Libya'da başkanlık seçimlerine 98 kişi başvurdu

Libya'da 24 Aralık'ta gerçekleşmesi planlanan başkanlık seçimleri için 98 adayın başvuru yaptığı açıklandı.

Libya'da başkanlık seçimlerine 98 kişi başvurdu
Libya'da başkanlık seçimlerine 98 kişi başvurdu
GİRİŞ 23.11.2021 14:42 GÜNCELLEME 23.11.2021 14:42

Libya Yüksek Seçim Komisyonu Üyesi Abdülkerim Bilhayr, 24 Aralık'ta yapılacak başkanlık seçimlerine başvuruların 22 Kasım Pazartesi günü itibariyla son bulduğunu söyledi.

Başkanlık seçiminde adaylık başvurusunda bulunan 98 kişinin evrakları kabul edildi.

ADAYLAR ARASINDAKİ TARTIŞMALI İSİMLER

Libya'da önümüzdeki ay yapılması planlanan başkanlık seçimlerinde adaylığını açıklayanlar arasında hem Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdulhamid Dibeybe gibi bilinen isimler hem de devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter gibi tartışmalı isimler bulunuyor.

Seyfülislam Kaddafi ve Halife Hafter’in adaylığı, birkaç gün önce başkent Trablus’ta protesto edilmişti.

SEÇİM YASASI KARMAŞASI

Libya'da seçimler için zaman daralırken, Temsilciler Meclisi (TM) ve Devlet Yüksek Konseyi'nden oluşan taraflar, başkanlık ve parlamento seçimlerinin hukuki altyapısını belirleyecek kanunda bugüne kadar uzlaşamadı.

TM Başkanı ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in siyasi müttefiki Akile Salih, ilk olarak 8 Eylül'de tek taraflı şekilde başkanlık seçimlerine ilişkin bir kanun çıkardığını açıklamıştı.

24 ARALIK'TA YAPILMASINA KARAR VERİLMİŞTİ

Salih'in Meclis'te oylamaya sunmadan ve Devlet Yüksek Konseyi'ne başvurmaksızın çıkardığı bu kanun, Konsey tarafından reddedilmişti.

Son olarak TM, 4 Ekim'de tek taraflı çıkardığı bir başka kanunla, parlamento seçimlerinin başkanlık seçimlerinden bir ay sonra yapılacağını duyurmuştu. 

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020 toplantılarında ise her iki seçimin de 24 Aralık'ta yapılmasına karar verilmişti.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Alman devinden Türkiye yorumu: İndirim bekliyoruz
Kassam Tugayları'nın Gazze'de işgalcileri perişan ettiği anlar