Hindistan'da 'Müslümanlara karşı şiddet' çağrısına soruşturma

Hindistan'ın Uttarakhand eyaletinde, Müslüman karşıtı nefret ifadelerinin dile getirildiği etkinlik ve burada konuşan Hindu din adamları hakkında soruşturma başlatıldı.

Hindistan'da 'Müslümanlara karşı şiddet' çağrısına soruşturma
Hindistan'da 'Müslümanlara karşı şiddet' çağrısına soruşturma
GİRİŞ 24.12.2021 15:38 GÜNCELLEME 24.12.2021 16:43
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

BBC'nin haberine göre, polis, Müslümanlara karşı şiddet çağrısında bulunulan toplantının videosunun yayılması ve tepki toplaması üzerine toplantı ve toplantıda konuşanlara ilişkin soruşturma açtı.

Toplantı 17 ila 19 Aralık'ta Haridwar kasabasında yapılırken, polis, konuya dair şikayet olmadığı gerekçesiyle tahkikatın daha önce başlatılmadığını kaydetti.

ŞİDDET ÇAĞRISINA SORUŞTURMA

Polis yetkilisi Ashok Kumar, videoların provokatif olduğu gerekçesiyle sosyal medyada yasaklanmasını istediklerini açıklarken, sosyal medya kullanıcıları polisi soruşturma açmakta gecikmekle suçluyor.

Aktivistler, son dönemlerde Müslümanlara yönelik nefret suçlarında artış olduğunu ve bu artışın iktidardaki Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisinin (BJP) yönetimi devraldığı 2014'ten beri ciddi oranda yükseldiğini iddia ediyor.

Söz konusu nefret ifadelerine dair yalnızca birkaç dini lider hakkında soruşturma açılırken, sosyal medya kullanıcıları, BJP'li bakan ve milletvekilleriyle yakın temas halinde olan çok sayıda Hindu din adamının da aynı toplantıda söz konusu ifadeleri kullandığını öne sürdü.

Etkinlikte konuşanlardan Prabodhanand Giri, NDTV'ye yaptığı açıklamada, ifadelerinin arkasında olduğunu ve polisten çekinmediğini kaydetti.

Giri, burada yaptığı konuşmada, Hintli siyasi ve askeri liderlere Myanmar'daki Müslümanlara (Arakanlılar) yönelik şiddet politikasının ülkedeki Müslümanlara da uygulanması çağrısında bulundu.

Toplantıda konuşan liderlerden Yati Narsinghanand Saraswati ise Hinduların dinlerini Müslümanlardan korumak için silahlanması gerektiğini belirtmişti.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • Cenk 1 yıl önce Şikayet Et
  Şeytanın ahmak köleleri pis hindular
  Cevapla
 • isimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  hayvanlar bile yıkanma ihtiyaci hissederken bu hindular yıkanma ihtiyacı duymuyorlar. eşref-i mahlukattan esfelessafilin mertebesine geçmiş oluyor bu hindular.
  Cevapla
 • İslam Birliği 1 yıl önce Şikayet Et
  BJP partisini bu kadar palazlandıran yine Siyonistler, her yerde Müslüman karşıtlarını destekliyor özellikle Avrupa, Hindistan ve Çin.
  Cevapla
 • Recep Arda 1 yıl önce Şikayet Et
  maymuna fareye tapan aklı kıt gerzekler.
  Cevapla
 • Akıncı 1 yıl önce Şikayet Et
  inekleride var
  Cevapla
DİĞER HABERLER
DMM, İsrail'in yakaladığı kişilerin "Silahlı Hamas üyeleri olduğu" iddiasını yalanladı
 Gazze savaşının 'psikolojik harp' kareleri... İşgalci İsrail ordusunu titreten mesajlar!