Ülkelerden peş peşe Pekin'e diplomatik boykot kararı

Avustralya ve İngiltere, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve diğer bölgelerdeki insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarına diplomatik boykot kararı aldı.

Ülkelerden peş peşe Pekin'e diplomatik boykot kararı
Ülkelerden peş peşe Pekin'e diplomatik boykot kararı
GİRİŞ 08.12.2021 10:50 GÜNCELLEME 08.12.2021 17:39
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Kararla ilgili açıklama yapan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, gelecek yıl şubat ayında Pekin'de yapılacak Kış Olimpiyat Oyunlarına Avustralyalı yetkililerin katılmayacağını, ancak sporcuların oyunlara katılacaklarını söyledi.

Morrison, iki ülke arasındaki son yıllarda yaşanan diplomatik anlaşmazlıklar göz önüne alındığında boykot kararının "şaşırtıcı olmadığını" anlattı.

EK YAPTIRIM UYGULAMASI KABUL EDİLEMEZ

Morrison, Avustralya'nın sürekli olarak gündeme getirdiği Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri gibi sorunları konuşmaktan mutlu olacağını ancak Çin hükümetinin buna yanaşmadığını söyledi.

"Sincan'daki insan hakları ihlalleri ve Avustralya'nın sürekli olarak gündeme getirdiği diğer birçok konu var. Çin hükümetiyle bu konular hakkında konuşmaktan çok memnun ve çok mutlu oluruz. Bizim tarafımızda bunun gerçekleşmesine hiçbir engel yok." 

Kararı Avustralya’nın çıkarları doğrultusunda aldıklarını ve Pekin yönetiminin oyunları boykot eden ülkelere karşı ek yaptırımlar uygulayacağını açıklamasını kabul edilmez olarak değerlendiren Morrison, bunun için hiçbir neden olmadığını söyledi.

BOYKOT KARARINA DESTEK

Avustralya’da ana muhalefette bulunan İşçi Partisi Sözcüsü ve Gölge Dışişleri Bakanı Senatör Penny Wong, hükümetin kararını desteklediklerini açıkladı.

Çin’deki insan hakları ihlallerine dikkat çeken Wong, "Uygurlara ve diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik olanlar da dahil olmak üzere Çin'de devam eden insan hakları ihlalleri ve tenisçi Peng Shuai'nin tedavisiyle ilgili sporcuların güvenliği konusunda derin endişelerimiz var" sözlerini kullandı.

Avustralya Olimpiyat Komitesi (AOC), diplomatik seçeneklerin hükümetin meselesi olduğunu ve siyaset ile sporun ayrılması gerektiğini söyleyerek sporcuların oyunlarda yarışabilmesi kararını memnuniyetle karşıladıklarını duyurdu.

AOC Üst Yöneticisi Matt Carroll, "Spor, dünyayı bir araya getirmek, dünyanın dört bir yanından sporcuları bir araya getirmek için bir fırsat. Biz siyaset dünyasıyla ilgilenmiyoruz" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Pekin Kış Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulanacağını açıklamasının ardından, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, ABD’nin boykot kararına karşı ülkesinin "kararlı karşı tedbirler alacağını" açıklamıştı.

İNGİLTERE'DEN DE BOYKOT KARARI

İngiliz medyası, gelecek yıl yapılacak Pekin Kış Olimpiyatları'na karşı başlatılan diplomatik boykota İngiltere'nin de katılabileceğini yazdı. Gazete, Dışişleri Bakanı Liz Truss'un boykottan yana olduğunu belirterek, hükümette bu konuda aktif bir tartışma olduğunu aktardı.

Haberde 5 muhafazakâr politikacının Johnson'a yazdığı mektupta, şubat ayında düzenlenecek olimpiyat oyunlarını herhangi bir İngiliz diplomatın temsil etmemesi gerektiği ifadelerine yer verdiği kaydedildi. İngiliz gazetesi ayrıca İngiltere Çin Büyükelçisi'nin olimpiyat oyunlarına katılabileceğini bildirdi.

JAPONYA ULUSAL MENFAATLERİNE GÖRE KARAR VERECEK

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Pekin Kış Olimpiyatlarına devlet yetkililerinin gönderilmesi kararında "ulusal menfaatlere" göre karar vereceklerini açıkladı.

Kişida, ülkesinin diplomasisine yönelik potansiyel etkilerinin göz önünde bulundurulacağına dikkat çekerek, "Ulusal çıkarlarımız açısından kendi kararımızı vereceğiz" dedi

KAYNAK: AA
YORUMLAR 20
 • Ben 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu ilgi nerden böyle eyyy ABD.
  Cevapla
 • 1453 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD ve müttefikleri, Uygur Doğu Türkistan'da yapılan mezalimler için kılını kıpırdatmaz. Amaç, Çin 'in yükselen ekonomisini durdurmak. İnşaallah ikisi de birbirlerinin yıkılışına sebep olurlar.
  Cevapla
 • Can 2 yıl önce Şikayet Et
  yecüc ve mecüc... bati ve dogu bloku... nato ve rusya/cin ikilisi... biri bir yeri sömürüyor ve müslüman katlediyor. biri bir baska yerde müslüman katlediyor ve sümürüyor... inanmayan inanmasain ne alaka diye. ama az kaldi.
  Cevapla
 • s.uysal 2 yıl önce Şikayet Et
  Timsah göz yaşları ha çin ha amerika ingiltere bunlar değil miydi ırak suriyeyi işgal edip binlerce masumu öldüren bunlar değil miydi müslüman türkleri öldürsün diye ppk ve deaşa silah veren...
  Cevapla
 • tepki 2 yıl önce Şikayet Et
  bu cine tepki verenlere bir bak araplara muslimanlara irak afganistan da katliam yapan katiller pkk ile muslimanlarin petrol madenleri calanlar sanki kendileri cin den cok iyi de
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meksika'da Devlet Başkanın mitinginde dev ekran devrildi
Fenerbahçe ve Galatasaray yıldız isim için karşı karşıya geldi!