Kanada'dan Rusya tehdidine karşı Ukrayna'ya 120 milyon dolar borç

Kanada, Rusya’ya karşı Ukrayna'nın ekonomisini desteklemek için 120 milyon dolar borç aktardı.

Kanada'dan Rusya tehdidine karşı Ukrayna'ya 120 milyon dolar borç
Kanada'dan Rusya tehdidine karşı Ukrayna'ya 120 milyon dolar borç
GİRİŞ 21.01.2022 20:39 GÜNCELLEME 21.01.2022 20:39

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yaptığı açıklamada, Ukrayna hükümetinin destek talebine cevap verdiklerini, finansal ve "diğer" destek seçeneklerini araştırdıklarını söyledi.

Trudeau, Kanada'nın Ukrayna kuvvetlerine silah sağlayıp sağlamayacağını, Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulayıp uygulamayacağını veya Ukrayna kuvvetlerinin Kanada askeri eğitim misyonunun mart sonunda dolan görev süresini uzatıp uzatmayacağına dair bilgi vermedi.

"BU KREDİ UKRAYNA'NIN İSTEDİĞİ EN ÖNEMLİ ŞEYLERDEN BİRİYDİ"

Trudeau, "120 milyon dolarlık bu kredi Ukrayna'nın ekonomik direncini desteklemeye yardımcı olacak. Ayrıca mali ve diğer destekler için başka seçenekleri de araştırıyoruz." dedi.

Kredinin Ukraynalı yetkililerin bu hafta Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ile yaptıkları görüşmelerde istedikleri "en önemli şeylerden" biri olduğunu söyleyen Trudeau, "Dışişleri bakanımızın Ukrayna Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere Ukraynalı yetkililerle yaptığı görüşmeler, ülke ekonomisinin istikrarsızlık da dahil olmak üzere Rusya'nın istikrarsızlaşmasıyla karşı karşıya kalan direncini ve gücünü pekiştirmek için orada olmaktan mutlu olduğumuzu vurguluyor." diye konuştu.

RUSYA'NIN KANADA BÜYÜKELÇİSİ: "BATI'NIN YAPTIRIM TEHDİDİ KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL"

Öte yandan, Rusya’nın Kanada Büyükelçisi Oleg Stepanov, Ukrayna sınırındaki askeri yığınağa yanıt olarak Batı'nın yaptırım tehdidinin önemsiz olduğunu söyledi.

Stepanov, CTV News'e verdiği röportajda, şunları kaydetti:

“Aslında, size açıkça söyleyebilirim ki Rusya'da ve Rus hükümetinde, artık kimse Batı yaptırımlarını umursamıyor. Çünkü yaptırımlar çalışmıyorlar ve herhangi bir gerçek etki ya da pratik bir sonuç doğurmuyorlar. Batı'nın yaptırım tehdidi kimsenin umurunda değil.”

Stepanov, yeni yaptırımların olasılığının ülkenin gelecekteki eylemlerini etkilemeyeceğini belirterek, "Yaptırımlar asla işe yaramaz ve Rusya gibi bir ülkeye karşı çalışmayacaktır. Rusya'nın uluslararası alanda belirli adımlar atması için yaptırımları bir tehdit olarak kullanma girişimleri sadece bir yanılsamadır." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Forma anlaşmaları belli oldu! İşte rakamlar
NATO'da kritik görev! 441.04'ün komutası Türkiye'ye geçti