"Kimse gelmeden önce Türkiye risk alarak bölgeye geldi"

Hear Women adlı sivil toplum örgütünün CEO'su Deqa Salad, diğer ülkeler yatırım yapmak için riskli bulurken Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Somali'ye gelmekten çekinmediğini belirtti.

"Kimse gelmeden önce Türkiye risk alarak bölgeye geldi"
"Kimse gelmeden önce Türkiye risk alarak bölgeye geldi"
GİRİŞ 23.11.2021 07:57 GÜNCELLEME 23.11.2021 08:27
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Başkentteki Afrika Evi'nde "Afrikalı Kadınların Siyasetteki Rolü: Somali Örneği" konulu etkinliğe konuşmacı olarak katılan Salad, kadınların iş, eğitim ve siyasi arenadaki temsiliyetleri açısından Somali için son yıllarda olumlu gelişmelerin yaşandığını, Somalili kadınların birçok sosyal alanda oldukça aktif şekilde katılım gösterdiklerini belirtti.

Kadınların Somali'nin 1960'ta bağımsızlığını kazanmasında kilit rol üstlendiklerinden bahseden Salad, tarihlerinde Hawo Tako gibi önemli kadın figürlerinin mevcut olduğunu vurguladı.

Somali'de 2012'deki seçimlerde yüzde 14 olan kadın parlamenter sayısının son seçimlerin ardından yüzde 24 seviyesine yükseldiğini kaydeden Salad, bu oranının dünyanın birçok ülkesinden yüksek olduğunu vurguladı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Somali asıllı kadınların da yaşadıkları ülkelerde oldukça aktif bir şekilde siyasi katılım sağladıklarına işaret eden Salad, İngiltere, İsveç, Norveç gibi ülkelerin yanı sıra ABD'de Temsilciler Meclisi üyesi olan Ilhan Omar'ın da bu örnekler arasında olduğunu kaydetti.

"KİMSE GELMEDEN ÖNCE TÜRKİYE RİSK ALARAK BÖLGEYE GELDİ"

Afrika'nın uluslararası alandaki kötü imajının aksine birçok güzelliği içerisinde barındıran bir kıta olduğuna da değinen Salad, diğer ülkeler yatırım yapmak için riskli bulurken Türkiye'nin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Somali'ye gelmekten çekinmediğini belirterek, "Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi güvenlik risklerini göz ardı ederek, kimse gelmeden önce Türkiye bölgeye geldi. Diğer ülkeler ardından Somali'ye gelmeye değer bir şeylerin olduğunun farkına vardılar." dedi.

Osmanlı döneminden itibaren Somali halkının Türklerin desteğini hissettiklerini ifade eden Salad, başkent Mogadişu'da bulunan ülkenin en büyük hastanesinin de Türkiye'nin katkılarıyla inşa edildiğini söyledi.

Salad, Somali'nin mevcut Adalet Bakanının da Türkiye de eğitim gördüğünü aktararak Türkiye'de eğitim gören Somalili gençlerin iki ülke arasında dostane ilişkilerin geliştirilmesinde köprü rolü oynadıklarını ifade etti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Osmanremzi 1 ay önce Şikayet Et
  Bende avrupada isvicrede yasiyorum dunyanin birçok.ulkesinden arkadaşlarım.var hiçbirisi bana hakaret sen muslumansin.diye hakaretlerde bulunmadilar anladinizmi.dangalaklar
  Cevapla
 • Miiiiiiii 1 ay önce Şikayet Et
  Evet dangalak onlar gibi düşünür ve yaşarsan kim ne diyecek sana
  Cevapla
 • HALUK 1 ay önce Şikayet Et
  almanyada o evleri kundaklanarak, yanarak ölen Müslümanları unuttunuzmu
  Cevapla
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  Sen demek yalan makinasısın ulan bende senelerce almanyada yaşadım bütün avrupa ulkelerinde islam düşmanlıgı var bunu bütün dünya biliyor bir sen bilmiyorsan uzayda filan yaşıyorsun demek
  Cevapla
 • Yusug 1 ay önce Şikayet Et
  Iste yumasak güçle kalpleri fethetmek budur.Devlet olarak her yerde olmaliyiz.Devletimiz büyüktür vesselam
  Cevapla
 • Süleyman İnce 1 ay önce Şikayet Et
  Bu habere Elhamdülillah / Darısı tüm Afrikaya İnşaallah, / Memleketimin fedailerine Maşallah
  Cevapla
 • Cemal Serbest 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün Müslümanlar kardeştir.Somali bizim kardeş Ülkemizdir.
  Cevapla
 • İkisi 1 ay önce Şikayet Et
  Adam zaten bütün müslümanlar demiş. Senin gibilerini kapsamıyor yani, dolayısıyla yoruma cevap yazman gereksiz. Aynı varlığının gereksiz olması gibi.
  Cevapla
 • Hakkı Dost 1 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle katılıyorum Cemal kardeşim. Biz müslümanlar kardeşiz, biz de ırkçılık yok. Batı hayranı beyaz türkler zaten türk değil...
  Cevapla
 • Birisi 1 ay önce Şikayet Et
  Benim kardeşim olmadığı kesin.
  Cevapla
 • çeled 1 ay önce Şikayet Et
  birlikten kuvvet doğar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper güçten kritik faiz kararı! Türkiye'nin yaptığını yaptı, dünyaya seslendi: Zorlamayın
Nursultan Nazarbayev haftalar sonra kamera karşısında: Hiçbir yere gitmedim!