NATO'dan açıklama: Türkiye komutayı Fransa'ya devredecek

Türkiye, NATO bünyesindeki en yüksek hazırlığa sahip askeri güç olan Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti'nin (VJTF) komutasını, 1 Ocak 2022'de Fransa'ya devredecek. Fransa ise, 1 Ocak 2023'te komutayı Almanya'ya devredecek.

GİRİŞ 29.12.2021 15:00 GÜNCELLEME 30.12.2021 08:18
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

NATO'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'den komutayı devralacak olan Fransa, NATO kuvvetinin komutasını 1 yıl boyunca yürütecek.

VJTF'nin ana unsurunu 2022'de 3 bin 500 askerden oluşan Fransız-Alman tugayı oluşturacak. Ayrıca İspanya, Portekiz ve Polonya da görev kuvvetine asker verecek.

NATO'dan Türkiye'ye önemli görev! 2021'in tamamında komuta bizde olacakTürkiye komutayı 2021'in başında devralmıştı

BU KOMUTA SİSTEMİ NEDEN VE NE ZAMAN KURULDU?

VJTF, Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri ve Orta Doğu'daki karışıklıklar gibi değişen güvenlik ortamı nedeniyle 2014'te kuruldu.

NATO'dan gelebilecek o emir, Türkiye'yi Ukrayna-Rusya krizine dahil edebilirNATO'dan gelebilecek o emir, Türkiye'yi Ukrayna-Rusya krizine dahil edebilir

Hollanda'da bulunan NATO Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığının komutası altındaki 40 bin askerlik NATO Mukabele Kuvveti'nin bir parçası olan VJTF, ittifakın savunması için birkaç gün içinde harekete geçebilecek şekilde hazır bekletiliyor.

KOMUTAYI HER SENE BAŞKA BİR ÜLKE ÜSTLENİYOR

Görev gücünün komutasını her yıl başka bir müttefik ülke üstleniyor.

Fransa, 1 Ocak 2023'te komutayı Almanya'ya devredecek.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 31
 • Fevzi 9 ay önce Şikayet Et
  Çok çalışmalıyız insanımızı eğitmeliyiz misal güney kore gibi japonya gibi ,güzel ahlaktan taviz vermeden.vatan sevgisi imandandır, başka Türkiye yok,M.Akif iyi anlamalıyız.
  Cevapla
 • Mustafa gedik 9 ay önce Şikayet Et
  Bu fransa çok memnun pkk yi tam destekler maddi ve manevi lojestik destekleri askerlerle rahatça eder şimdi
  Cevapla
 • Jk 19 9 ay önce Şikayet Et
  NATO' Türkiye icin dost müttefik degil. Muttefik olmak demek; terorist destekcisi olmamak demektir. NATo'Inandirici degil..!
  Cevapla
 • Gazı 9 ay önce Şikayet Et
  Nato sadece terörü ve darbeleri destekler. . Türkiye batıdan da nato dan da çıkmalı. .. çünkü Türkiye ye ve Türk düşman. .
  Cevapla
 • afacan 9 ay önce Şikayet Et
  natonun tek hedefi afrika v araplarda katliam baska bir seye yaramaz islerine gldimi terør maddesi var o ulkeyi koruruz der o madde pkk bize karsi olan terør guruplara geldimi yok olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Togg paylaştı! Heyecan veren görüntüler
Dezenformasyonla mücadele yasası ne getiriyor?