Son dakika: Türkiye'nin hamleleri baş döndürdü! Ankara'yı düşman ilan edenler dost oluyor

Son dakika haberi... Libya krizinde Türkiye'yi düşman olarak karşısına alanlar baş döndürücü hamleler sonrası Ankara ile iyi ilişkiler kurma arayışı içine girdiler.

Son dakika: Türkiye'nin hamleleri baş döndürdü! Ankara'yı düşman ilan edenler dost oluyor
Son dakika: Türkiye'nin hamleleri baş döndürdü! Ankara'yı düşman ilan edenler dost oluyor
GİRİŞ 03.01.2022 06:50 GÜNCELLEME 03.01.2022 08:58
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Muammer Kaddafi’nin, doğum yeri Sirte şehrinde 2011’de linç edilerek öldürülmesinden bu yana suların bir türlü durulmadığı Libya’da, ülkenin iç dengelerinin yeniden oturtulması için olağan üstü bir çaba sarf ediliyor.

The New Arab: Azerbaycan ve Pakistan, Türkiye'yi yükselen güç olarak görüyorThe New Arab: Azerbaycan ve Pakistan, Türkiye'yi yükselen güç olarak görüyor

Fransa başta olmak üzere Batılı devletler kendi emperyal hedefleri için Libya’ya akın ederken, Türkiye bölgede düzen kurucu ve halkın refahı için gayret gösterici pozisyonunu koruyor. Diğer dış aktörlerin tesiriyle Türkiye aleyhine faaliyet gösteren bazı Libyalı yerel güçlerin, son dönemde Ankara ile yakınlaşmak için birbiriyle yarışması özellikle dikkat çekiyor.

NE DEĞİŞTİ?

Başından beri başkent Trablus’taki meşru hükümeti destekleyen ve merkezi yönetimin güçlenmesi için çalışan Türkiye, doğudaki Bingazi’de üslenen ayrılıkçı komutan Halife Hafter ve müttefikleri tarafından “düşman” olarak kodlanıyordu. Son dönemdeki değişimi yorumlayan siyasi gözlemciler, özellikle iki nedenden dolayı, “Türkiye karşıtı” cephenin tavır değiştirdiğine vurgu yapıyor.

Bunlardan birincisi, Türk savunma sanayiinin kaydettiği baş döndürücü ilerleme. Dünya siyaset ve savunma kulislerinin başlıca gündem maddesine dönüşen bu konu, Libyalı aktörler tarafından da yakından takip ediliyor.

İngiltere'den 'Libya' kararı!İngiltere'den 'Libya' kararı!

İkinci olarak da, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye ile yeniden yakınlaşmasının Libya’ya direkt etkisi bağlamında, Arap dünyasında yaşanan siyaset değişimlerinin altı çiziliyor. Türkiye’nin Katar’la kurduğu güçlü ittifakı aşamayan diğer Arap ülkelerinin, yeni stratejiler geliştirmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

BUNDAN SONRASI

Türkiye’nin Mısır ve Suudi Arabistan’la yakın gelecekte yeniden sıcak ilişkiler kurması halinde, Libya’daki iç dengelerin tamamen Ankara lehine şekilleneceğine işaret ediliyor. Geçmişte “Libya’daki yabancı varlığına karşıyız” şeklindeki açıklamalarla Türkiye’nin Libya’daki konumunu açıktan eleştiren Kahire’nin tavır değiştirmesinin, Libya’yı doğrudan etkileyeceği kaydediliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 13
 • Erkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Onlara firsat vermiyelim!
  Cevapla
 • Osmanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Düşman her zaman ,her daim düşmandır. Bize Dost gibi görünsede ,ilk fırsatında bizi sırtımızdan vurur bunlar .
  Cevapla
 • Sami baba.. 2 yıl önce Şikayet Et
  Tc..süper güç olma yolunda maşallah. Afrika asya. Ortadoğu..balkanlarda variz rte selâm yola DEVAM
  Cevapla
 • armada 2 yıl önce Şikayet Et
  araplar batının yumruğunu yedikten sonra akılları başlarına geliyor. inşallah gene dönmezler
  Cevapla
 • Sani baba. 2 yıl önce Şikayet Et
  Rte la DEVAM
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li belediyelerde akraba kıyağı: Liyakate değil kan bağına bakılıyor
Galatasaray ve Fenerbahçe'nin gözü dev gelirde!