, Çek şirketi EXCALIBUR ARMY'nin yeteneklerini Genelkurmay subaylarından oluşan bir komiteye göstermesi için Yunanistan'a getirildi. RM-70 Vampir çoklu fırlatıcı sistemi, atış poligonunda değerlendirilecek ve test edilecek.

Yunan RM-70 füze sistemlerinin menzilini, bir önceki 20 km'den 40 km'ye çıkaran yeni Sırp roketleri de test ediliyor. 150 km'den fazla menzile sahip karadan karaya füze tedariki, Türk donanmasının Ege'deki faaliyetlerine karşı kullanılmalı.

Tüm bu silah sistemlerinin yeni ve daha gelişmiş bir karasal versiyonunun bulunması, olası bir savaş durumunda Türk su üstü birimlerini hedef alacak. Bu durumda Ankara, adalardan herhangi birine amfibi harekata girişmeyecektir ancak böyle bir senaryoda füze sistemleri ve silahlarla donatılan adalara sürpriz bir saldırı gerçekleştirebilir."

YORUMLAR 340
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Yunanın iyice suyu ısınıyor, adaları almalıyız.
  Cevapla
 • Cervantes 2 yıl önce Şikayet Et
  Avanta büyük galiba.
  Cevapla
 • mrt 2 yıl önce Şikayet Et
  buyuk gaz petrol yataklari var ama sanki bizim hakkimizi gaspedecekler
  Cevapla
 • Arif 2 yıl önce Şikayet Et
  Sihalarımız bunlarında bir tadına bakması lazım. Hep pantsir, tor vuracak değiliz biraz çeşitlendirmek lazım. Suriye, Libya ve Karabağ da bu tarz silahların başına gelenleri göremediyseniz, denem yapın ayrıntılı şekilde gösterelim.
  Cevapla
 • Ekolay 2 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistani kucumsemek dogru deyil tabi ama cok sivri uclarda geziyor.Turkiye yi hala anlayamamis savas stratejisinin ve askeri ruhunu onca zaferden sonra bile anlayamamis yazik.sonunda adalarimizi geri almak icin bize elleriyle firsat veriyorlar.yunanin olasi bir savasta cok rahat kaybedecegini turkiyenin hic zorlanmayacagini ve yunanistanin sirtini dayadigi agababalarininda gozunun korkup onu hayal kirikligina ugratacagini dusunuyorum.tabi bu dusunceler reis basimizda olursa gecerli olacak.tersi olurda kilicdaroglu falan gelirse a dan z ye nd kazanilmislarimiz varsa gumus tepside hediye edecektir
  Cevapla
 • Kartal 2 yıl önce Şikayet Et
  Türk Atasözü;taşıma suyla değirmen dönmez...negüzel bir söz..teknolojinin çok hızla değiştiği dünyada bu gününün en modrn silahı 1-2 yıl sonra demode oluyor...ama adam sana en modern dediği sistemi satmış oluyor...sen daha borcunu bitirmeden o sistemi rahatlıkla alt edecek başka bir sistem geliştirmiş oluyor...ha bire sana yeni yeni diye satıyor parasınıda takır takır alıyor...yunanlılar artık bunu görmeli ve asılmenfeatlerinin TÜRKİYE ile dost olmaktan geçtiğini görmeliler..Boşuna silaha verecekleri milyarca doları ekonomik kalkınmalarında kullanmalılar...TÜRKİYE kendi yağıyla kavrularak milyarca doları ülkemizde kalmasını sağlıyor...bizdeki chpkk gibi gayri milli unsurlara rağmen...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD yalnız kaldı! Türkiye'den rest: Artık tahammül kalmadı
Gazzeli profesör Alareer'in şehit olmadan önce yazdığı son şiir gözyaşlarına boğdu!