Lukaşenko'dan 'nükleer savaş' tehdidi: Putin ile anlaşacağız

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, NATO’'nun Almanya'daki nükleer silahları Polonya'ya yerleştirmesi durumunda, Rusya'dan buna karşı etkili olacak nükleer silahları Belarus'a geri isteyeceklerini söyledi.

Lukaşenko'dan 'nükleer savaş' tehdidi: Putin ile anlaşacağız
Lukaşenko'dan 'nükleer savaş' tehdidi: Putin ile anlaşacağız
GİRİŞ 02.12.2021 03:19 GÜNCELLEME 02.12.2021 03:25
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Rossiya Segodnya haber ajansına verdiği röportajda, Batı için neden "düşman" olduğunu anlattı.

Lukaşenko, "Çünkü Belarus'ta bir tanesi hariç Topol stratejik amaçlı füze fırlatma sistemleri tamamen yerinde ve hala kullanıma hazır. Batı'nın nükleer silahlara nasıl tepki verdiğini biliyorsunuz." ifadesini kullandı.

"BASKI AŞIRI OLDUĞU İÇİN BİR TANE ALANI YOK ETTİK"

Rusya'nın ilk devlet başkanı Boris Yeltsin'in ABD baskı yaptığı için kendisinden bu alanları yok etmesini istediğini dile getiren Lukaşenko, "Ben, 'hayır' dedim ama baskı aşırı olduğu için bir tane alanı yok ettik. Bu ormanın içerisindeydi." dedi.

Belarus Cumhurbaşkanı'ndan saldırıya karşı 'hazır ol' talimatıBelarus Cumhurbaşkanı'ndan saldırıya karşı 'hazır ol' talimatı

Özel silah yerleri dahil bu alanların küçük değil, devasa olduğuna dikkati çeken Lukaşenko, "Bütün bunları korudum. Amerikalılar ve Batı bana sürekli 'neden' diye sordu. Bu sorulara hala cevap vermedim." şeklinde konuştu.

"BENDEN ÖNCEKİ YÖNETİM OLMASAYDI ASLA BUNA YANAŞMAZDIM"

Lukaşenko, 1994'te imzalanan ve belirli güvenlik garantileri karşılığında ülkesinin nükleer silahlara sahip olma hakkından gönüllü olarak feragat etmesini sağlayan Budapeşte Memorandumunu hatırlatarak, "Benim eserim olmasa da ben bunu imzaladım. Benden önceki yönetim olmasaydı asla buna yanaşmazdım. Benim ilk cumhurbaşkanı olarak ilk yılımdı." diye konuştu.

Bu uluslararası anlaşma, eski yönetim tarafından paraflanmış olduğu için imzalamak zorunda kaldığını belirten Lukaşenko, bundan birkaç yıl sonra bile nükleer silahları Belarus'tan çekmediğini hatırlattı. Lukaşenko, ABD'nin değil, Yeltsin'in baskısıyla bu silahları ülkeden çektiğini kaydetti.

"PUTİN İLE EN ETKİLİ NÜKLEER SİLAH KONUSUNDA ANLAŞACAĞIZ"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Almanya'nın nükleer silahtan vazgeçmesi durumunda bu silahları Doğu Avrupa'ya yerleştirebilecekleri açıklamasına da tepki gösteren Lukaşenko, "Bu silahları Polonya'ya getirecekler. O zaman Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e nükleer silahları Belarus'a geri vermesini önereceğim." ifadesini kullandı.

Hangi nükleer silahları Belarus'a vermesi hususunda ise Putin ile müzakere edeceklerini ifade eden Lukaşenko, Polonya'ya yerleştirilebilecek silahlara karşı en etkili olacak nükleer silahlar üzerinde anlaşacaklarını kaydetti.

Lukaşenko'dan göçmenlere: Avrupa'ya geçebiliyorsanız gidin, sizi engellemeyeceğizLukaşenko'dan göçmenlere: Avrupa'ya geçebiliyorsanız gidin, sizi engellemeyeceğiz

Lukaşenko, "Boşuna söylemedim, Belarus topraklarında biz buna hazırız. Basiretli bir mal sahibi olarak hiçbir şeyi yok etmedim. (Nükleer silahlar için Sovyetler Birliği döneminden kalma) bütün hangarlar yerinde duruyor." şeklinde konuştu.

''RUSYA VE NATO NÜKLEER SAVAŞA GEÇİŞ YAPABİLİR''

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, geçtiğimiz dönemlerde sık sık, Rusya ile Batı arasındaki güvensizlik ve yüzleşme derecesinin arttığını belirterek 'Rusya ve NATO, birkaç dakika içerisinde bölgesel savaştan nükleer savaşa geçiş yapabilir.' ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
avrupa birliği
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Alper 1 ay önce Şikayet Et
  La bu lukaşenko kapı yalağına ne oluyor?
  Cevapla
 • Elazigli 1 ay önce Şikayet Et
  Al olan atomu hayina karsi hayin olacaksin at olan atomu, atinki bitesiniz
  Cevapla
 • Memo 1 ay önce Şikayet Et
  Nuklear savaş olursa alırım sazımı giderim köyüme çalarım da çalarım. Onların rahatsızlığı kadar bizim rahatımız oluyor.
  Cevapla
 • hakan 1 ay önce Şikayet Et
  ::)) nükleerden böylemi kaçıyorsun. boşuna dememişler cehalet mutlulukdur..
  Cevapla
 • vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  ha gayret. yiyin birbirinizi. böylece bizim sonradan görme halkımız da yokluk neymiş öğrenir
  Cevapla
 • Mehmet Orakçı 1 ay önce Şikayet Et
  En ağır silahları kullanmalısınız, Direk Amerika'ya atmalısınız ABD savaşı Avrupa topraklarına yıkmak istiyor..... Rusya'nın öncelikli hedefi ABD ve Almanya Fırında İngiltere olmalıdır.... Bunların tüm kıritik tesislerini üretim hatlarını yok etmeli ki, bir daha şımarmasınlar.... Rusya bunu yapamazsa. Zaten Rusya'yı ortadan kaldıracaklar...
  Cevapla
 • Gurbetçiler kusu 1 ay önce Şikayet Et
  Ver mehteri ;)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trabzonspor geri döndü! Galatasaray 90'da yıkıldı
Son dakika: 23 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı!