Azerbaycan'dan açıklama: Ordumuzu TSK modeline geçirme kararı aldık

Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov, Karabağ Savaşı'nda yüksek düzeyde profesyonellik gösteren Azerbaycan ordusundan çok sayıda askerin Türkiye'de eğitim aldığını kaydederek, "Ordumuzu TSK modeline uygun olarak yeniden yapılandırıyoruz" dedi.

GİRİŞ 10.11.2021 06:03 GÜNCELLEME 11.11.2021 06:24
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Zafer Günü dolayısıyla Azerbaycan'da bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la ortak basın toplantısında konuştu.

Azerbaycan ordusunun, Başkomutan İlham Aliyev'in liderliğinde 44 gün içinde Ermenistan ordusunu darmadağın ettiğini ve toprak bütünlüğünü temin ettiğini hatırlatan Hasanov, "Bu 44 günde Türkiye'nin siyasi ve askeri yönetim kademesi daima Azerbaycan'ın yanında oldu. Azerbaycan'a siyasi ve manevi destek gösterdiler. Dışarıdan yapılan diplomatik saldırıların önlenmesinde büyük destek sağladılar" dedi.

"ORDUMUZU, TSK MODELİNE UYGUN YAPILANDIRIYORUZ"

Hasanov, Azerbaycan ordusunun savaşta yüksek düzeyde profesyonellik sergilediğini belirterek, "Azerbaycan ordusundan birçok asker Türkiye'de eğitim aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri dünyanın en güçlü ordularından biridir. Milletimiz, dinimiz, dilimiz, kültürümüz birdir. Biz de bu şansı kullanarak TSK'nın tecrübesinden başarıyla faydalandık. Buna da devam ediyoruz" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatıyla savaş sonuçlarını analiz ettik ve orduyu TSK modeline uygun olarak yeniden yapılandırıyoruz" ifadesini kullanan Hasanov, şöyle devam etti:

SAVAŞTA TÜRK SAVUNMA SANAYİİ TEÇHİZATLARINI KULLANDIK"

"Azerbaycan ordusu savaşta Türk üretimi modern silah, mühimmat ve mermiler de kullandı. Bu da çok önemli konudur. Türkiye savunma sanayii çok gelişti. Sadece SİHA'ları değil, Türk üretimi topları, füzeleri, tam isabet eden mermileri, İHA'lara karşı teçhizatları da kullandık. Tabii ki Bayraktar'ı da kullandık."

"TÜRKİYE'YE MADDİ-MANEVİ DESTEKLERİNDEN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜR EDERİM"

Akar'a ve diğer komutanlara Zafer Günü'nde Azerbaycan'da oldukları için teşekkür eden Hasanov, Türkiye ile Azerbaycan'ın kardeşliğinin ebedi olduğunu vurguladı.

Hasanov, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in "Bu zafer, bizim birliğimizin zaferidir" sözlerini hatırlatarak, "Bu tüm Türk dünyasının zaferidir" dedi.

Türk basın mensuplarını da kutlayan Hasanov, Türkiye'ye savaştaki siyasi ve manevi desteğinden dolayı teşekkür etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 48
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Biriz beraberiz
  Cevapla
 • kahramanosman 2 yıl önce Şikayet Et
  amin
  Cevapla
 • Kul insan 2 yıl önce Şikayet Et
  Azerbaycan maneviyat yoksunu olmaktan kurtarılmalı. Zafer korunmalı. Azerbaycan islam okulları açmalı mesela Kuranı Kerim ve Hadisler ilmini okullarda yeni nesillere öğretilmeli. İran Ermenistan etkisinden devleti halkı uzak tutmalı. Şia mezhebinin ehli sünnet kanadı Zeyyidiler ile birlikte çalışabilirler. Tv 'den gördüm Azerbaycan da kadınlarda kızlarda tesettür çok az.
  Cevapla
 • karabahtim 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu saydiklarini önce Türkiyeye uygula istersen. Ziraa Müslüman kilikli çoook münafik dolu memleketimizde. Cehalet, aç gözlülük, vurdumduymazlik, hakkaniyetsizlik, emek sarfetmeden hemen köşe olma isteği, bati hayranliği,sabirsizlik,egoistlik,kaba kuvvet,asabiyet, hak gözetmemek, yetinmezlik, nankörlük, vefasizlik ve şükürsüzlük. Maşallah ne ararsan var.
  Cevapla
 • zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  Zeyyidiler hakkında ilk sizden duydum. Teşekkür ederim. Araştıracağım.
  Cevapla
 • art 2 yıl önce Şikayet Et
  sen herkesi kendin gibi istersen olmaz. o insanlar kendi istediği gibi yaşamalı. önemli olan milli birlik ve dayanışma . değilse hepimiz senin istediğin gibi şu anki araplara döneriz
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 2 yıl önce Şikayet Et
  Azerbaycan savunma alım anlaşmalarında Türkiye'nin payı %3.5, israil siyonistinin payı %40 kime maval okuyor bunlar?
  Cevapla
 • BABA ORUÇ 2 yıl önce Şikayet Et
  Saydın mı ???
  Cevapla
 • Doğrucu 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne diyon sen yahu yahudimisin sen böyle konuşyorsun benim kardaşlarıma laf söyleme
  Cevapla
 • Türk evladi 2 yıl önce Şikayet Et
  Benim güzel gardasim, her birsey yaxsi olar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan olay açıklamalar: Aklımdan dahi geçmiyordu, zorla aday yaptılar...
Gazze'de çıktığı çatı İsrail askerinin sonu oldu! 3 farklı gruptan İsrail'e ölümcül vuruş