Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin terörizm raporuna tepki

Dışişleri Bakanlığı'nin ABD'nin terörizm raporu ile ilgili Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesinin hakkaniyetle değerlendirilmediği rapor eksik ve önyargılı" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin terörizm raporuna tepki
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin terörizm raporuna tepki
GİRİŞ 17.12.2021 13:53 GÜNCELLEME 17.12.2021 15:39
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı ABD'nin terör raporunda Türkiye ile ilgili kısımlara tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada "PKK iltisaklı grupların Suriye’de sivilleri hedef alan terör saldırılarının raporda yer bulmaması kabul edilemez" ifadelerine yer verildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

"ABD Dışişleri Bakanlığının 2020 Yılı Terörizm Ülke Raporunda Türkiye’nin PKK, DHKP-C, DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı mücadelesinin ve bu alanda uluslararası çabalara etkin katkılarının hakkaniyetle değerlendirilmediği; raporun bu konuda eksik ve önyargılı bir yaklaşımı yansıttığı görülmektedir.

Türkiye, terörizme karşı mücadelesini terör örgütleri arasında ayrım yapmadan, hukuk temelinde yürütmekte, güvenlik-hak ve özgürlükler dengesini hassasiyetle gözetmektedir. Bu nedenle, anılan raporda hak ve özgürlüklerin orantısız ve gerekçesiz kısıtlandığı iddiası temelsizdir ve kabul edilemez.

Raporun Suriye bölümünde, PKK iltisaklı grupların ülkemizin Suriye’deki öncelikli terörle mücadele kaygısı olduğunun belirtilmesi, bu gruplar ismen zikredilmese dahi, SDG/PYD/YPG’nin PKK ile aynı olduğunun ikrarıdır. ABD’nin DEAŞ ile mücadele kisvesi altında destek verdiği sözde “SDG”nin PKK’nın güdümünde olduğunu ABD’li muhataplarımız da gayet iyi bilmektedir. Bu nedenle, PKK iltisaklı grupların Suriye’de hastaneler dahil sivilleri hedef alan ve son bir yılda 120’den fazla masumun ölümüne yol açan terör saldırılarının raporda yer bulmaması kabul edilemez. Diğer yandan, sözde “SDG”nin YTS’leri Suriye’de gözetim altında tutmasına atıf yapılan bölümde, uluslararası basınca da belirtildiği üzere örgütün YTS’leri rüşvet karşılığında serbest bırakmasına değinilmemiş olmasını da örgütün gerçek niyetlerini örtbas etme çabası olarak değerlendiriyoruz.

Raporda, Türkiye’nin hain terör örgütü FETÖ’ye karşı haklı ve meşru mücadelesinin, bu sinsi örgütün giriştiği kanlı darbe girişimi ve örgütlü suç faaliyetleri dikkate alınmadan önyargıyla değerlendirildiği görülmektedir. FETÖ’nün acımasız bir terör örgütü ve suç şebekesi olduğu somut delillerle ve yargı kararlarıyla ortaya koyulmuştur. FETÖ, sadece ülkemiz bakımından değil, faal olduğu her ülkenin güvenlik ve istikrarı için de bir tehdittir. ABD’den beklentimiz, daha fazla gecikmeden ülkesindeki FETÖ mevcudiyetine ve faaliyetlerine son vermesi, FETÖ elebaşı dahil FETÖ mensuplarına melce sağlamaması, bu alanda Türkiye ile somut işbirliği yapmasıdır.

Türkiye, ABD ve müttefiklerinden terörle mücadelede tutarlı, kararlı ve etkili bir yaklaşım beklentisini muhafaza etmektedir. Bunun dışında kalan tutum ve söylemler, terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi çabaları ve müttefiklik ilişkisinin ruhuyla bağdaşmamaktadır."

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 18
 • Katil amerika! 11 ay önce Şikayet Et
  Kalleş ve nankör coni...! Sen alçağın tekisin..! Bütün terör örgütlerinin baş destekçisi sensin....ey abd..! Nerden mi biliyoruz..üçüncü dünya ülkelerinin çoğunda terör örgütleri varken abd ve benzeri ülkelerde niye yok...!çünkü diğer ülkelerde terör örgütlerini kuran ve yayan abd dir.
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 11 ay önce Şikayet Et
  Vay Dünyanın En Büyük Derör Devlitine Bakhele Allahım Sizi Ve İşbirlikci Vatan Hainleri Helak Eylesin Amin
  Cevapla
 • memo can 11 ay önce Şikayet Et
  yahau abd ye deyinki PKK ya para ve silah ve mühimmat ve eylem icin ders veriyormusun. sen daha ne konusuyorsun terrörden terröristler babasi sin sen !
  Cevapla
 • Hasan 11 ay önce Şikayet Et
  Paran kadar konuşursun...
  Cevapla
 • HMC 11 ay önce Şikayet Et
  Terörün bütün dünyada kurucusu ve finansörü olan terörist abd'nin böyle bir rapor yazma hakkı yoktur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti MKYK'da gündem terörle mücadele: En kısa sürede kara harekatı başlayacak
Son dakika: Bombacı teröristin kardeşi ile ilgili PKK'nın kalleş planı ortaya çıktı!