ABD'nin 768 milyarlık savunma harcamasında dikkat çeken YPG/PKK ve Türk SİHA'ları detayı

ABD Senatosu, 768 milyar dolarlık savunma harcamaları tasarısını onayladı. Tasarıda YPG/PKK'ya desteğin devamı, Yunanistan'la işbirliği tasarısı ve Türk SİHA programının yakından takibi de yer aldı.

ABD'nin 768 milyarlık savunma harcamasında dikkat çeken YPG/PKK ve Türk SİHA'ları detayı
ABD'nin 768 milyarlık savunma harcamasında dikkat çeken YPG/PKK ve Türk SİHA'ları detayı
GİRİŞ 16.12.2021 17:25 GÜNCELLEME 16.12.2021 17:31
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

ABD Senatosu, daha önce Temsilciler Meclisinden geçen ve 2022 mali yılı savunma harcamalarını içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasını (NDAA) onaylayarak, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden'ın onayına gönderdi.

ABD Kongresinde son haftalarda büyük tartışmalara neden olan savunma bütçesi, Kongrenin iki kanadının üzerinde mutabakat sağladığı son haliyle Temsilciler Meclisinin ardından Senatoda da oylandı.

740 milyar doları Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesi, 27,8 milyar doları Enerji Bakanlığı bünyesindeki savunma harcamaları ve 0,4 milyar doları diğer savunma harcamaları için olmak üzere 768,2 milyar dolarlık NDAA, Senato Genel Kurulunda, 10'a karşı 89 oyla kabul edildi.

Tartışmalara neden olan birçok maddeyi içermeyen NDAA, nihai onay için Başkan Biden'ın masasına gönderildi

- NDAA'DA NELER VAR?

Ordudaki cinsel taciz, aşırıcılık ve ırkçılıkla mücadele konusunda birçok madde içeren tasarı, askeri personel maaşlarına yüzde 2,7 oranında zam öngörüyor.

ABD ordusundan emekli olduktan sonra bir kişinin savunma bakanı olması için geçmesi gereken süreyi 7 yıldan 10 yıla çıkaran tasarı, genel sekreter olunması için ise emekliliğinin üzerinden geçmesi gereken süreyi 5 yıldan 7 yıla uzatıyor.

- UKRAYNA YARDIMLARINI ARTIRIYOR

Ukrayna'ya askeri yardım miktarını yıllık 250 milyondan 300 milyon dolara çıkaran tasarı, Rusya'ya karşı Avrupa Caydırıcılık İnisiyatifi'ne 4 milyar dolar kaynak sağlanması ve Baltık ülkelerine 100 milyon dolarlık askeri destek verilmesini şart koşuyor.

ÇİN'E KARŞI PASİFİK CAYDIRICILIK İNİSİYATİFİ'NE 7,1 MİLYAR DOLAR KAYNAK 

Tasarı, Çin'e karşı Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi'ne 7,1 milyar dolar kaynak ayırırken; Sincan Özerk Bölgesinde Uygurların zorla çalıştırıldığı fabrikalardan üretilen ürünlerin Savunma Bakanlığınca alınmasını yasaklıyor.

Bölgede Çin'in askeri adımlarının yakından takip edilmesini öngören tasarı, Tayvan ile gerekli savunma iş birliğinin devam edilmesini ve Tayvan ordusunun modern kalmasının sağlanmasını talep ediyor.

Tasarı, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinden sonra Amerikan ordusunun bu ülkede yürüttüğü 20 yıllık savaşı incelemek üzere bağımsız Afganistan Savaş Komitesinin kurulmasını öngörüyor.

Japonya medyasından Türk İHA’ları analizi: Afrika ülkeleri de sıraya girdiJaponya medyasından Türk İHA’ları analizi: Afrika ülkeleri de sıraya girdi

Son dakika: ABD'nin ürküten 'SİHA' gerçeği ortaya çıktı! İnanılmaz detaylarABD'nin ürküten "SİHA" gerçeği ortaya çıktı! İnanılmaz detaylar

Rusya merkezli TopWar: TB2'leri yok edecek silahınız yoksa endişelenmelisiniz!Rusya merkezli TopWar: TB2'leri yok edecek silahınız yoksa endişelenmelisiniz!

- AZERBAYCAN VE TÜRKİYE TASARILARI DA EKLENDİ

Ermeni ve Rum lobisine yakınlığıyla bilinen New Jersey Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez'in NDAA'ya ek olarak sunduğu Türkiye'nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) programını yakın takibe alma ve Azerbaycan'a yapılan yardımların kesilmesini önleyen muafiyetin kaldırılmasına ilişkin tasarılar da NDAA'ya eklendi.

Son dakika: Rusya'dan Yunan'ın 'Türkiye' sorusuna tokat gibi 'S-400' cevabı!Rusya'dan Yunan'ın "Türkiye" sorusuna tokat gibi "S-400" cevabı!

ABD neden Yunanistan'da üs kuruyor? Üsler Türkiye'ye mi karşı?ABD neden Yunanistan'da üs kuruyor? Üsler Türkiye'ye mi karşı?

Yunanistan, Fransa'dan sonra ABD'yle de anlaştıYunanistan, Fransa'dan sonra ABD'yle de anlaştı

- YUNANİSTAN İLE SAVUNMA İŞ BİRLİĞİ TASARISI EKLENDİ

Menendez ile Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio tarafından sunulan "ABD-Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık Yasası" başlıklı tasarı da NDAA'ya eklendi.

Tasarı, Yunanistan’ın askeri modernizasyonuna tam destek verilmesi, yeni Amerikan askeri ekipmanlarının satışının onaylanması ve hızlandırılması, GKRY-Yunanistan-İsrail-ABD iş birliğinin genişletilmesini öngörüyor.

Yunanistan’ın ABD’den F-35 savaş uçağı tedarik etmesi durumunda Amerikan Başkanı’nın tedarik ve teslim süreci hızlandırma yetkisinin bulunması da tasarıda yer alan maddeler arasında bulunuyor.

ABD askerinden Türkiye-Suriye sınırında teçhizatlı hazırlıkABD askerinden Türkiye-Suriye sınırında teçhizatlı hazırlık

Pentagon'dan skandal YPG/PKK açıklaması!Pentagon'dan skandal YPG/PKK açıklaması!

- YPG/PKK'YA DESTEĞIN DEVAM ETMESİNİ ÖNGÖRÜYOR

NDAA'da, Irak ve Suriye'ye ilişkin de birkaç madde yer alıyor.

Irak güvenlik güçlerinin yanı sıra Suriye'de ABD'nin ortaklık ettiği "SDG" ismini kullanan YPG/PKK'ya da destek verilmeye devam edilmesini öneren tasarı, ABD Başkanı Biden'ın Suriye'ye yönelik kapsamlı bir strateji sunmasını talep ediyor.

Tasarı, Suriye'de Beşşar Esed'in gelir kaynaklarının ABD Dışişleri Bakanlığınca araştırılmasını şart koşuyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 25
 • SARIÇİÇEK 5 ay önce Şikayet Et
  ABD Teröristleri besleyip egitsin silahla donatsın Elhamdulillah SİHAlarımnız yakalayıp gebertsin inşaAllah..
  Cevapla
 • Baba 5 ay önce Şikayet Et
  Amerika diye bir şey yokki..Tasmalarını ermeni ve yahudiler tutuyor..Esas savaş onlarla .ABD bize böyle yaptıkça biz de israile tasma geçirsek varya işte o zaman her şey bakın nasıl düzeliyor.
  Cevapla
 • Ahm 5 ay önce Şikayet Et
  Allah belani versin amerika
  Cevapla
 • Misak- ı Milli 5 ay önce Şikayet Et
  Kuzey Suriye yıldırım operasyonları ile ilhak edilmeli, oradaki enerji yatakları Türkiye'nin hakkı, birincisi Misak-ı Milli sınırları içinde olan yerler Kuzey Suriye-Kuzey Irak, ikincisi bu bölgelerden 40 yıldır Türkiye'ye terör ve savaş yoluyla verilen trilyon dolarlık zarara karşılık tazminat olarak bile bizim hakkımız olan yerler, üçüncüsü haçlı itleri pkk/ypg teröristleri haklarımızı gasp edip petrolden kazandıkları milyarlarca dolar ile tekrar bize saldırıyorlar sırf bu yüzden bile Kuzey Suriye acilen ilhak edilmeli, her sene 50 milyar dolar paramız sadece enerji yüzünden yurt dışına çıkıyor, doları ancak bu operasyonlar durdurur.
  Cevapla
 • Nokta 5 ay önce Şikayet Et
  Teknoloji hırsızlığı yapacaklar Türk ihaları hususunda.Türk Sihalarının teknik bilgileri, savunma silah sanmiinde de yüklü para karşılığı ajanlık, faaliyetleri yapacaklar. Lütfen azami dikkat.Tüm personel-enden ine değin.Para transferlerine, kişisel hesaplara, Sosyal hesaplara i türlü türlü letişim hatlarına vs. lütfen azami dikkat. Hainliğin dini -imanı - ırkı - yurdu olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Adana'da tüyleri diken diken eden anlar
Doğurganlıkta Türkiye için kırmızı alarm! Fransa bile bizi geride bıraktı