AB'den Belarus'a yaptırım kararı! Bir açıklama da Türkiye hakkında, tarih verdiler

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları ve AB Doğu Ortaklığı Bakanlar Toplantısı'nda Belarus'a yönelik yaptırımları genişletme kararı alındı. Toplantıda ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Maraş bölgesi de ele alındı.

AB'den Belarus'a yaptırım kararı! Bir açıklama da Türkiye hakkında, tarih verdiler
AB'den Belarus'a yaptırım kararı! Bir açıklama da Türkiye hakkında, tarih verdiler
GİRİŞ 16.11.2021 08:37 GÜNCELLEME 16.11.2021 09:02
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

AB ülkelerinin dışişleri bakanları, Brüksel'de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları ve AB Doğu Ortaklığı Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda bir araya geldi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, toplantının ana gündem maddesinin Belarus sınırından AB topraklarına girmeye çalışan sığınmacıların neden olduğu göçmen krizi olduğunu belirtti.

BELARUS'A YAPTIRIMLARI GENİŞLETME KARARI ÇIKTI

Borrell, "Doğu Ortaklığı Dışişleri Bakanlar toplantımızın ardından uzun bir dışişleri bakanları toplantısı yaptık. Bildiğiniz gibi Belarus'un AB sınırlarına hibrid bir saldırısı söz konusu. Belarus'a karşı yaptırım zeminimizi genişletmeye karar verildi. Beşinci yaptırım paketine karar verdik ve önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Bu genişletme ile sığınmacıların AB sınırlarını aşmasına yardımcı olan kim varsa dahil edilecek" ifadelerini kullandı.

Belarus'un AB ile sınırlarında insani olarak çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veren sığınmacıların büyük kısmının Iraklı olduğunu yineleyen Borrell, Irak yönetiminin vatandaşlarını geri getirmek için harekete geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Borrell, "Bu, her bir parçası tasarlanmış bir krizdir. Belarus Dışişleri Bakanı ile de görüştüm ve kendisinden AB sınırlarına insanların gönderilmesine son verilmesini talep ettim. AB sınırlarından geçmenin prosedürleri vardır" dedi.

Polonya otoriteleri ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştüğünü belirten Borrell, "Hem muhatap sınır ülkeleri hem de BM makamları sınırdaki zor durumdaki insanlara yardım edileceğini garanti ettiler. Bu insanların donması ya da açlıktan ölmesine karşı birileri harekete geçmeli" diye konuştu.

TÜRKİYE AÇIKLAMASI, TARİH VERDİ

KKTC'de yer alan kapalı Maraş bölgesinin de toplantıda ele alındığını bildiren Borrell, Türkiye'nin aldığı kararla ilgili olarak bu toplantıda herhangi bir karar çıkmadığını belirtti. Borrell, "Aralık ayında yapılacak AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında ele alınmak üzere konuya ilişkin bir çalışma yapılacak ve rapor sunulacak" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 2
  • İdris Altun 2 yıl önce Şikayet Et
    Ulan Ejnebiler elinizden geleni ardınıza koymayın yakındır gelişmeler İslamın ve Müslümanların lehine olması biiznillehiteâlâ
    Cevapla
  • memo can 2 yıl önce Şikayet Et
    kuzey kibris size ne türk topragindan. haddinizi bilin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti'nin Büyük İstanbul Mitingi ne zaman? Başkan Kabaktepe tarih verdi
Turgut Altınok'tan Mansur Yavaş'ı rahatsız eden büyük vaat!