Yunanistan, Fransa'dan sonra ABD'yle de anlaştı

Yunanistan, Fransa ile 28 Eylül'de imzaladığı "Savunma ve Güvenlik için Stratejik Ortaklık" anlaşmasından sonra, şimdi de ABD ile mevcut Savunma İşbirliği Anlaşması'nın (MDCA) güncellenmiş yeni protokolünü imzalayacak.

Yunanistan, Fransa'dan sonra ABD'yle de anlaştı
Yunanistan, Fransa'dan sonra ABD'yle de anlaştı
GİRİŞ 11.10.2021 09:27 GÜNCELLEME 11.10.2021 09:27
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

ABD ve Yunanistan dışişleri ve savunma bakanlıkları, arasında arasında yaklaşık 2 yıl süren müzakerelerden sonra hazırlanan protokol, 14 Ekim Perşembe günü Washington’da dışişleri bakanları Antony Blinken ve Nikos Dendias tarafından imzalanacak.

Atina’daki haberlere göre geçmişte her yıl yenilenen protokol, ilk kez 5 yıl süreli olacak. ABD, özellikle Girit ve Dedağaç’taki (Aleksandrupolis) askeri varlığını ciddi şekilde güçlendirecek. Yunanistan, 4 yeni bölgedeki askeri tesis ve altyapılarını, ABD Silahlı Kuvvetleri’ne kolaylıklar sağlamak için tahsis edecek.

İMTİYAZ BÖLGELERİ

ABD ordusuna imtiyazların tanınacağı bölgeler şunlar:

Meriç’te İpsala sınırına yaklaşık 45 kilometre mesafedeki Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehrinde bulunan "Yanuli" 156. Motorlu Topçu Taburu Karargâhı. ABD finansmanı ile karargâhta 300-400 Amerikan askerinin konuşlandırılabileceği ek tesisler inşa edilecek. Yunanistan son yıllarda, Dedeağaç limanında, ABD ordusuna önemli kolaylıklar sağlıyor. ABD son olarak geçtiğimiz aylarda, 145 helikopter, 1800’den fazla zırhlı araç ve 20 binden fazla askeri personelini, Dedeağaç limanı üzerinden Balkan ve Avrupa ülkelerine sevk etmişti.

Miçotakis: Türkiye saldırırsa Fransa yardıma koşacakMiçotakis: Türkiye saldırırsa Fransa yardıma koşacak

Miçotakis'ten Türkiye'ye nükleer tehdit! Çipras'tan sert tepki: İktidara geldiğimiz an...Miçotakis'ten Türkiye'ye nükleer tehdit! Çipras'tan sert tepki: İktidara geldiğimiz an...

Yunanistan'dan Fırkateyn hamlesi: Fransa'dan satın alacaklarYunanistan'dan Fırkateyn hamlesi: Fransa'dan satın alacaklar

Kuzey Yunanistan’da Selanik’e 92 kilometre mesafedeki Litohori ilçesinde bulunan atış talim sahası.

Larisa şehrinde, Stefanovikio Hava Üssü yakınında bulunan "Yeorgula" Piyade Taburu Karargâhı. ABD, zaman zaman insansız hava araçlarını (İHA) geçici olarak Stefanovikio Hava Üssü’nde konuşlandırıyor.

Girit adasının Suda mevkiinde bulunan ABD üssünün alanı genişletilecek.

DENDİAS’TAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Dendias, To Vima gazetesine demecinde, imzalanacak protokol hakkında şunları söyledi:

"Seçilen bölgelerden biri (muhtemelen Yanuli karargâhını kastediyor) Türkiye ile kara sınırına çok yakın. Eğer geçen yıl Meriç’te yaşananları (sığınmacılar ile yaşanan olayları kastediyor) göz önüne alırsak, bu bölgenin önemi ortada. Dedeağaç, Boğazlardan geçmeleri gerekmeden, ABD askeri güçlerinin Bulgaristan ve Romanya’ya ulaşabilmelerini sağlıyor. ABD artık eskisi gibi daimi askeri üs kurma yerine, geçici olarak kullanabileceği tesislere yatırım yapıyor."

TEMİNAT MEKTUBU

Yunanistan, protokolün imzalanmasıyla birlikte, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in yazacağı mektuba da büyük önem veriyor. Mektupta, Yunanistan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine teminatlar içeren ifadelerin yer alması bekleniyor. Atina’daki haberlerde ayrıca iki yıl süren müzakereler sırasında Yunanistan’ın İskiri (Skiros), Limni, Kerpe (Karpathos) ve Rodos adalarında da askeri kolaylıklar önerdiği, ancak ABD’nin Türkiye ile ilişkilerinde sorun yaratabileceğinden bu önerileri kabul etmediği de belirtildi.

ATİNA VE PARİS ASKERİ İTTİFAK KURMUŞTU

Yunanistan’ın Fransa ile 28 Eylül’de imzaladığı "Savunma ve Güvenlik için Stratejik Ortaklık" anlaşmasının 2. maddesinde, "Taraflar, herhangi birinin egemenlik bölgesine karşı silahlı bir saldırı yapıldığını müştereken tespit ederlerse, ellerindeki tüm uygun araçlar ve gerekirse silahlı güç de kullanarak birbirlerine yardım ve katkıda bulunacaklardır" deniyor. Başbakan Kiriakos Miçotakis, geçen hafta parlamentodaki oylama sırasında, dolaylı da olsa Türkiye’ye yönelik olduğunu itiraf ettiği bu anlaşma hakkında, "Saldırıya uğrarsak, AB’nin en büyük askeri ve yegane nükleer gücü safımızda yer alacak. Fransa, Yunanistan’ın toprak bütünlüğünün garantörü oluyor" demişti.

Hürriyet Gazetesi / Yorgo KİRBAKİ

YORUMLAR 25
 • Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan Fransa ve ABD sömürgesi oldu. Madem sömürülecektiniz biz daha fazla verirdik.
  Cevapla
 • albay 2 yıl önce Şikayet Et
  derim ki hazır olun. f 16 ları satmazlarsa abd fransa yunan bir olup bize saldıracak demektir. böyle bir durumda güneyden de pkk ve israil girer.
  Cevapla
 • Arif olan 2 yıl önce Şikayet Et
  Adalar bukadar silahlanirken ve elimizde uluslararası anlaşmalar varken neden hala seyrediyoruz. Soru bu. Neden bize bunca tuzak kuran ve terör örgütlerinin hepsini Turkiyeye karşı finanse eden avrupayi mülteci anlaşması denilen garabet bir anlaşma ile koruyoruz. Hemde milletin bunca çığlığına rağmen. Seçimi bile kaybetme pahasına. Asıl sorular bunlar. Neden o silahlanan adalar abluka altına alınmıyor. Anlaşmalar gereği bunu yapma hakkımız yok mu. Yoksa bile yapalım. Onların adalara silah koyma hakkı yokken koyuyorsa bizde vurup alma hakkımız yokken vurup alalım. Ama zayifken. Tüm yiginaklari yapmalarını beklemeden. Niye bekliyoruz.
  Cevapla
 • Mmm 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar haydut devletler ile anlaşma imzalayacak. Türkiye bu esnada bekleyecek. Anlaşmalar ve askeri yığınaklar bitince Türkiye adaların silahlanmasi ile ilgili adım atacak ve anlaşma gereği haydut ülkeler Türkiyeye saldıracak. Erbakan hocam Birgün suriyeye saldırırlarsa dikkat edin asıl hedef Türkiyedir demişti. Şimdi bu gerçekleşiyor. Hemde biz TV seyreder gibi seyrediyorken ve milletin çığlığını umursamadan garabet bir mülteci anlaşması ile ilk önceliğimizi avrupayi korumak olarak belirlemişken. Neden hala silahlanan adaları abluka altına alıp 24saat süre verip silahların füzelerin askerlerin adaları terketmesini sağlamıyoruz anlamıyorum. Yada neden hala mülteci anlaşması var.
  Cevapla
 • AHİRZAMAN YOLCUSU 2 yıl önce Şikayet Et
  sihalar tankların yarısına yakınını infilak eder geriye kalanlar döt korkusunda kaçar Tanklar bize ganimet olarak kalacak karabağ ermeni savaşında ermeni tanklarını azerbaycanlı kardeşlerimiz sa sihalar sayesinde ganimet aldı
  Cevapla
 • ramazan 2 yıl önce Şikayet Et
  sen hala abd nin navigasyonunu kullanıyorsun. savaş çıkarsa sana navigasyon bilgisini verecek sen de gidip vuracaksın yani..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz ruhu asla karalanamaz
Özgür Özel'den 15 Temmuz çıkışı: Oturduğu yerden 'tiyatro' diyenler var...