Son dakika... İtiraf ettiler: Bizi ancak Türkiye birleştirir, onlarsız yol alamayız!

Son dakika haberi: Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, geçtiğimiz günlerde Tobruk Meclisi üyeleri ile bir araya geldi. Yaycı, "Hatalar yaptıklarını ve Türkiyesiz yol alamayacaklarını çok açık bir biçimde ifade ettiler" dedi.

Son dakika... İtiraf ettiler: Bizi ancak Türkiye birleştirir, onlarsız yol alamayız!
Son dakika... İtiraf ettiler: Bizi ancak Türkiye birleştirir, onlarsız yol alamayız!
GİRİŞ 23.12.2021 06:15 GÜNCELLEME 23.12.2021 06:24
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Libya’da Hafter’e bağlı Tobruk Meclisi üyeleri müstafi Tümamiral Cihat Yaycı ile özel bir görüşme gerçekleştirdi. Cihat Yaycı buluşmanın detaylarını anlattı.

Libya Temsilciler Meclisi Başkanvekili Fevzi El-Nuveyri başkanlığındaki heyet bu buluşmada, Türkiyesiz yol alamayacaklarını belirtip ‘bizi sadece Türkiye birleştirir’ itirafında bulundu. 

ALTERNATİFİ OLMAYAN AKTÖR

Cihat Yaycı, yaptığı açıklamada “Libyalı heyet ile gerçekleşen temasın zemini sivil inisiyatif tarafından hazırlandı” dedi. 

Daha birkaç ay öncesine kadar Türkiye’ye karşı cihad çağrısı yapan ve aralarında Fevzi Nuveyri, Yusuf Akuri, İsa Araibi, Salim Kanan, Bedir Nahib, İdris Maghrabi ve Ziad Dghaim gibi isimlerin sergilediği tavır değişikliğinin sorulduğu Yaycı şunları ifade etti:

"Daha öncesinde hatalar yapıldığını kabul ettiler. Türkiye’nin rolünü yaşanan olaylar sonrası çok daha iyi anladıklarını ve bizim yaklaşımımızın emperyalist kaygılardan uzak olduğunu gördüklerini söylediler. Türkiye’nin alternatifsiz aktör olduğunu, kendilerine ağabeylik etmesi gerektiğini ve Türkiyesiz yol alamayacaklarını çok açık bir biçimde ifade ettiler. 

EMPERYAL GÜÇLER DEVREDE

Benimle görüşen Doğu bölgesi milletvekillerine başta Yunanistan ve Fransa olmak üzere Batılı emperyal güçlerin Libya’yı yutmaya hazırlandığını bütün detayları ile anlattım. Türkiye devreye girmese şu an bu projeyi çoktan tatbik edeceklerdi. Biz Libya bağımsızlık mücadelesinde Ömer Muhtar’ın en büyük destekçisi olduk. Bağımsız Libya devletinin ilk başkanı bir Türk’tü. Yine bağımsızlık sonrası Libya ordusunu kuran bir Türk Albay oldu. Biz kardeş millet perspektifini her daim koruyarak o coğrafyaya gittik.

Şayet Türkiye’nin son müdahalesi olmasa Yunanistan, Akdeniz’de 4 Kıbrıs büyüklüğünde Libya deniz alanına Fransa ile birlikte el koyacaktı. Diğer ifade ile Libya deniz sahasının yüzde 50’sini gasp edeceklerdi. Bu saha tam anlamı ile enerji yatağı hazinesi. O nedenle oralara çullanacaklardı. Bununla birlikte Doğu-Batı savaşını derinleştirerek bir yandan ülkeyi bölme diğer yandan ise onlarca yıllık savaş ve düşmanlık ekmeyi planlıyorlardı. 

‘OYUNU GEÇ GÖRDÜK’ İTİRAFI

Hafter bölgesinden gelen Libya heyeti ‘oyunu geç gördük. Yanlış bilgilendirmeler sebebiyle Türkiye karşıtlığı yürüttük. Ancak bundan sonrası için bağları güçlendirelim ve geçmiş hataları telafi edelim’ çağrısı yaptı. Bana ‘Türkiye-Libya kıta sahanlığı anlaşmasının detaylarını, içeriğini ilk defa anladık’ dediler."

Müstafi Amiral Cihat Yaycı, ‘oldukça olumlu geçti’ dediği görüşmede “Doğu bölgesi temsilcilerinin tıpkı Trablus gibi Libya’nın doğusu da Türklere açık dediler. THY’nin Bingazi seferlerine başlaması, vize bürolarının açılması ve Bingazi’de konsolosluk taleplerini ilettiler. Ayrıca Türk Büyükelçisini en yakın sürede davet edeceklerini belirttiler” dedi. 

SEÇİMLER FİİLEN İPTAL!

Öte yandan Libya’da yarın yapılacağı açıklanan parlamento seçimleri fiilen iptal edildi. Libya Yüksek Seçim Komisyonu yerel komiteleri feshettiğini duyurdu ve seçimlerin 22 Ocak’ta yapılması teklifinde bulundu. Erteleme ve yeni tarih konusunda resmi açıklama bekleniyor.

Düzenli bir kampanya zemininin olmadığı süreçte henüz aday listeleri ilan edilmezken, Hükümet Başkanı Abdulhamid Dibeybe’nin ülkenin doğusunda seçim çalışması yürütmesi engellendi. Yeni takvim bekleyişi sürerken Dibeybe’nin bu arada görevini sürdüreceği kaydediliyor.

Ülkede çok konuşulan gündem konularından bir diğeri ise eski İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile isyancı general Hafter arasında gerçekleşen görüşme.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 43
 • Ali Babaeker 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğru. Dış. Siyattin. Yansıması. , Devlet etkinliğini. Gün. Geçtikçe. Her yerde. Hissettiriyor Dış. Güçler. Ve onların içerdeki. Payandalari. Halka. İstemezuk diye. Konuşuyorlar Muhalefetten. Ve. Yandaşlarının bu tutumunu. Millet. Sandıkta. Değerlendirecektir , Dolar. İle manipulosyoncular. , Sizi. , Milett. Sizi. İyi. Tanıyor , cibiliyetinizi. İyi. Biliyor,. Şecere. Var. Şecere
  Cevapla
 • Devlet aklı 2 yıl önce Şikayet Et
  "mavi vatan"ın geliştircisi Cihat yaycı emekli edildiğnde herkes bu durumu siyasete bağlayıp eleştirmişti, şimdi anlıyoruz ki devlet aklı değerli amiralimizi devleti bağlamayacak, şekilde gayri resmi olarak bu görüşmeler için görevlendirmiş.
  Cevapla
 • Adalı 2 yıl önce Şikayet Et
  Libya ya lafımız yok. Herkese kapımız açık yeter ki nankörlük yapılmasın
  Cevapla
 • Kürşad Tigin 2 yıl önce Şikayet Et
  Hay maşallah müslüman Libya halkı Müslüman Türk Milletine güvensin bizim tarihimizde sömürü vb uygulamalar yoktur Elhamdülillah! Ya hepbirlikde küfre karşı duracak yada hepbirlikde yok olacaz küfür tek millet çünkü!
  Cevapla
 • Sadri Kayi 2 yıl önce Şikayet Et
  Libya hâlki bizim kardesimizdir. Biz bir milletiz. Onların üzüntüsü bizim uzuntumuzdur. Türkiye olarak hata yapmıyoruz. Onların hatalarının kendileri tarafından itiraf edilmesini de anlıyoruz. Reis sayesinde bu hata telafi edildi. Lakin her hata böyle telafi edilemez. Birlikte her zaman huzur ve kardeşlik var. Allah güç kuvvet ve birlik versin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyadaki bütün rezervler onlarda dolaşıyor! Borsa İstanbul kaçıncı sırada?
Emekliye "memur" indirimi Resmi Gazete'de