İngiltere'den tüm dünyayı etkileyecek karar: Flaş Ukrayna hamlesi!

Rusya-Ukrayna krizine İngiltere dahil oluyor... İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rus işgaline karşı Ukrayna'ya daha fazla savunma silahı ve askeri eğitim vereceklerini söyledi.

İngiltere'den tüm dünyayı etkileyecek karar: Flaş Ukrayna hamlesi!
İngiltere'den tüm dünyayı etkileyecek karar: Flaş Ukrayna hamlesi!
GİRİŞ 18.01.2022 05:24 GÜNCELLEME 18.01.2022 05:27
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Rusya'nın hazırlık seviyesinin en iyi ihtimalle istikrarsızlaştırıcı bir atmosfere, en kötü ihtimalle de bir çatışmaya yol açabileceği konusunda uyarıda bulunan Wallace, Moskova'nın "giderek artan tehditkar davranışları ışığında" Ukrayna'ya yeni destekler verileceğini ifade etti.

İNGİLTERE'DEN UKRAYNA'YA SİLAH VE EĞİTİM KARARI

Wallace, "Ukrayna'ya hafif anti-tank savunma silah sistemleri tedarik etme kararı aldık. Az sayıda İngiliz personeli, İngiltere'ye dönmeden önce Orbital Operasyonu kapsamında kısa bir süre için erken aşama eğitimi verecek." dedi.

"RUSYA İÇİN TEHDİT OLUŞTURMUYORLAR" MESAJI

Ukrayna'nın kendi sınırlarını savunma konusunda her türlü hakka sahip olduğunu ve bu yeni yardım paketinin bunu yapma kabiliyetini daha da artıracağını söyleyen Wallace, "Açık konuşmak gerekirse, bu destek, kısa menzilli ve açıkça savunma amaçlı silahları kapsıyor. Bunlar stratejik silahlar değiller ve Rusya için tehdit oluşturmuyorlar, meşru müdafaa için kullanılacaklar." diye konuştu.

YAPTIRIM TEHDİDİ

İngiliz Savunma Bakanı, Rusya'nın Ukrayna'da herhangi bir "istikrarı bozucu eylem" gerçekleştirmesi durumunda, "yürürlüğe girmeye hazır bir uluslararası yaptırım paketi" olduğunu vurguladı.

Herhangi bir ihlalin bir "işgal" olarak görüleceğini kaydeden Wallace, "Bunun, her iki tarafta da büyük bir can kaybına yol açabileceğinden korkuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

PUTİN'E GÖZDAĞI!

Moskova ile mevcut ilişkilerin zorlu olduğunu kaydeden Wallace, arzu ettikleri ilişkinin böyle olmadığını belirterek, "Hala diplomasinin galip geleceği konusundaki umudumu koruyorum. Diplomasi ve diyaloğu mu yoksa çatışma ve bunun sonuçları mı seçeceği Devlet Başkanı Putin'e kalmış." diye konuştu.

İngiliz Savunma Bakanı, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu'yu "karşılıklı güvenlik endişeleriyle ilgili sorunları tartışmak" için Londra'ya davet etti.

YORUMLAR 38
 • Halid bin Velid 5 ay önce Şikayet Et
  Rusya yı bekliyen tehlike dikkat etsin kuzey korenin nükleer silahları bilinmeyen bir nedenle batlayabilir
  Cevapla
 • Sado 5 ay önce Şikayet Et
  Ukraynaya daha fazla silah iha ve siha temin etmemiz gerekli rusyanın daha fazla karadenize inmesine engel olunması gerek. Ilerde tehdit oluşturacağı kesin.
  Cevapla
 • Mehmet TC 5 ay önce Şikayet Et
  Hedef Türkiye Cumhuriyeti devleti Ukrayna ve Rusya ile olan dost olduklarını göstermektedir Rusya kimse ateş edemezler Ukrayna piyon olarak oyundan düşer
  Cevapla
 • Muhtar 5 ay önce Şikayet Et
  ingiltere kanada ve amerikan askerleri geberecek inşallah
  Cevapla
 • Fatih 5 ay önce Şikayet Et
  Böyle giderse Ukrayna, Rusya tarafından ilhak edilmeye çalışılır; Ukraynalılar da Türkiye'ye mülteci olarak gelirler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Forma anlaşmaları belli oldu! İşte rakamlar
The Economist: Erdoğan zaferle dönüyor