ABD istihbarat yetkilileri: Rusya, Ukrayna'yı işgal edebilir

Bloomberg'e açıklamalarda bulunan üst düzey Amerikalı yetkililer, Rusya'nın Belarus-Polonya sınırındaki kargaşayı fırsat bilerek, Ukrayna'nın doğusunu işgal edebileceğini öne sürdü. Kremlin ve Putin ise, iddiayı kesin bir dille yalanladı.

ABD istihbarat yetkilileri: Rusya, Ukrayna'yı işgal edebilir
ABD istihbarat yetkilileri: Rusya, Ukrayna'yı işgal edebilir
GİRİŞ 13.11.2021 09:47 GÜNCELLEME 15.11.2021 09:11
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Polonya ile Belarus arasında göçmen krizi devam ederken, Bloomberg'ten dikkat çeken bir iddia geldi.

Üst düzey Amerikalı istihbarat yetkililerine dayandırılan habere göre Rusya; 2014'te Kırım'ı ilhak etmesine benzer yeni bir askeri operasyona hazırlanıyor.

Habere göre Amerikalı yetkililer, Moskova'nın Ukrayna'nın doğusunda yeni toprakları bünyesine katmak için askeri operasyon düzenleyebileceği yönünde Avrupalı müttefiklerini uyardı.

Bu istihbaratın kaynağı açıklanmazken, konuyu değerlendiren uzmanlar, bu bilginin kaynağının, Rusya'nın Ukrayna sınırına on binlerce asker ve tank yığınağı yaptığını gösteren uydu fotoğrafları, son dönemde Rus bombardıman uçaklarının Belarus hava sahasında keşif uçuşu yapması ve bu ülkeyle ortak tatbikata girmesi olduğunu kaydetti.

MOSKOVA'DAN "İŞGAL" İDDİALARINA YALANLAMA

Olası yeni saldırı ile ilgili ise Moskova yönetiminden yalanlama geldi. Açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu tür iddiaların gerilimi tırmandırma girişiminden başka bir şey olmadığını söyleyerek, Karadeniz'deki Amerikan savaş gemisi varlığına dikkat çekti. Askeri faaliyetlerine hız veren tarafın gerçekte NATO olduğunu öne süren, Peskov, "Asıl ABD ve başını çektiği NATO ittifakı her geçen gün Rusya sınırlarına biraz daha yaklaşıyor ve ciddi kuvvet topluyor" dedi.

RUSYA, OLASI SALDIRI PLANLARINI HAZIRLAMIŞ

Kremlin'den bir yetkili de Rusya'nın şu anda Ukrayna ile bir savaş başlatma niyetinde olmadığını, ancak Moskova'nın gerekirse güç kullanmaya hazır olduğunu göstermesi gerektiğini söyledi.

Bir başka yetkili ise, Rus birliklerinin Kiev veya başka şehirlere saldırı ihtimalinin düşük olduğunu, ancak Moskova'nın Ukrayna'dan gelebilecek provokasyonlara yanıt verme planı olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ülkesinin Ukrayna'yı işgal etmeyi planladığı yönündeki iddialarının tamamen asılsız olduğunu belirtti.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 20
 • Hyr 2 yıl önce Şikayet Et
  rusya için asıl büyük çindir. çin tıkış tıkış milyarlarca nüfüs rusya ise 5 kat yüz ölçümü 200milyon nüfus. aslında putin sırtını dayayacak yer arıyıror. hele bir girsin.
  Cevapla
 • HIZIR İlyas HASTA 2 yıl önce Şikayet Et
  Putin hükümetini Ukrayna,yi işgal ederse,, ABD muttefiklerini toplar Saddam,a yaptığının aynısını Rusya'ya yapar
  Cevapla
 • DNZ 2 yıl önce Şikayet Et
  ırakla rusyayı karıştırma
  Cevapla
 • HIZIR İlyas HASTA 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD+Rusya Suriye'de Libyada Ortak hareket ediyor. Ukrayna'yi Rusya'nın işgal etmesi ABD,nin işine yarar,, ABD AB,ni Rusya'ya karşı kışkırtarak kendi Doğalgaz,ini AB satar,, Rusya'yı devre dışı bırakır
  Cevapla
 • Час 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye nin yanında olduğu sürece hiç bir ülke Rusya ya kafa tutumaz
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  SONUÇ : Emperyalizmin/Üst aklın "TÜRKİYE'Yİ ÇEVRELEME AMACIYLA" Ukrayna konusunda gerginlik yaratıp Türkiye'ye "Sen zaten NATO'da bizlesin" emrivakisinden /Rusya ile aramızı bozmaya çalışması sonrası, İran ile ilişkilerimizi de baltalama amacıyla yapılan faaliyetlere de hız verildi. Türkiye Rusya/ İran arasını bozmaya yönelik daha çok eylem sahneye sürülecek..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kuzey Kore, Güney Kore'ye çöp dolu 350 balon daha gönderdi
Elden kira ısrarına üç formül - Gazete manşetleri