Türkiye için de en ideal isimdi: Dibeybe'nin adaylığına itiraz

Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Dibeybe'nin, ülke çapında yapılacak seçimler öncesi adaylığına itiraz edildi. Uzmanlar, Dibeybe'nin adaylığının iptal edilmesi Libya'da yeni bir iç savaşı tetikleyebileceğini söyledi.

GİRİŞ 30.11.2021 07:06 GÜNCELLEME 02.12.2021 07:55
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Libya'da yapılması planlanan seçimlere günler kala, Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakan Abdülhamid Muhammed ed-Dibeybe'nin adaylığına itiraz edildi.

Libya uzmanı araştırmacı Tuğrul Oğuzhan Yılmaz, "Asi General Hafter'in adaylığı kabul edilip Dibeybe saf dışı bırakılırsa Libya yeni bir iç savaşa sürüklenir" yorumunu yaptı.

Dibeybe’nin devlet başkanlığına adaylığı iptal edildiDibeybe’nin devlet başkanlığına adaylığı iptal edildi

ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN DOĞRU İSİM DİBEYBE

Dibeybe, Libya'nın istikrarı ve var olan bölünmüşlüğün giderilip ülke bütünlüğünün sağlanması adına en güçlü alternatif olarak görülüyor. Krizin devam etmesi halinde seçimlerin ertelenmesi de güçlü ihtimal olarak görülüyor.

DİBEYBE KARARA İTİRAZ ETTİ

Sandıkların kurulmasından 26 gün önce yaşanan kriz seçimlerin iptal edilebileceği yorumlarına sebep olurken, Dibeybe'nin istinaf yolu ile karar itiraz ettiği duyuruldu.

Anadolu Ajansı (AA) Libya muhabiri Mücahit Aydemir, iptal gerekçesine dair mahkeme üyelerinden birisi ile görüştüğünü, karara gerekçe olarak Dibeybe'nin üç ay önce görevi bırakmama ve yol haritasındaki aday olmama vaadine bağlı kalmama gibi gerekçeler sundukları söyledi.

DİBEYBE'NİN ADAYLIĞINA ONAY ÇIKTI

Mahkeme, Dibeybe'nin ülkede 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık seçimleriyle ilgili adaylık başvurusuna yapılan itirazı reddetti.

Böylelikle Dibeybe seçimlerde aday olabilecek.

HAFTER'İ RAKİPSİZ KILMA HAMLESİ

"Başbakan Dibeybe'nin yarış dışı bırakılması en fazla Hafter'e yarar" diyen Afrika araştırmacısı Tuğrul Oğuzhan Yılmaz, "Dibeybe'nin elenmesi durumunda Hafter'in rakibi, eski başbakan Fethi Başağa olacak. Başağa, görev sürecinde yaptıkları itibarı tartışmalı bir isim ve güçlü bir halk desteği yok. Dolayısı ile bu karar bir anlamda Hafter'i rakipsiz bırakma hamlesi olarak da görülebilir. Hafter'in kazanması ise zaten coğrafi, ekonomik sıkıntılar yanında birçok bölgenin yeniden ayaklanması anlamına geliyor. Çünkü bu şahıs binlerce insanın kanını döktü. Libya'yı böldü ve ekonomik iflasın müsebbibi durumunda. Bu halde iken nasıl Trablus'a, Misrata'ya, Tarhuna'ya, Beni Velid'e gidebilir" diye konuştu.

"ANKARA İÇİN DE EN İDEAL ADAY DİBEYBE"

Libya halkının aldığı her karara saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin dış politika vizyonu açısından da en doğru seçeneğin Dibeybe olduğunu kaydetti.

SICAK HATLARDA ÇATIŞMA BAŞLAR

Libya'da tarafsız ve ülkede yeniden istikrarı sağlayacak seçenekler başta Rusya, BAE, Mısır, Fransa ve batılı ülkeler olmak üzere birçok harici unsur tarafından sabote ediliyor. Libya'da sömürge unsuru olarak varlığını devam ettirmek isteyen güçler parçalı ve savaşan Libya tablosunun devamını istiyor. Aynı zamanda iç savaşın silah tedarikçisi durumundaki ülkeler seçimi sabote etme yanında Doğu bölgelerinden Sirte ve Cufra'da tahriklerini sürdürüyor. Ülkenin güneyinde, yerli kabileler ve Cancavitler arasında gerilimin devam ettiği Kat, Ubari, Murzuk ve Sepha bir diğer patlamaya hazır bölgeler. Güneydoğu aksında ise Sudan sınırındaki Kufra bölgesi Tebular ile Cancavitler arasında husumet ve çatışma potansiyeli açısından tehlike düzeyi en yüksek bölge niteliğini koruyor.

Libya'nın batısında Zaviye kenti başta olmak üzere Misrata, Zileykim, Tarhuna, Zaviye, Humus gibi şehirler, Hafter'in kesin aday olması durumunda sandık kurdurmama kararı aldı. Mahalli meclisler aracılığı ile yapılan açıklamalarda Hafter "300 bin Libyalının katledilmesinden sorumlu tutuldu ve savaş suçlusu ve hain olarak yargılanmalı" denildi.

ÜLKEYİ KAOSA SÜRÜKLER

Libya'da 2011 devrimi ile başlayan ve daha sonra iç savaşa evrilen süreç ülkenin ikiye bölünmesine yol açtı. Doğu'da Hafter güdümlü Tobruk hükümeti ilan edilirken Batı'da uluslararası meşruiyete sahip Trablus yönetimi hüküm sürüyor. Ülkede yaşanan bölünme ve devam eden sıkıntıların kaynağı olarak asi general Hafter gösteriliyor. Hafter, 2014 yılında meşru idareye darbe girişiminde bulundu ve başarısız olmasının ardından Fransa, BAE, Mısır ve Rusya'nın desteği ile yeni bir silahlı kalkışmanın baş aktörü oldu. ABD vatandaşı olan Hafter, Çad-Libya savaşı döneminde ülkesine ihanetten yargılandı ve mahkum edildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YILMAZ BİLGEN
YORUMLAR 41
 • İdris Demir. 2 yıl önce Şikayet Et
  Yorumlara bakıldığında şiddeten başka bir şey bilmeyen ırkçı ve kinci dinci hastalıklı zihniyetler ülkeyi bitirirken,insanlığıda ,öl ve öldür zihniyetini dayatmişlar. Benim ırkimdan olmayan,yada bana teslim olmayan,benim dinimde olmayan,benim gibi düşünmeyen her kes yok edin. İnsan ahlaktan bu hastalıklı zavalılardan kurtulmak gerekir
  Cevapla
 • İlyas 2 yıl önce Şikayet Et
  Acil olarak mit gereğini yapsın
  Cevapla
 • Cngz56 2 yıl önce Şikayet Et
  Yokmu bir suikastçı alnından vursun hafter itini
  Cevapla
 • Maçkalı 2 yıl önce Şikayet Et
  Müdahale edilmesi gerekir… Devletimiz gerekeni yapacaktır. Libya bizim için yeni dünya düzeninde anahtardır ve bu anahtarı sömürgeci güçlere bırakmamak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır .
  Cevapla
 • Salih 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkelerde o kadar vatan haini satılmış varki bizde daha çok
  Cevapla
 • İdris 2 yıl önce Şikayet Et
  Hastasiniz,sizin için en iyisi bi psikologa görünün. Ne insani Ne ahlaki Nede hukuki bir yanınız vardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Zincir marketlerde yeni dönem resmen başladı: İşte yeni sistemin detayları
PKK marşı ile halay çekmişlerdi: "Ölürüm Türkiyem" dinletildi