Son dakika haberi: ABD'li üst düzey isimden dikkat çeken açıklama: Türkiye takip edilmeli!

ABD Savunma Bakanlığı'nın güvenilir danışmanı olarak bilinen Crino, "Suriye, Libya ve Karabağ'daki başarıların altında Türkiye'nin üretim uzmanlığı yatıyor. Türkiye'nin deneyimi ve birikimi takip edilmesi gereken sağlam bir şablon" dedi.

GİRİŞ 20.12.2021 07:15 GÜNCELLEME 20.12.2021 09:05
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Suriye, Libya ve son olarak da Dağlık Karabağ'daki askeri operasyonlarda elde ettiği başarılarla adından sık sık söz ettiren Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği SİHA'lar dünya gündeminden düşmüyor.

ABD ordusundan emekli Yarbay Scott Crino Kuveyt'e yaptığı ziyarette soruları yanıtladı. Crino'nun ordu subayı, pilot, operasyon araştırması analisti, kıdemli yönetici ve ABD Savunma Bakanlığı'nın güvenilir danışmanı olduğu biliniyor.

İHA ve SİHA'ların konvansiyonel çatışmalara etkisi üzerine konuşan Crino, "SİHA'ların Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki etkileri göz ardı edilemez. SİHA'lar daha gelişmiş silahlara karşı etkin bir rol üstlenerek savaşın seyrini değiştirebilecek bir teknolojiye sahip. Savaşların geleceği açısından İHA ve SİHA önemli bir konumda bulunuyor." dedi.

'SAVAŞIN GİDİŞATINI DEĞİŞTİRDİLER'

Yerli imkanlarla üretilen Bayraktar TB2 SİHA'lar hakkında konuşan Crino, "SİHA kullanımına ilişkin en şaşırtıcı gelişme, geçen yıl Azerbaycan ile Ermeniler arasındaki savaşta meydana geldi. Bu savaşta, Azerbaycan'ın insansız hava araçlarını kullanması, tartışmasız zaferlerinin anahtarıydı. Ermeniler ilk başta kendilerinden emindi fakat Bayraktar TB2'ler Azerbaycanlılar tarafından kullanılmaya başlanınca havada hakimiyeti de kazanıp savaşın gidişatını değiştirdiler. Bayraktar TB2'ler Ermenistan'ın ağır zırhlılarını paramparça etti." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN DENEYİMİ VE BİRİKİMİ DİĞER ÜLKELERİN TAKİP ETMESİ GEREKEN SAĞLAM BİR ŞABLON"

Scott Crino, "İHA ve SİHA endüstrisinde caydırıcılık ve imalat açısından en gelişmiş ülkeler hangileridir?" sorusuna yanıt verdi.

Crino yaptığı açıklamada, "Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA'lardan bahsetmiştim ama SİHA teknolojisinin mevcut durumunu daha iyi anlamak için tekrar değineceğim. Bayraktarlar Suriye, Libya ve Kafkasya'daki savaşlarda çok başarılıydılar. Tüm bunların sebebi uyarlanabilir savaş sistemleri oluşturmanın ötesinde Türkiye'nin üretim uzmanlığında yatıyor. Türkiye'nin deneyimi ve birikimi diğer ülkelerin takip etmesi gereken sağlam bir şablon." dedi.

KAYNAK: AKŞAM
YORUMLAR 38
 • hıghlander 2 yıl önce Şikayet Et
  Öğrenmek için değilde bizi engellemek için takip etme vizyonunuzu bilmiyoruz sanki...siz bizi takip edeceğinize kuzey Kore ve Çin'i,birazcık da Rusya'yı takip edin,çünkü biz sizin tepenize elimizde olsa bile öyle kolay kolay nükleer bomba falan atmayız,anladın m ı koçusu.
  Cevapla
 • muhafız 2 yıl önce Şikayet Et
  Daha yeni başladık. Bekleyin neler göreceksiniz. Okkadarr
  Cevapla
 • Hain düşmanı 2 yıl önce Şikayet Et
  metin 60 hayırdır? zorunamı gitti,herhalde senin yakınlarında sihalardan zarar gördü!!!!!!!
  Cevapla
 • misafir-1 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne açıttı be....Yapanlardan Allah her iki cihanda razı olsun vesselam.
  Cevapla
 • belde 2 yıl önce Şikayet Et
  amaç belli kardeş. Türkiyenin savunma sanayisini bir şekil çalmak. bunlar iyi bilirler emek hırsızlığını. teknolojik hırsızlıkta da çinden aşağıya kalmazlar. şu an ajanları nerede cirit atıyor bilemezsin. bu alanda çalışan tüm personelin çoook iyi korunması, teknolojinin de çoook gizli tutulması gerek. daha yakında muharip yerli silahı açık açık pazarlayan fetöcü hain bunu aleni yapıyordu. bu kadar güvenlik açığımız var maalesef. hainler içimizde. inşallah bir an önce temizlenirler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran'da yas: İranlılar Reisi'yi uğurluyor
Maliye'den 'demir yumruk' operasyonu: 7 milyar lira rekor ceza