Hüsranı sindiremediler! Doğu Akdeniz'de yeni Türk zaferi

ABD'nin EastMed projesinden desteğini çekmesi, günlerdir Yunan basının manşetlerinden düşmüyor. İşte dikkat çeken manşetler...

Hüsranı sindiremediler! Doğu Akdeniz'de yeni Türk zaferi
Hüsranı sindiremediler! Doğu Akdeniz'de yeni Türk zaferi
GİRİŞ 19.01.2022 00:32 GÜNCELLEME 19.01.2022 00:32
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Yunan basınının gündeminde ABD'nin Eastmed projesinden çekilmesi var. Bir gazete Washington'un Yunanistan'ı Doğu Akdeniz'de yüzüstü bıraktığını yazdı. Diğer bir site ise "Biden'ın EastMed'i terk etmesi, Doğu Akdeniz'deki yeni Türk zaferidir" dedi.

Konuyla ilgili Greek City Times gazetesinde Paul Antonopoulos imzasıyla bir makale yayımlandı.

Makalede, Joe Biden yönetiminin Türkiye ile herhangi bir çatışma yaşamamak adına EastMed projesinden desteğini çektiği savunuldu.

Yunan makamlarının ABD'ye, kamuoyu önünde herhangi bir tepki göstermemesi eleştirilirken, Miçotakis'in "ABD'nin desteği çekmesi önemli değil." açıklaması yeterli görülmedi.

Makalede, göreve geldiğinde Biden'a Yunan halkının yüzde 54'ünün destek verdiği çekilme kararı sonrası ise ABD'nin Yunanistan'daki imajının zedelendiğine işaret edildi.

ABD İÇİN YUNANİSTAN TÜRKİYE KADAR ÖNEMLİ DEĞİL

Ayrıca makalede, bu sürecin, Atina'nın yüzünü Avrupa Birliği'ne (AB) dönme ihtimalini güçlendirdiği savunuldu.

Makalede, "Washington, Yunanistan'ın kendileri için Türkiye kadar önemli olmadığını kanıtladı. ABD, hiçbir hükümetin, hatta bir müttefikin bile onlara güvenemeyeceğini bir kez daha kanıtladı.” ifadelerine yer verildi.DOĞU AKDENİZ'DE YENİ TÜRK ZAFERİ

Yunan haber sitesi Defencenet de benzeri bir yazı kaleme aldı.

"Biden'ın EastMed'i terk etmesi, Doğu Akdeniz'deki yeni Türk zaferidir" başlıklı yazıda, "Son zamanlarda Biden hükümeti, çok net bir Türkiye yanlısı ‘dönüş’ sergiledi” değerllendirmesi yapıldı.

KAYNAK: TRT HABER
YORUMLAR 67
 • Mekan sahibi 4 ay önce Şikayet Et
  ABD Yunanistan da üs kurmaktan vazgeçtiği zaman ABD nin samimiyetine inanmamız söz konusu olabilir bunun dışında söylenecek tek söz bunlar blöf yapıyor ABD ve Yunanistan arasındaki danışıklı dövüş ABD. Karaağaçtakı kuvvetlerini geri çekmelidir
  Cevapla
 • Alperen Nokta 4 ay önce Şikayet Et
  Hamdolsun Rabbime şükürler olsun. Bölgesel ve Küresel güc olmanın eserleri bunlar. RABB'İM daim eylesin inşallah amin amin. Cenaballah yâr ve yardımcımız olsun. Devlet BAŞKANI mız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN sen çok yaşa Varol Varol. Cenaballah UZUN ve BEREKETLI, Sağlıklı ömürler İhsan etsin.. selâm ve dua ile.
  Cevapla
 • Öfkeli ve sinirli 4 ay önce Şikayet Et
  Sanki her şey güllük gülistanlık elektrik doğalgaz fiyatları düşmüş dolar yerlerde siz neyin kafasını yaşıyorsunuz artık yemezler
  Cevapla
 • Kafkas 4 ay önce Şikayet Et
  Ah şu Çalgın Türkler, Dosta güven Düşmana korku veren Türkler. Çanakkale ruhu daim olsun
  Cevapla
 • Mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Amin birader
  Cevapla
 • Cumali 4 ay önce Şikayet Et
  Yine gaz bulundu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Evlat nöbetinde tam 1000 gün geride kaldı!
Yerin yüzlerce metre altında gizli S/İHA üssü... Görüntüler paylaşıldı