Kanada Başbakanı, başı kapalı öğretmenin okuldan atılmasına tepki gösterdi

Quebec şehrinde kapalı olduğu gerekçesiyle okuldan atılan öğretmen hakkında konuşan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, kararın doğru olmadığını belirtti.

Kanada Başbakanı, başı kapalı öğretmenin okuldan atılmasına tepki gösterdi
Kanada Başbakanı, başı kapalı öğretmenin okuldan atılmasına tepki gösterdi
GİRİŞ 11.12.2021 15:07 GÜNCELLEME 11.12.2021 15:07
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Kanada’nın Quebec şehrindeki İlköğretim Okulunda görev yapan 3. sınıf öğretmeninin işine, başörtüsü taktığı gerekçesiyle 21 Haziran 2019'da yürürlüğe giren Bill-21 Yasası kapsamında son verilmişti.

BİR ÖĞRETMENİ BAŞI KAPALI DİYE İŞTEN ATMIŞLARDI

Alınan bu karar başta öğrenci velileri olmak üzere birçok insanın tepkilerini beraberinde getirmişti.

Okul Kurulu Geçici Başkanı Wayne Daly'nin, "alınan bu karara saygı duymak bizim sorumluluğumuzdur" ifadeleri tepkilerin artışına neden olmuştu.

KANADA BAŞBAKANI: KİMSE İNANÇLARI NEDENİYLE İŞİNİ KAYBETMEMELİ

Yaşanan peş peşe gelişmelerin ardından CTV’ye e-posta ile açıklamada bulunan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yasaya karşı yasal yolların kapalı olmadığını belirtti.

Trudeau e-postada, "Kanada'da hiç kimse, giyimleri veya dini inançları nedeniyle işini kaybetmemeli. Bu konunun gelecekte mahkemede ele alınmasının kapısını kapatmadık" dedi.

EYALET BAŞBAKANI ALINAN KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Quebec Eyaleti Başbakanı François Legault da Batı Quebec Halk Okulları Kurulu’nun, başörtülü bir öğretmeni işe almakla hatalı davrandığını söyledi.

Legault, Quebec City'de gazetecilere verdiği demeçte, eyaletin Bill-21 olarak bilinen laiklik yasasının Haziran 2019'dan beri yürürlükte olduğunu hatırlattı ve Batı Quebec Halk Okulları Kurulu'nun işe alırken bu yasaya saygı duyması gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR 8
 • Sami 1 yıl önce Şikayet Et
  Peki Bundan Sonrasi Ne Olacak Laftami Kalacak Haksızlığa Uğrayan Magdur Tekrar Gorevine Donecekmi Haksizlik Yapanlar Hakinda Ne Gibi İslem Yapilacak Bu Hadise Bir Daha Olursa Gosrermelik Adaletmis
  Cevapla
 • Kayserili 1 yıl önce Şikayet Et
  Tesettür sadece bedeni örtmek değildir. Dinimizi iyi bilmemiz gerekir.
  Cevapla
 • Aysegul 1 yıl önce Şikayet Et
  Tesettur ayetlerini kendiniz kafanizdan yorumlamayin Allah askina
  Cevapla
 • Sehbal 1 yıl önce Şikayet Et
  Her insan kendi inancı dorultusunda yaşanılır ama bunu başkaları için kullanma yolunda tesir edemez bir müslüman baş örtüsü takar bir yahudi türban takar bir ortodok sa basartusu kullanabilir siyasi kullanım olmadıkça sorun yok
  Cevapla
 • Engin 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyedede bir zamanlar sikintiliydi basörtüsü cok sükür bitti simdilik
  Cevapla
 • Kul insan 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz öyle dersiniz peki İngiltere, ingliz Valiniz ne diyor bu işlere. Kanada bağımsız bir devlet olmadığı sürece kendi karalarını alması imkansız. İngiltere 'nin yıllık geliri 2.845 trilyon dolar. Kanada nın bu miktardaki payı ne kadar Kanadalılar biliyor mu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ateşkes bitti bombardıman başladı! İsrail'den yeni şart
Erdoğan tarih vermişti! Yerli uçak motorunda kritik viraj