Libya'da önemli gelişme: Dibeybe'nin adaylığına onay çıktı

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin ülkede 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık seçimleriyle ilgili adaylık başvurusuna yapılan itiraz reddedildi. Böylelikle Dibeybe seçimlerde aday olabilecek.

GİRİŞ 02.12.2021 08:29 GÜNCELLEME 02.12.2021 10:14
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Libya merkezli February televizyon kanalının haberine göre, Trablus Temyiz Mahkemesi İtiraz Komisyonu, Dibeybe’nin adaylığı hakkında Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) eski Dışişleri Bakanı Fethi Başağa tarafından yapılan itirazı sonuca bağladı.

Türkiye için de en ideal isimdi: Libya'yı karıştıran karar, iç savaş tehlikesiTürkiye için de en ideal isimdi: Dibeybe'nin adaylığına itiraz

Mahkeme heyeti tarafından yapılan değerlendirme sonucunda söz konusu itirazın reddedilmesine karar karar verilerek, Dibeybe’nin aday olmasının önünde herhangi bir engel bulunmadığı duyuruldu.

28 Kasım’da Trablus Temyiz Mahkemesi İtiraz Komisyonu’na Dibeybe’nin adaylığı hakkında yapılan itiraz başvurusunun kabul edildiği ve aday hakkında inceleme başlatıldığı duyurulmuştu.

HAFTER'İN ADAYLIĞINA YAPILAN İTİRAZ KABUL EDİLDİ

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı milislerin lideri Halife Hafter’in başkanlık seçimleriyle ilgili adaylık başvurusuna yapılan itiraz başvurusu, Zaviye Mahkemesi İtiraz Komisyonu tarafından kabul edilerek inceleme başlatılmıştı.

Hafter'in kesin olarak aday oluğu olmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Hafter'in adaylığına yapılan itiraz kabul edildiHafter'in adaylığına yapılan itiraz kabul edildi

Libya Yüksek Seçim Komisyonu, 24 Kasım'da 98 adaydan 25'ini farklı sebeplerden dolayı elemiş ve 73 adayın başvurusunun prensipte kabul edildiğini duyurarak itiraz sürecinin başladığını açıklamıştı.

TARTIŞMALI SEÇİMLER

Libya'da seçimler için zaman daralırken, Temsilciler Meclisi (TM) ve Devlet Yüksek Konseyi'nden oluşan taraflar, başkanlık ve parlamento seçimlerinin hukuki altyapısını belirleyecek kanunda bugüne kadar uzlaşamadı.

TM Başkanı ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in siyasi müttefiki Akile Salih, 8 Eylül'de tek taraflı şekilde başkanlık seçimlerine ilişkin bir kanun çıkardığını açıklamıştı.

Salih'in Meclis'te oylamaya sunmadan ve Devlet Yüksek Konseyi'ne başvurmaksızın çıkardığı bu kanun, Konsey tarafından reddedilmişti.

TM 4 Ekim'de tek taraflı çıkardığı bir başka kanunla, parlamento seçimlerinin başkanlık seçimlerinden bir ay sonra yapılacağını duyurmuştu.

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020 toplantılarında, her iki seçimin de 24 Aralık'ta yapılmasına karar verilmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • Nurhayat Çelik 2 yıl önce Şikayet Et
  Memleketlerini elbirliği ile zor durumdan çıkarmakdan çol etnik kimlik aşiretcilik ön planda...
  Cevapla
 • Kürşad Tigin 2 yıl önce Şikayet Et
  Sahada kazandıklarımizi masada kaybetmeyelim Allah kolaylık versin inşallah Libya ve Türkiye için en hayırlı olan olsun!
  Cevapla
 • ayhan 2 yıl önce Şikayet Et
  İyi de bu Fethi Başağa bize yakın bir noktada duruyordu.Neden seçimlerde kazanabilecek en iyi adayı Dibeybe yi baltalama derdine düştü acaba.
  Cevapla
 • fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  fethi başağa fransanın adamı. geçen aylarda görevden alınmıştı. dibeybe bize yakın. anlaşılan bu sefer hem sahada hem masadayız.
  Cevapla
 • nimet 2 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH C.C Libyalı kardeşlerimize birlik olup, dost Türkiye etrafında toplanıp kalkınmayı nasib eylesin inşallah. Amin.
  Cevapla
 • Alper 2 yıl önce Şikayet Et
  Senin adın yeter, Allah muvaffak eylesin inşallah.
  Cevapla
 • Mehmet Temel 2 yıl önce Şikayet Et
  Bütün mesele iyi tarafta olmak. Libya ve İslam alemi için çok güzel haber.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Takla atan otomobilden emekleyerek çıkıp kaçmıştı, nedeni belli oldu
'Erdoğan düşmanı' Reuters yine şaşırtmadı! Çok konuşulacak anket