İran'dan Erdoğan'ın 3+3 teklifine olumlu cevap

İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend, ülkesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kafkasya'da barış ve iş birliği için gündeme getirdiği 3+3 inisiyatifine destek verdiğini açıkladı.

İran'dan Erdoğan'ın 3+3 teklifine olumlu cevap
İran'dan Erdoğan'ın 3+3 teklifine olumlu cevap
GİRİŞ 23.11.2021 13:53 GÜNCELLEME 23.11.2021 13:53
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend, AA için kaleme aldığı makalede, Erdoğan'ın Kasım 2020'de gündeme getirdiği Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ile Türkiye, Rusya, İran'dan oluşan 3+3 fikrinin memnuniyetle karşılandığını ve bu kapsamda bölge ülkelerinde temaslarda bulunulduğunu hatırlattı.

3+3 FİKRİNE TAHRAN'DAN DESTEK AÇIKLAMASI

İnisiyatifin İran'ın dış politikada izlediği temel ilkelere de uygun olduğunu kaydeden Ferazmend, "3+3 formatındaki inisiyatif, tam da İran İslam Cumhuriyeti'nin dış politikada izlediği temel ilkelerle, yani bölgesel sorunların bölgenin paydaş ülkeleri tarafından çözülmesi, gerginlik alanlarının en aza indirgenmesi, iş birliğinin geliştirilmesi ve bölge ülkelerinin yetenek ve kabiliyetlerinin sinerjisi yoluyla güçlü bir bölge oluşturma hedefiyle aynı doğrultudadır" değerlendirmesinde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi hükümetinin de 3+3 girişimini desteklediğini belirten Ferazmend, 2020 yılında Karabağ'da çatışmalar sürerken dönemin İran Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı'nın Bakü, Erivan, Ankara ve Moskova'yı ziyaret ettiğini anımsattı.

Ferazmend, bu ziyaretlerde Bakan Yardımcısı'nın bölgedeki gerginliği kontrol edecek, anlaşmazlıkları barışçıl yollarla adil şekilde çözecek bir mekanizma kurulması önerisinde bulunduğunu söyledi.

Gürcistan dışındaki ülkelerin bu inisiyatifi prensipte kabul ettiğini belirten Ferazmend, şunları kaydetti:

"Diplomasi alanında inisiyatiflerin, fikirlerin ve kolektif mekanizmaların ortaya atıldıkları andan gerçekleştikleri zamana dek görüşlerin birbirine yakınlaştırılmasına ve inisiyatifin farklı paydaşları arasında sübjektif ve objektif koşulların oluşmasına gereksinim duyduğunu söylememe gerek yok sanırım. Ancak önemli olan kolektif iradenin korunması, konuların sürekli takibi ve yapıcı fikirleri hayata geçirmede azim ve kararlılığa sahip olmaktır. Neyse ki 3+3 veya 3+2 inisiyatifinin gerçekleşmesi için paydaş ülkeler arasında kolektif bir irade, ortak çıkarlar ve karşılıklı yüksek bir anlayış mevcuttur. Kuşkusuz, stratejik Güney Kafkasya bölgesinde 30 yıllık bir gerginliğe son verilerek barış ve istikrarın tesisi, kalkınma, ticaret, yatırım ve sorunsuz ulaşım fırsatlarının doğması, bu bölgenin tüm uluslarının yararınadır."

Ferazmend, 3+3 mekanizmasının hayata geçeceğinden umutlu olduğunu vurgulayarak, "(İran) Bölge uluslarına siyasi, güvenlik, ticari, ekonomik ve transit iş birliği için aydınlık ufukların açılacağı inancını taşımaktadır. Bu inisiyatifin en büyük avantajı, paydaşlardan hiçbirinin dışlanmamış olmasıdır. Kafkasya'nın üç komşu ülkesi İran, Türkiye ve Rusya'nın Suriye'de gerginliği azaltma ve akan kanın durdurulması konusunda daha önce başarılı bir deneyim sergilediklerini bu vesileyle hatırlatmış olalım" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 34
 • Coşkun 1 yıl önce Şikayet Et
  İşbirliği görüşme,anlaşma kazan kazan politikaları, Tüm bölge ülkelerinin menfaatine..Dünya Ekonomisi,Ülke ekonomileri KIRİZDE..Savaşı kaldıracak HİÇ KİMSENIN HALİ YOK..
  Cevapla
 • Erdal 1 yıl önce Şikayet Et
  İran'a güvenmem.
  Cevapla
 • Öztürk 1 yıl önce Şikayet Et
  Suriyede olduğu gibi İran a güvenilmez İranı bu sistemin dışında tutmak lazım
  Cevapla
 • Avşar 1 yıl önce Şikayet Et
  El altında tutmak daha iyi
  Cevapla
 • Tre 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamam kafkasya da karisacak anlasildi..turk kurt lazlar cerkezler baska yurt bulun kendinize kalabalik olacaz
  Cevapla
 • Hodrimeydan 1 yıl önce Şikayet Et
  Iran ne dost ne düşman!!! Allah Hidayet Etsin
  Cevapla
 • Yaver 1 yıl önce Şikayet Et
  Fitne çıkarmayı bırak ın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bulgaristan, Necip Hablemitoğlu suikastı zanlısı Göktaş'ın Türkiye'ye iadesini reddetti!
Maduro, ABD'yi dize getirdi: Bükemedikleri bileği öptüler, resmen duyuruldu!