Ankara-Erivan hattında ilk temas: Dışişleri'nden ilk açıklama

Türkiye ve Ermenistan'ın atadıkları özel temsilciler, Serdar Kılıç ve Ruben Rubenyan, iki ülke ilişkilerinin normalleşmesi için ilk görüşmeyi Moskova'da gerçekleştirdi.1,5 saat süren görüşmenin rdından Dışişleri'nden açıklama yapıldı.

GİRİŞ 14.01.2022 15:21 GÜNCELLEME 16.01.2022 09:23
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Ankara-Erivan hattında diplomasi trafiği Moskova'da başlıyor. Özel temsilciler, normalleşme adımları kapsamında atılacak adımlar ve müzakere sürecinin seyrine ilişkin ayrıntıları değerlendirdi.

Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada, görüşmenin yaklaşık 1,5 saat sürdüğü belirtildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN İLK AÇIKLAMA

Dışişelri Bakanlığı da konuyla ilgili açıklamada bulundu. Görüşmenin ardından bakanlıktan yapılan açıklamada "Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır" ifadelerine yer verildi.

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

"Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan 14 Ocak 2022 tarihinde Moskova’da biraraya gelmiştir.

Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır.

Özel Temsilciler arasındaki ikinci görüşmenin yeri ve tarihi diplomatik kanallardan bilahare belirlenecektir."

ÇAVUŞOĞLU DUYURMUŞTU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada "İlk toplantı dışında temasların doğrudan olmasını arzu ediyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, bu sürecin sonucunda Ermenistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesini ve sınırın yeniden açılmasının beklendiği ifade edildi.

Normalleşme adımları kapsamında Erivan yönetimi 2022 başında Türk ürünlerine yönelik boykot kararını uzatmama kararı almıştı.  

KAYNAK: AA, HABER7
YORUMLAR 41
 • Ali 10 ay önce Şikayet Et
  Ben ermenilerden dost olacagını sanmıyorum şehitlerimizin kemikleri sızlıyor yazıklar olsun.
  Cevapla
 • Hacivat 10 ay önce Şikayet Et
  Güzel haber bölgeye huzur getirecek her iki taraf bunu desteklemeli sinirlar acilmali isbirligi artirilmali huzur baris güven istikrar adina hayirli olsun
  Cevapla
 • Cevdet 10 ay önce Şikayet Et
  Serdar Kilic, tanidigim ve muhabbet duydugum cok basarili bir diplomat. Uzun zamandir Turkiye' nin Washington buyukelcisiydi ve cokta basariliydi. Eminim bu gorevide en iyi sekilde ifa edecektir.
  Cevapla
 • Mert 10 ay önce Şikayet Et
  Tabi anlaşın kardeşim, kin düşmanlık beslemenin küsülü kalmanın kimseye faydası yok. Ben normal bir vatandaş olarak bu gelişmeyi destekleyorum
  Cevapla
 • Kasım kantar 10 ay önce Şikayet Et
  güzel olmuş bence güzel bir anlaşma olmuş inşallah etrafımızdaki bütün ülkelerle huzur içinde bir geleceğe yürüyebiliriz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Asgari ücret ne kadar olacak? Bakan Bilgin rakam verdi
6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirildiği iddiasına Ahmet Hakan'dan tepki ve öneri