Libya’da Dibeybe başbakanlık için aday oldu

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, seçimlerde aday olmayacağına söz vermesine ve seçim kurallarının tartışmalı olduğunu öne sürmesine rağmen başbakanlık için aday oldu.

Libya’da Dibeybe başbakanlık için aday oldu
Libya’da Dibeybe başbakanlık için aday oldu
GİRİŞ 21.11.2021 20:02 GÜNCELLEME 21.11.2021 20:03
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Libya’da 24 Aralık'ta düzenlenecek seçimler için aday başvurularının sona ermesine az bir süre kala Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, başbakanlık için aday oldu. Dibeybe daha önce yaptığı açıklamalarda, seçimlerde aday olmayacağını dair söz vermiş ve seçim kurallarının tartışmalı olduğunu öne sürmüştü.

Başbakanlık seçimlerinde yarışacak aday sayısı 20’inin üzerine çıkarken, adaylar arasında ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter ile devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi yer alıyor.

Öte yandan, Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu tarafından yayınlanan listeye göre, 10 partiden 155 adayın seçimlere katılacağı ifade edilmişti. Yaklaşık 6 milyonluk nüfusa sahip Libya’da, yurt dışında yaşayan 10 bin 729 seçmen de dahil olmak üzere toplamda 2 milyon 865 bin 624 kayıtlı seçmen bulunuyor.

Libya, Muammer Kaddafi'nin 2011’de devrilmesinden bu yana istikrara kavuşamazken, hükümet ise 2014’de doğu ve batı olarak ikiye bölünmüştü.

YORUMLAR 1
  • Ay yıldız 2 yıl önce Şikayet Et
    Aday sayısı nerdeyse seçmenle aynı olacak..Kabilesi fazla olan kazanır..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Mourinho gözlerinin yaşına bakmadı! Fenerbahçe'de yaprak dökümü
Galatasaray milli yıldız için görüşmelere başladı!