Kanada'da 50 yaş ve üstüne takviye doz uygulanacak

Kanada'da COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında, 50 yaş ve üstü kişilere üçüncü doz aşı yapılacak. Takviye doz aşılama 13 Aralık'ta başlayacak.

Kanada'da 50 yaş ve üstüne takviye doz uygulanacak
Kanada'da 50 yaş ve üstüne takviye doz uygulanacak
GİRİŞ 05.12.2021 02:57 GÜNCELLEME 05.12.2021 02:57

Kanada Ulusal Bağışıklama Komitesi'nden yapılan açıklamada, 50 yaş ve üstü Kanadalıların 3. doz güçlendirici COVID-19 aşısı olması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada, 50 yaşın üstündeki tüm Kanadalıların, sağlık çalışanlarının, yerli halkın, huzurevleri ile yaşlı bakım merkezlerindekiler gibi savunmasız grupların üçüncü doz aşı yaptırmaları "şiddetle" tavsiye edildi.

Yeni verilerin, iki doz aşının enfeksiyona karşı sağladığı korumanın zamanla azaldığını gösterdiği hatırlatılarak, 18-49 yaş arası yetişkinlere de 2. dozdan 6 ay sonra üçüncü aşıyı yaptırmaları tavsiyesinde bulunuldu.

50 yaş ve üstü için takviye doz aşılama 13 Aralık'ta başlayacak

Bu arada, ülkede 50 yaş ve üstü kişiler için üçüncü doz COVID-19 aşısına 13 Aralık'tan itibaren başlanacağı açıklandı.

Ontario Eyaleti Halk Sağlığı Şefi Dr. Kieran Moore, eyalette 50 yaş ve üstü grup için 3. doz destekleyici COVID-19 aşısına 10 gün sonra başlayacaklarını söyledi.

Dr. Moore, "Eğer takviye dozu için uygunsanız, kendinize ekstra bir koruma katmanı sağlamak için lütfen mümkün olan en kısa sürede randevunuzu alın." diye konuştu.

Ülke genelinde Omicron varyantının görüldüğü kişi sayısı 15'e çıktı

Kanada Halk Sağlığı Ajansı Başkanı Dr. Theresa Tam, Komite'nin özellikle 50 yaş ve üstü grup için aşının güçlendirici dozunu zorladığını çünkü bu grubun virüse karşı ciddi riski altında olduğunu açıkladı ve şunları söyledi:

"Şu anda sahip olduğumuz veriler, aşıların ciddi sonuçlara karşı oldukça iyi dayandığını gösteriyor ancak aşının asemptomatik enfeksiyona ve herhangi bir semptoma karşı zamanla etkinliğinin azalması açısından kesinlikle aşağı yönlü bir yolculuk var."

Tam, açıklamasında, ilki 25 Kasım'da başkent Ottawa'da saptanan COVID-19'un Omicron varyantının görüldüğü kişi sayısının Kanada genelinde 15'e ulaştığını da ifade etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD ve İsrail'den kanlı anlaşma! Hamas'ı öne sürüp el sıkıştılar
Kadıköy'de tur penaltılarla gitti! Fenerbahçe yarı finalin kapısından döndü