Irak ordusu ile Peşmerge DEAŞ'a karşı iş birliği konusunda anlaştı

Irak ordusu ile Peşmerge güçleri arasında terör örgütü DEAŞ'a karşı merkezi hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki güvenlik boşluğu olan bölgelerde iş birliği konusunda anlaşma yapıldı.

Irak ordusu ile Peşmerge DEAŞ'a karşı iş birliği konusunda anlaştı
Irak ordusu ile Peşmerge DEAŞ'a karşı iş birliği konusunda anlaştı
GİRİŞ 05.12.2021 14:53 GÜNCELLEME 05.12.2021 14:53
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Irak resmi ajansı INA'da yer alan habere göre, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığından bir heyet dün Bağdat'ta Irak Savunma Bakanlığına bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı ile toplantı gerçekleştirdi.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver başkanlığındaki heyet ile yapılan toplantıda terör örgütü DEAŞ'a karşı askeri ve güvenlik alanında çabaları birleştirme ve güvenlik boşluğu olan bölgelerde iş birliğini arttırma konuları ele alındı.

Toplantıda teröre karşı tüm kentlerde güvenliğin temin edilmesi konusunda uzlaşıya varıldığı, bu kapsamda merkezi hükümet ile IKBY arasında iş birliğini arttırma ve istihbarat paylaşımını güçlendirme konusunda anlaşma sağlandığı aktarıldı.

Ayrıca terörle mücadele için askeri ve güvenlik alanlarında ikili görüşmelerin devam etmesine karar verildiği ifade edildi.

Toplantı sonrası basına açıklama yapan Ortak Operasyonlar Komutanlığı Komutan Yardımcısı Korgeneral Abdulemir eş-Şemri, Peşmerge heyeti ile daha önce de görüşmeler yapıldığına değinerek, son yapılan toplantıda sahada kapsamlı koordinasyona ihtiyaç olduğunu vurguladıklarını belirtti.

Toplantıda anlaşılan konular hakkında bilgi veren Şemri, şunları kaydetti:

"Birçok mesele ele alındı. İki taraf da ortak çalışma ve koordinasyon isteğini vurguladı. Halihazırda pratik olarak sahada koordinasyon aşamasına geçtiğimizi düşünüyoruz. Merkezi hükümet ile IKBY arasındaki tüm bölgelerde ortak çalışmaya da geçeceğiz. Ortak öneme sahip bölgelerde bazı sorunlar var ve iki tarafa bağlı birlikler ve oluşumlar arasında daimi ve hızlı saha koordinasyonuna, bilgi paylaşımına ihtiyaç var. Toplantıda iki tarafa bağlı oluşumların iş birliği ve koordinasyon için yetkilendirilmesi, Irak ordusu ve Peşmerge güçleri arasında ortak geniş çaplı operasyonlar yürütülmesi konusunda anlaşma sağlandı."

Irak ordusu ve Peşmerge arasında anlaşmazlıklar nedeniyle güvenlik boşluğu olan bölgeler, terör örgütü DEAŞ'ın kalıntılarıyla mücadelenin önünde büyük sorun teşkil ediyordu.

Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014'te Musul, Salahaddin ve Enbar'ın tamamını, Diyala ve Kerkük kentlerinin de bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017'de, terör örgütüne karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

DEAŞ'ın bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar'ın kırsal bölgelerindeki saldırıları devam ediyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Fermo 1 ay önce Şikayet Et
  Hiç bir şekilde ırak ordusuna güvenilmez ✋ çoğu daişe senpati taşıyorlar Allah peşmergeye yardım etsin
  Cevapla
 • öneri 1 ay önce Şikayet Et
  Daeşi bahane edip bir dolap çeviriyorlar ama hadi hayırlısı. Kuzey Iraktaki üslerimizi artırmamız kerkük musul türkmenlerinin güvenliğini sağlamamız gerekir ihtiyaten.Türkmenler ve kürtler Türkiye cumhuriyetinin tebasıdır. Türkmenlerle kürtleri karşı karşıya getirmeye çalışan pkk ve barzani zihniyetine fırsat verilmemeli.
  Cevapla
 • kdr 1 ay önce Şikayet Et
  humer aga babalari bagislamis olmali
  Cevapla
 • Seferi 1 ay önce Şikayet Et
  Yalancıktan anlaşma. Onlara günah bile güvenilmez. Seçimi kaybettiler böylece tutunacaklar.
  Cevapla
 • net 1 ay önce Şikayet Et
  daeş bahane musul kekük barzoya brakılmaya çalışılıyor. barzo bağımsızlık ilan ederse musul kerkükü alırız.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Vedat Yenerer: Meral Akşener aradı ''Adalara çıkma, bilmediğin şeyler var.'' dedi
Nedim Şener ve Şaban Sevinç'ten canlı yayında tartışma! "O sözleri sana yediririm"