Kar fırtınası mülteci kamplarını vurdu: Çadırlar çöktü

Suriye'nin kuzeyindeki kamplarda yaşayan mülteciler, yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle çok zor günler geçiriyor. Kar fırtınası, birçok çadırı yıkarken, soğuk hava mülteciler için büyük tehlike oluşturuyor.

GİRİŞ 19.01.2022 12:23 GÜNCELLEME 19.01.2022 12:25
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Suriye'de Halep'in kuzeyinde ve Türkiye'nin güneyinde yer alan Afrin bölgesinde yoğun kar yağışı, kamplarda yaşayan Suriyeli mültecileri olumsuz etkiledi.

Bölgedeki ana yollar tamamen ulaşıma kapanırken, Sivil Savunma Teşkilatı (Beyaz Baretliler) yetkilileri, El-Jabal ve diğer kamplarda sivillerin karla çevrili olduğunu, kamplara giden yolların trafiğe kapandığını aktardı.

Ekipler, bölgeye yardımların ulaşması için iş makineleri ve kürekle temizlik çalışmaları başlattı.

İki seçenek arasında kaldılar: Açlık ya da yıkımİki seçenek arasında kaldılar: Açlık ya da yıkım

Kar yağışının etkili olduğu bölgede çok sayıda çadır hava şartları nedeniyle yıkıldı.

Beyaz Baretliler, bir buçuk milyondan fazla mültecinin yaşadığı bölgede yaşanacak trajik durumlar hakkında uyarıda bulundu.

Kamplarda yaşayan sivillerin dayanılmaz koşullarla karşı karşıya olduğu belirtilirken, bölgeye acil yardım çağrısı yapıldı.

"ÇOCUKLAR VE KADINLAR UYURKEN ÇADIR ÜZERLERİNE ÇÖKTÜ"

Bölgedeki bir kampta yaşayan Muhammed Hişam, gece kar yağışı sonrası çadırlarının bir anda üzerlerine çöktüğünü söyledi.

Yağmurun çadırlarda yaşayanlar için çok daha iyi olduğunu belirten Hişam, "Kar yoğun olunca çadırlarda çökme yaşandı. Çocuklar kadınlar uyurken çadır üzerlerine çöktü. 50 kadar çadır zarar gördü." ifadelerini kullandı.

Hişam, ısınmak için plastik ve karton topladıklarını dile getirerek, yardım kuruluşlarından kış şartlarında kendilerine yardım etmesini istedi.

Vatandaşlar, çadırların üzerindeki karları temizliyor

Kamp sakinlerinden Vedi Yacur da "Soğuk hava şartlarından korunmak için çadırın üstünü battaniyelerle kaplamıştık kar etkisini gösterince üzerimize yıkıldı." diye konuştu.

Karla kaplanan bir çadır

Yacur, çocuklarıyla yıkılan çadırı düzeltmeye çalıştıklarını ancak tekrar eski haline getiremediklerini vurgulayarak, "Komşularımızın yanına geçmek zorunda kaldık. Hayırseverler kışlık yakacak yardımında bulunmuştu ama yeterli değildi. Çevreden plastik toplayarak yakacağımızı temin ediyoruz." diye konuştu.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 18
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Yer ıslanmadan yaygara başladı son zamanlarda tahmin tutmuyor paniğe gerek yok abartıyorlar
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah devletimize zeval vermesin her ne olursa olsun devletine isyan ve ayaklanmayacaksınız ne diyor cenabı hak sabırla Allahtan yardım dileyin birbirinizle çekişmeyin yoksa devletiniz elden giderse gücünüz kalmaz parçalanır perişan olursunuz
  Cevapla
 • aslan 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah yar ve yardımcıları olsun elimizden gelen birşey yok Allah devletimize zeval vermesin
  Cevapla
 • Anatolia 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah yardımcıları olsun, biz bu ülkeyi sarıkamış gibi düşmana karşı savaşırken cephede kar altında kalan şehitlerimiz sayesinde kurtardık. Ülkenizi savunun, bu yolda kar altında kalın...
  Cevapla
 • Kul 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu insanlari yurtlarindan eden kafire huzur verme Allahim
  Cevapla
 • Empati 2 yıl önce Şikayet Et
  Peki savas bittigi halde geri dondurmeyenlere de aynisini soyler misin?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kia EV3 tanıtıldı! Fiyatıyla B SUV'da dengeleri değiştirecek
Halk TV'den Bakan Tekin'e büyük saygısızlık! Tepki çeken anlar