Biden ile Putin arasındaki kritik görüşme sona erdi

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna gerilimini ele aldığı görüşme sona erdi. İki ülke arasındaki gerilimde Ukrayna'nın soğuk savaşta yeni cephe olduğu yorumları yapılıyor.

GİRİŞ 07.12.2021 20:34 GÜNCELLEME 07.12.2021 21:36
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna konusunu ele aldığı görüşme sona erdi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden ve Putin arasında 2 saat 1 dakika süren görüşme bitti.

Söz konusu görüşmenin ana konusunu Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik tavrı ve Rusya'nın sınıra asker yığması oluştururken, Biden'ın Putin'e "diplomasi" çağrısı yapması bekleniyordu.

BIDEN'DAN PUTİN'E 'YAPTIRIM' UYARISI

Beyaz Saray'dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Biden askeri saldırganlık durumunda güçlü ekonomik yaptırımlar uygulanacağını aktardı" ifadelerine yer verildi.

Görüşmede Biden, Putin'e itidal ve diplomasiye dönüş çağrısı yaptı. 

ABD Başkanı ayrıca Putin'e, Rusya'nın Ukrayna adımlarının yarattığı endişeyi belirtti. 

BIDEN, AVRUPALI MÜTTEFİKLERİYLE GÖRÜŞECEK

Öte yandan Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden'ın bugün görüşmenin yansımalarına ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi yapması bekleniyor.

AVRUPALI LİDERLERE TELEFON

Biden, Putin ile görüşmesinden önce Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere liderleriyle Ukrayna konusunu ele aldı. 

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Liderler, görüşmede Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması ve giderek sertleşen söylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Rusya'yı gerginliği azaltmaya davet eden liderler, özellikle Normandiya Formatı aracılığıyla yürütülecek bir diplomasinin, Donbas'taki sorunun Minsk Anlaşmaları yoluyla çözülmesi için tek yol olduğunu vurguladı.

Liderler, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteklerinin altını çizerek, konuya ortak bir yaklaşım için yakın temas halinde kalınması için mutabık kaldı.

ABD'li yetkililer, Biden'ın Putin ile bugün yapacağı görüşme öncesi, Avrupalı müttefikleri ile görüşeceğini kaydetmişti.

CNN: ABD İŞGALE KARŞI TAHLİYE PLANI YAPTI

ABD yönetiminin, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda, Ukrayna'da bulunan Amerikan vatandaşları için tahliye planı yaptığı öne sürüldü.

CNN'in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) liderliğinde şu anda bir tahliye planı hazırlanıyor ve Rus işgali durumunda Ukrayna'daki ABD vatandaşlarının olabildiğince hızlı tahliye edilmesi için seçenekler değerlendiriliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'yı işgal kararı alıp almadığının henüz bilinmediğini ifade eden kaynaklar, Rusya'nın şu anda sınır bölgesinde çok hızlı saldırıya geçecek mühimmat ve askere sahip olduğuna dikkati çekti.

Kaynaklar, şu anda tahliye gerektirecek bir durum olmadığını, yine de bu planların ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik tehdidini ne kadar ciddiye aldığını gösterdiğini belirtti.

KAYNAK: AA, HABER7
YORUMLAR 72
 • Realite 9 ay önce Şikayet Et
  Ukraynaya kim girerse onun olur uzun yıllar.
  Cevapla
 • Çeto 9 ay önce Şikayet Et
  Yiyin bir birinizi kafirler
  Cevapla
 • ziya sakin 9 ay önce Şikayet Et
  It dalaşı başka bisey değil
  Cevapla
 • Savaş 9 ay önce Şikayet Et
  Bence rusya ve Ukrayna anlasmali olarak abd buraya çektiler burada tum abd teczizatlara bitirmek
  Cevapla
 • Ugur 9 ay önce Şikayet Et
  Abd hic birsey yapamaz suan icin.nato olmasa abd zaten yiktur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden, Rusya'nın Ukrayna topraklarından yeni ilhaklarını eleştirdi
Türk uzmanlar dedektif gibi çalıştı! Tarihi kitabe ana vatanına geri döndü