Libya'da Hafter milisleri Kaddafi için mahkemeyi kuşattı

Libya'da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin, Seyfulislam Kaddafi'nin adaylığının reddedilmesi kararına karşı yapılan temyiz başvurusunun değerlendirilmesini engellemek için Sebha Mahkemesi'ni kuşattığı belirtildi.

Libya'da Hafter milisleri Kaddafi için mahkemeyi kuşattı
Libya'da Hafter milisleri Kaddafi için mahkemeyi kuşattı
GİRİŞ 29.11.2021 20:29 GÜNCELLEME 29.11.2021 20:29
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

"Libya El-Ahrar" kanalının haberinde, Hafter milislerinden bir grubun askeri araçlarla ülkenin güneyinde yer alan Sebha mahkemesini kuşattığına ilişkin görüntüleri yayınlandı.

"February" televizyon kanalında yayımlanan görüntüde ise sokaklardaki bazı adli polislerin, "Biz sadece mahkemenin içindeki güvenlikten sorumluyuz, ancak bir metre dışarısının bile bizimle ilgisi yok." şeklindeki sözlerine yer verildi.

Seyfulislam Kaddafi'nin 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık seçimleri adaylığının reddedilmesine yönelik avukatı tarafından sunulan temyiz başvurusunun değerlendirilmesinin dün hakimlerden birinin geç kalması nedeniyle ertelendiğine işaret edilen haberlerde, bugün de mahkemenin kuşatılmasının söz konusu itirazın değerlendirilmesinin ikinci kez engellenmesine neden olduğu belirtiliyor.

Seyfulislam Kaddafi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Askeri bir gücün (kim olduğunu belirtilmiyor), Sebha Asliye Mahkemesi binasını çevrelediğini, hakimlerin ve yetkililerin girişini engellediğini" ifade etti.

Açıklamada, mahkeme binasının çevrelenmesinin, başkanlık seçimi adayı Seyfulislam Kaddafi'nin avukatı tarafından Yüksek Seçim Komisyonu'nun kararı karşısında yapılan itirazın değerlendirilmesinin ertelenmesine neden olduğu belirtildi.

Bazı gözlemciler, devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın yeniden ön plana çıkmasının, popülaritesi eski rejimin destekçilerine dayanan Hafter'in adaylığı için bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

Libya Yüksek Seçim Komisyonu 24 Kasım'da başkanlık seçimleri için 73 adaydan oluşan ön listeyi açıklamıştı. Başkanlık seçimi için 98 kişinin başvuruda bulunduğu süreçte Yüksek Seçim Komisyonu, aralarında Seyfulislam Kaddafi'nin de dahil olduğu 25 adayın başvurusunu "çifte vatandaşlık" ve haklarındaki "nihai yargı kararı" gibi nedenlerle reddetmişti.

Hafter milislerinden bir grubun, 25 Kasım'da Seyfulislam Kaddafi'nin adaylığının reddedilmesine karşı avukatı tarafından sunulacak temyiz başvurusunu bozmak için Sebha Mahkemesine baskın düzenlediği belirtilmişti.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) tarafından yapılan açıklamada ise Sebha'da mahkemeye yapılan saldırı haberlerinden duyulan rahatsızlık belirtilerek, seçimle ilgili her türlü şiddetin kınandığı aktarılmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • HIZIR İlyas HASTA 2 yıl önce Şikayet Et
  Kaddafinin oğlu babasından daha Diktatordur. Rusya hem Hafteri hemde Kaddafinin oğlunu destekliyor. Türkiyenin desteklediği aday adayları Rusya ABD ve AB istemiyor
  Cevapla
 • Derya 2 yıl önce Şikayet Et
  Mezhep aşiret akraba savaşıları hiç bitmez
  Cevapla
 • aday yok 2 yıl önce Şikayet Et
  türkiyeye yakın 1 aday yok
  Cevapla
 • Vardar 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu capulcuların kökünü kazımak lazım.
  Cevapla
 • Mizah 2 yıl önce Şikayet Et
  Hafter kendine rakip niye istiyor ?
  Cevapla
 • Akıl 2 yıl önce Şikayet Et
  Zaten istemiyor engellemeye çalışıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: YKS sonuçları açıklandı! (TIKLA-ÖĞREN)
Trump, suikast girişimin ardından ilk kez halk karşısına geçti! Alkışlarla karşılandı...