Türkiye'den Mısır'a Doğu Akdeniz teklifi

BAE ile ilişkilerde normalleşme sürecini başlatan Türkiye, İsrail'le de benzer adımlar atılmasına sıcak bakıyor. Normalleşme görüşmelerinin aylardır yapıldığı Mısır'a da Doğu Akdeniz'de kazan-kazan anlaşması sunuluyor.

GİRİŞ 01.12.2021 07:19 GÜNCELLEME 01.12.2021 12:49
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Dış politikada son dönemde hareketli günler yaşanıyor. Özellikle ilişkilerin bir süredir olumsuz seyrettiği Körfez Bölgesi ülkeleri ile normalleşme süreci olumlu seyrediyor. Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki buzlar erirken, Ankara ve Kahire arasında da sıcak rüzgarlar esiyor. Türkiye'ye sıcak mesajlar gönderen Suudi Arabistan'la da benzer bir süreç yaşanıyor. İsrail de Türkiye ile normalleşmenin yollarını arıyor.

SİNYAL ERDOĞAN'DAN GELDİ

Ankara-Kahire hattında bir süredir istihbarat yetkilileri düzeyinde devam eden görüşmeler, yerini diplomatların siyasi istişarelerine bırakırken, iki ülke arasındaki diplomatik ilişki seviyesinin yükseltileceği sinyalini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Türkmenistan seyahati dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, "Kararımızı verdiğimiz zaman tabii ki büyükelçileri belli bir takvim içinde atama durumunda olacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'ye gideceği tarihi duyurdu: Şubat'ta iade-i ziyaret Erdoğan'dan Mısır ve İsrail'le normalleşme mesajı

MISIR'LA DİYALOG MEKANİZMASI ARTTIRILIYOR

Erdoğan'ın açıklamasının ardından Dışişleri Bakanlığı da Mısır'la normalleşmenin yol haritası üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Türk Dışişleri Heyetinin mart ayında Kahire'yi ziyaret etmesi ile başlayan, Mısır heyetinin ise eylül ayında Ankara'yı ziyaret etmesi ile ivme kazanan iki ülke arasındaki siyasi istişarelerin devam etmesi bekleniyor. Bu kapsamda, Ankara ve Kahire öncelikli olarak ikili siyasi ilişkiler meselesini ele alacak. 2013 yılından bu yana başkentlerde karşılıklı büyükelçiler bulunmazken, ilişkilerin maslahatgüzar seviyesinden yeniden büyükelçilik seviyesine çıkarılması için çalışılacak. İki ülke arasında diyalog mekanizmasını kurulması ve Dışişleri Bakanları seviyesinde görüşmelerin yapılmasının yolları aranacak. Öncelik, anlaşmazlık konularına değil, iki ülke ve bölgeye fayda sağlayacak Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları ve ticaret gibi iş birliği konularına verilecek.

Türk ve Mısırlı diplomatlar mayısta Kahire'de görüşmüştü.

KAHİRE'YE DOĞU AKDENİZ TEKLİFİ

Bir taraftan diplomatik olarak normalleşme sürecini yürütmek isteyen Ankara, diğer taraftan Kahire'ye Doğu Akdeniz'de kazan-kazan modelini sunacak.

Mısır'a, Türkiye ve Libya'nın mutabık kalarak iki ülkeye de fayda sağlayan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması anlaşması hatırlatılacak.

Ayrıca, Türkiye ve Mısır, 2013 yılından bu yana süresi dolan ikili ticaret anlaşmalarını henüz yenilenmezken, ilişkilerin normalleşmesi ile beraber iki ülkenin ekonomisi de katkı sağlayacak ticaret anlaşmalarının güncellenmesi bekleniyor.

RİYAD'LA ESKİYE DÖNÜŞ YAŞANIYOR

Suud gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinin ardından ilişkilerin gerilediği Riyad'la da son aylarda buzlar erirken, iki ülke arasındaki ilişkilerde eskiye dönüş yaşanıyor. Türkiye'ye yönelik agresif bir siyaset yürüten Riyad yönetimi, Ankara ile yakınlaşma politikası izleyeceğinin sinyallerini veriyor. Suudi Arabistan ile Türkiye arasında doğrudan görüşmeler sürerken, önümüzdeki günlerde karşılıklı resmi ziyaretlerin olabileceğine belirtiliyor.

NORMALLEŞME İSRAİL'E BAĞLI

BAE, Suudi Arabistan ve Mısır'ın yanı sıra İsrail'le de normalleşme süreci devam ediyor. İsrail tarafından ilişkilerin normalleşmesi için son dönemde güçlü sinyaller gelirken, Ankara'ya göre, normalleşme İsrail'e bağlı. Tel Aviv, Filistinlilere karşı illegal ve saldırgan tutumundan vazgeçerse ilişkilerin normalleşmesine sıcak bakılıyor. İsrail ile şu anda diplomatik ilişkiler maslahatgüzar seviyesinde devam ederken, diplomatik ilişki düzeyinin yeniden büyükelçi seviyesine çıkarılması iki ülkenin gündeminde yer alıyor.

Erdoğan'dan BAE açıklaması: Şubat ayında iade-i ziyaretim olacakErdoğan'dan BAE açıklaması: Şubat ayında iade-i ziyaretim olacak

FİDAN VE ÇAVUŞOĞLU, BAE YOLCUSU

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el-Nahyan'ın Türkiye'yi ziyareti ile normalleşme sürecine giren ilişkiler, önümüzdeki süreçte de daha ileri bir boyuta taşınacak. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan, şubat ayında Abu Dabi'ye iadeiziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan'ın gerçekleştireceği iadeiziyaretten önce ise bu ay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile MİT Başkanı Hakan Fidan BAE'ye gidecek. Erdoğan'ın seyahati öncesinde BAE'de ön hazırlık toplantısı yapacak olan Çavuşoğlu ve Fidan, karşılıklı atılması planlanan adımlar ele alınacak. Ayrıca görüşmede bölgesel ve ikili siyasi ilişkiler masaya yatırılacak. 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / SELÇUK BÖKE
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Alperen Nokta 1 ay önce Şikayet Et
  Artık hasta adam değil uyuyan dev ejderha bir ayağı Avrupa'da bir ayağı da Afrika'da şaha kalkmış mazlumların imdadına yetişen Osmanlı torunları kaldığı yerden devam. İslam'ın ahlâk ve fazilet i Türk'ün gurur ve şuuru. Akıncılar iş başına bu sefer çalışmak ekonomide başarılı olmaktır. Hakkaniyet kardeş ülkelerle eşit bölüşmektir.
  Cevapla
 • Evrt 1 ay önce Şikayet Et
  Hayırlısı olsun çıkarlarımız var doğu Akdeniz büyük rezervler var
  Cevapla
 • Adil 1 ay önce Şikayet Et
  Sonuna kadar iyi niyet ve teklif, tabii anlayana. Anlamayana ne oluyor türklerin tarihine bakanlar görecektir.
  Cevapla
 • kutahyali 1 ay önce Şikayet Et
  Kılınç kilincdaroglu nu kızdırmayın yoksa oyları hepden kazanır ha
  Cevapla
 • Ayhan 1 ay önce Şikayet Et
  Ülkeler çıkarları doğrultusunda karar alırlar. Bugün düşman gördüğün Yarın dostun olabilir, önemli olan çıkardır. En büyük örnek İtalya nın birinci dünya savaşında savaşın tam ortasında taraf değiştirmesidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Almanya'da Putin depremi: İstifa etti!
Son dakika: 22 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı!