Gizli belgeler ifşa oldu... İşte Pentagon’un dünyadan sakladığı büyük fiyaskosu

Pentagon’un gizli belgelerini yayınlayan New York Times, ABD'nin Orta Doğu'da düzenlediği hava saldırılarında sivilleri öldürdüğünü ve bunları nasıl gizlediğini ortaya çıkardı.

GİRİŞ 19.12.2021 10:17 GÜNCELLEME 19.12.2021 11:37
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Kapsamlı bir yazı dizisi hazırlayan gazete, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) gizli yazışmaları ve belgelerini yayınlayarak ABD’nin Irak, Suriye ve Afganistan’da düzenlediği hava saldırılarının ne kadar büyük bir fiyaskoyla sonuçlandığını gözler önüne serdi.

İki parçalı yazı dizisinde ABD’nin Irak, Suriye ve Afganistan’da düzenlediği hava saldırılarında istihbarat zafiyeti yaşadığını, hedeflemeyi hatalı yaptığı ve binlerce sivili öldürdüğü belirlendi. Eylül ayında New York Times’ın benzer bir haber yaptığı ve Afganistan’da ABD askerlerinin “bomba yüklü bir araç yerine 10 kişilik bir aileyi yok ettiği” hatırlatılırken bu durumun sistematik olduğu ve Pentagon’un bu verileri kamuoyundan gizlediği aktarıldı.

20 bin ABD askeri ordudan atılabilir20 bin ABD askeri ordudan atılabilir

ABD'nin 768 milyarlık savunma harcamasında dikkat çeken YPG/PKK ve Türk SİHA'ları detayıABD'nin 768 milyarlık savunma harcamasında dikkat çeken YPG/PKK ve Türk SİHA'ları detayı

ABD ordusu Irak'ta çekilmiyor yerleşiyorABD ordusu Irak'ta çekilmiyor yerleşiyor

1300’DEN FAZLA PENTAGON YAZIŞMASI VE BELGELERİ İNCELENDİ

2014’ten beri elde edilen 1300’den fazla Pentagon yazışması ve belgeyi inceleyen gazete, aralarında çok sayıda çocuğun da olduğu binlerce sivilin ABD tarafından istihbarat sorgulanmadan alelacele öldürüldüğünü ortaya çıkardı. Resmi verilere göre 1417 sivilin öldüğü kaydedilirken gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğu da aktarıldı. Öte yandan bazı belgelerde kasten ölü sayısının düşük gösterildiği de belirtildi.

Pentagon’un gizli belgeleri ifşa oldu: Sivilleri öldürüp saklamışlar

"OLASI BİR HATA" DEDİLER

Pentagon’un birçok belgesinde şeffaflık olmadığına dikkat çekilirken binlerce rapor arasında sadece bir kere “olası bir hata”dan bahsedildiği aktarıldı. Aynı belgelerde 50 binden fazla hava saldırısının gerçekleştiği ve bunlardan birçoğunun herhangi bir istihbarat raporu incelenmeden gerçekleştirildiği kaydedildi. Belgelerde bu saldırıların önceden planlanmadığı kaydedildi.

BELGELERDE TÜRKİYE DETAYI

Öte yandan New York Times’ın kapsamlı haberinde Türkiye ile ilgili de bir detay dikkat çekti…

ABD’nin 2016 yılında Musul’daki hava saldırılarında öldürdüğü iddia edilen Avustralyalı DEAŞ üyesi Neil Prakash’ın aylar sonra ortaya çıktığına dikkat çekildi. Pentagon’un belgelerinde 2016 yılında gerçekleşen hava saldırısında 4 kişinin öldüğü belirtilirken Prakash ise aylar sonra Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışırken yakalanmıştı.

KAYNAK: SOZCU.COM.TR
ETİKETLER
gizli belge
YAZDIR
YORUMLAR 72
 • Hamidiye Süvarisi 1 ay önce Şikayet Et
  siyonistler, itleri kafir abdliler hep Müslümanları ve mazlumları öldürüyor.o haçlılar sizin namusunuza ve canınıza karışmaz diyen fetönyahu yılanıda bunların iti.Allah CC.tüm kâfirlerin, itlerinin ve münafıkların belasını versin.
  Cevapla
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Yazik insan haklari diye bir sey kalmamis süper güc Abd bunu yapiyorsa herkez yapar
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  kendi halkından gizlemiş olabilir. ortadoguda yaşayan bizler zaten biliyorduk. kimden neyi saklıyor vahşi batı?
  Cevapla
 • Can Polat 1 ay önce Şikayet Et
  onlar hata yapmaz bilerek vurmuşlardır yeni silahların insanlar üzerindeki etkilerini deniyorlar pardon insanlar dedim muslumanlar yani.
  Cevapla
 • sdf 1 ay önce Şikayet Et
  Yani Katil ve Terorist Devlet ABiDe
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin konuştuğu kare sonrası çok çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Dikkat çeken sorular..
Fazıl Say bile 15 dakika dayanamadı! Kılıçdaroğlu isyanı